FRISSÍTVE: Teher nélkül, de elszántan kezdik a női kézilabda-vébét
Vége a visszaszámlálásnak, kezdődik a női kézilabda-világbajnokság Dániában, Svédországban és Norvégiában. A seregszemlét most először rendezi három ország közösen, Magyarország és Románia együttesei pedig az olimpiai selejtezőben való részvételért, a negyeddöntőbe jutást célozzák.
Erre mindkét válogatottnak jó esélyei vannak, hiszen a csoportok sorsolásakor a szerencse melléjük szegődött. Magyarország legjobbjai a helsinborgi B csoportban csütörtökön kezdenek majd Paraguay ellen, majd Kamerun és végül Montenegró lesz az ellenfelük. Románia a dániai Herningben lép majd pályára, ahol december elsején Chile ellen kezd, hogy után Szerbia és végül a társházigazda Dánia alakulataival mérkőzzön meg.
Arról már beszámoltunk, hogy Florentin Pera szövetségi kapitánynak a legnagyobb fejtörést Cristina Neagu pótlása jelenti. Világklasszis csapatkapitánya ugyanis nem épült még fel sérüléséből, ezért a csoportkörben várhatóan nem fog pályára lépni. A szakvezető ugyanakkor bízik abban, hogy a középdöntők alkalmával már segítségükre lehet.
Számíthat viszont beállójára, Crina Pinteára, aki úgy véli, hogy a korábbi évekkel ellentétben most szerencsésebbek voltak a sorsoláskor. A csoportban szerinte Dánia a legerősebb ellenfél, sokat fejlődött az elmúlt években, ráadásul házigazdaként fogadja őket. Ez nem azt jelenti, hogy a többi csapat elleni meccseket félvállról vehetik, figyelmeztetett a beálló, Szerbia és még Chile ellen is a legjobb tudásuknak megfelelően kell kézilabdázniuk. Kiemelte, hosszú és nehéz út vár rájuk, de bár kivétel nélkül mindnyájan szeretnének egy vébéérmet szerezni, ezt nem teherként élik meg.
Tadici: „felhígult a verseny”
Nehéz úgy bármit is kiértékelni, hogy nem ismered a csapatok felkészülését – vélekedett megkeresésünkre Gheorghe Tadici, volt szövetségi kapitány hozzátéve, hogy a csoportkör lezárulta után már pontosabb képet fogunk kapni az erőviszonyokról. Megjegyezte ugyanakkor, hogy „felhígult” a verseny azáltal, hogy a világbajnokság 32 csapatosra bővült. „A mi csoportunkban is van negyedik ligás csapat” – utalt Chilére.
Abban viszont optimista, hogy Románia válogatottjának sikerül majd elérnie célkitűzését, azaz a legjobb hét között zárva jegyet foglal magának az olimpiai kvalifikációs tornára. „Van egy ambiciózus edzőnk, akinek sikerül majd összefognia a játékosokat” – vélekedett a Maszolnak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a válogatott tagjainak többsége olyan játékos, akik klubcsapataikban többnyire csak tartalékok azon légiósoknak, akikkel most a vébén ellenfélként néznek majd farkasszemet. Meglátása, hogy érdemes egy részletes statisztikát készíteni arról, hogy pontosan hány olyan külföldi kézilabdázó szerepel a vébén, aki klubszinten a hazai élvonalban, azaz a Virágok Ligájában játszik, hiszen közel ötvenre tehető a számuk – mutatott rá a hazai játékosok szerepeltetéséért lobbizó edző.
Bár esélylatolgatásával Tadici megvárná a csoportkör lezárását, érdeklődésünkre elismerte, hogy úgy Norvégia, mint Franciaország főesélyes a végső győzelemre. Utóbbi válogatott kapcsán kiemelte, hogy a jövő évi olimpiai játékok házigazdáiként még inkább motiváltak, biztos abban, hogy nagyon fognak küzdeni az elődöntős, döntős szerepelésért, ráadásul nagyon jónak tűnik a felkészülésük is.
Elérhető célok
Ahogyan Románia számára, úgy Magyarország számára is kedvezően alakult a csoportsorolás. A Vlagyimir Golovin szövetségi kapitány edzette válogatott számára a Montenegró elleni találkozó lesz majd a legnehezebb a négyesben, hogy utána a középdöntőkben várhatóan a horvátokkal csatározzanak a negyeddöntős részvételért.
Kapcsolódó
„Remélem, úgy fog sikerülni ez a világverseny, ahogy elképzeljük, a terveinknek megfelelően” – fogalmazott az MTI-nek Simon Petra. A Ferencváros irányítója hozzátette: fő céljuk, hogy részt vehessenek az olimpiai kvalifikációs tornán, ám meglátása szerint további sikerekre is képesek lehetnek. Pásztor Noémi, a Mosonmagyaróvár beállója szerint nem teherként, hanem esélyként kell felfogni azt a lehetőséget, hogy a vb-ről lehet megszerezni az ötkarikás selejtezőtorna indulási jogát. „Jó a sorsolásunk, van esélyünk arra, hogy kivívjuk magunknak ezt a lehetőséget” – szögezte le az MTI-nek.
Ismeretes, hogy a csoportkörből a legjobb három helyezettek jutnak a középdöntőbe, ahová az egymás elleni meccseik eredményeit is tovább viszik. Az A kvartett továbbjutói a B négyes legjobb három helyezettjeivel találkoznak majd, és ugyanúgy párosítják majd a C-D, az E-F és a G-H csoportok továbbjutóit is. A középdöntőkből a legjobb két helyezettek kvalifikálnak a negyeddöntőkbe. A december 17-én záruló torna győztese automatikusan kvótát szerez a jövő évi, párizsi olimpiára, ugyanakkor, ha a vb-t Franciaország nyeri meg, akkor az ötkarikás seregszemlére az ezüstérmes is kijut a vb-ről.
FRISSÍTÉS: A seregszemle izgalmas csatával indult, az osztrákok ugyanis meglepetésre legyőzték a koreai együttest a norvégiai Stavangerben. Ugyancsak a nyitónapon a brazilok a papírformának megfelelően felülmúlták Ukrajnát.
A világbajnokság csoportbeosztása:
- A csoport (Göteborg): Svédország, Szenegál, Kína, Horvátország
- B csoport (Helsingborg): MAGYARORSZÁG, Montenegró, Paraguay, Kamerun
- C csoport (Stavanger): Norvégia, Ausztria, Grönland, Koreai Köztársaság
- D csoport (Stavanger): Franciaország, Izland, Szlovénia, Angola
- E csoport (Herning): Dánia, Chile, Szerbia, ROMÁNIA
- F csoport (Herning): Németország, Irán, Japán, Lengyelország
- G csoport (Frederikshavn): Brazília, Spanyolország, Kazahsztán, Ukrajna
- H csoport (Frederikshavn): Hollandia, Kongó, Argentína, Csehország
MAGYARORSZÁG kerete: Kapusok: Böde-Bíró Blanka, Szemerey Zsófi, Bukovszky Anna. Jobbszélsők: Győri-Lukács Viktória, Töpfner Alexandra. Jobbátlövők: Albek Anna, Klujber Katrin, Papp Nikolett. Irányítók: Debreczeni-Klivinyi Kinga, Vámos Petra, Simon Petra. Beállók: Bordás Réka, Füzi-Tóvizi Petra, Pásztor Noémi. Balátlövők: Juhász Gréta, Kuczora Csenge. Balszélsők: Márton Gréta, Szöllősi-Schatzl Nadine.
ROMÁNIA kerete: Kapusok: Diana Ciucă, Julija Dumanszka, Daciana Hosszu. Balszélsők: Nicoleta Dincă, Alexandra Dindiligan. Balátlövők: Bianca Bazaliu, Cristina Neagu, Claudia Pașcan, Diana Lixăndroiu. Centerek: Eliza Buceschi, Cristina Laslo, Andreea Popa. Jobbátlövők: Daria Bucur, Alicia Gogîrla. Jobbszélsők: Alexandru Badea, Sonia Seraficeanu. Beállók: Nicoleta Balog, Lorena Ostase, Crina Pintea.
Az 1. forduló programja:
- november 29., szerda:
- C csoport: Koreai Köztársaság–Ausztria 29-30, Norvégia–Grönland 43-11
- G csoport: Brazília–Ukrajna 35-20, Spanyolország–Kazahsztán 34-17
- november 30., csütörtök:
- B csoport: Montenegró-Kamerun (19.00), MAGYARORSZÁG–Paraguay (21.30)
- D csoport: Szlovénia-Izland (19.00), Franciaország–Angola (21.30)
- F csoport: Németország–Japán (19.00), Lengyelország–Irán (21.30)
- H csoport: Hollandia–Argentína (19.00), Csehország–Kongó (21.30)
- december 1., péntek:
- A csoport: Horvátország–Szenegál (19.00), Svédország–Kína (21.30)
- E csoport: ROMÁNIA–Chile (19.00), Dánia–Szerbia (21.30)
A 2. forduló programja:
- december 1., péntek:
- C csoport: Koreai Köztársaság–Grönland (19.00), Ausztria–Norvégia (21.30)
- G csoport: Kazahsztán–Brazília (19.00), Spanyolország–Ukrajna (21.30)
- december 2., szombat:
- B csoport: Paraguay–Montenegró (19.00), MAGYARORSZÁG–Kamerun (21.30)
- D csoport: Szlovénia–Angola (16.30), Izland–Franciaország (19.00)
- F csoport: Irán–Németország (19.00), Lengyelország–Japán (21.30)
- H csoport: Csehország–Argentína (16.30), Kongó–Hollandia (19.00)
- december 3., vasárnap:
- A csoport: Horvátország–Kína (16.30), Szenegál–Svédország (19.00)
- E csoport: ROMÁNIA–Szerbia (19.00), Chile–Dánia (21.30)
A 3. forduló programja:
- december 3., vasárnap:
- C csoport: Grönland–Ausztria (19.00), Norvégia–Koreai Köztársaság (21.30)
- G csoport: Ukrajna–Kazahsztán (16.30), Brazília–Spanyolország (19.00)
- december 4., hétfő:
- B csoport: Kamerun–Paraguay (19.00), Montenegró–MAGYARORSZÁG (21.30)
- D csoport: Angola–Izland (19.00), Franciaország–Szlovénia (21.00)
- F csoport: Japán–Irán (19.00), Németország–Lengyelország (21.30)
- H csoport: Argentína–Kongó (19.00), Hollandia–Csehország (21.30)
- december 5., kedd:
- A csoport: Kína–Szenegál (19.00), Svédország–Horvátország (21.30)
- E csoport: Szerbia–Chile (19.00), Dánia–ROMÁNIA (21.30)
A középdöntő csoportbeosztása (december 6-11.):
- csoport (Göteborg): A-B csoportok továbbjutói
- csoport (Trondheim): C-D csoportok továbbjutói
- csoport (Herning): E-F csoportok továbbjutói
- csoport (Frederikshavn): G-H csoportok továbbjutó
További program:
- negyeddöntők (december 12-13.), helyosztók (december 15., december 17.), elődöntők (december 15.), döntő (december 17., 20 óra)
CSAK SAJÁT