Remekelnek az országos mezőnyben a marosvásárhelyi Speed Club Jegesmedvék gyorskorcsolyázói
Kun László néhány évvel ezelőtt vállalkozott arra, hogy újraéleszti a jégpálya bezárása miatt eltűnőben lévő gyorskorcsolyát Marosvásárhelyen. A Speed Club Jegesmedvék csapatában sok tehetséges sportoló között három gyerekét is edzi, akik kiváló eredményeket érnek el az országos mezőnyben. A szakember szerint a sportág népszerűségét illetően hátrányban van az ismertebbekkel szemben, de a nehéz hazai helyzet ellenére igyekszik tanítványaival minél több külföldi versenyen is részt venni.
Nemrég rendezték az országos rövidpályás gyorskorcsolya-bajnokságot, amelyen a sportág legnagyobb hazai tehetségének tartott Barta Nóra nyerte a felnőtt országos bajnoki címet.
A csíkszeredai versenyzők jó teljesítménye mellett érdemes kiemelni a nyilvánosságban ritkábban emlegetett marosvásárhelyi ifjú sportolók kiváló eredményeit is. Az esemény kapcsán a Speed Club Jegesmedvék csapatnál három saját gyermekét is edző Kun László beszélt nekünk a helyi gyorskorcsolya helyzetéről is kihívásairól.
Kun Lászlót fiatalként a Marosvásárhelyen verhetetlenként ismert Farkas Éva edzőnő avatta be a sportág rejtelmeibe. Vele való ismeretségét egy családi barátságnak köszönhette, nagyon jóban voltak ugyanis azzal a nagy szaktudással rendelkező csapattal, amely annak idején feltette a várost a hazai gyorskorcsolya térképére.
„A klub egy adott pillanatban jégpálya nélkül maradt, de szerencsénkre ezelőtt néhány évvel megnyílt a Maros Műjégpálya. Akkor kértek fel engem, hogy próbáljuk meg a gyorskorcsolyát újraéleszteni. A kezdéskor azt mondtam, három év kell az igazán jó eredmények eléréshez. Ez alatt a három év alatt is jól szerepeltünk országos bajnokságokat nyerve, de ezt a 2024/2025-ös szezont úgy zártuk, hogy hogy Petra személyében abszolút országos bajnokunk van (a kupát és a bajnokságot is megnyerte) úgy görkorcsolyában, mint rövidpályás gyorskorcsolyában, illetve Lacika abszolút bajnok görkorcsolyában, ezüstérmes short trackben” – mesélt a fejlődési folyamatról Kun László
A Speed Club Jegesmedvék a Maros Műjégpálya égisze alatt működik, ugyanúgy mint a hoki, illetve a műkorcsolya szakosztályok, ugyanazon sportegyesülethez, a Marosvásárhelyi Jégkorong Egyesülethez tartozva.
A nehézségeket illetően elmondta, az egyik legaktuálisabb problémát az jelenti a klub számára, hogy Vásárhelyen az emberek nagy része nem is ismeri a sportágat. Fontos célnak tartja tehát a népszerűsítést és a szülők bíztatását arra, hogy beírassák a gyerekeiket gyorskorcsolyára. Ennek kapcsán kitért a városban népszerűbb sportágak elszívó erejére is, amelyek mellett szerinte nekik nem könnyű felkelteni a figyelmet.
„Versenyek szempontjából szerencsénk van a csíkszeredai gyorskorcsolya-közösséggel. Ősszel általában a Sportklub rendez nemzetközi kupát, amelyen több ország vesz részt, szintén ott tartják az országos bajnokságot is. Ebben viszont sajnos kimerül a hazai események száma, úgyhogy muszáj külföldre is járjunk. Sikerült a szezon során, három-négy magyarországi versenyen részt venni, mindegyiken sikerült dobogós helyezést szerezni, két versenyen két, a harmadikon egy sportolóval. Jövőre is megyünk Bulgáriába, Horvátországba és Lengyelországba” – osztotta meg velünk a szakember.
A romániai korcsolyasport nehéz helyzetével korábban részletesen foglalkoztunk néhány hónappal ezelőtt. Azóta lehetett hallani olyan folyamatokról, amelyek hosszútávon a helyzet rendezését jelenthetik, az eddig csak papíron létező szövetség ugyanis felszámolás alatt áll, az új bejegyzése pedig várhatóan nyáron történhet meg.
Kun László az elmondottakhoz hozzátette, hogy az ismert helyzet miatt a Speed Clubnak sincs lehetősége pénzügyileg jelentősen támogatnia a versenyzőket, ezért elsősorban a szülők segítségével valósulhat meg a fejlődésük.
Az ifjúsági válogatott kapcsán elmondta, most alakul az a csapat, amelyik a 2027-es brassói EYOF-on képviselheti az országot, ebbe tőlük egyelőre még csak az országos bajnokságon 4. helyezést elérő Laczkó Zöld Balázs tartozhat bele, a többiek ugyanis még túl kicsik a részvételhez.
Az említett csíkszeredai versenyen László lánya, Petra lehengerlő teljesítményt nyújtva megnyerte kategóriáját, nagyobbik fia, Lacika ezüstöt, a kisebbik, Dániel pedig bronzot szerzett az országos eseményen. A felsorolt négy sportoló mellett a mezőnyben debütáló Albertini Nóra is jégre léphetett.
Ami az edzési lehetőségeket illeti, korábban azt is megírtuk, hogy Marosvásárhelyen idén hosszú várakozás után beüzemelhetik a Ligetben található műjégpályát, ami valószínűleg nagyot lendítene a helyi sportolók helyzetén. „Annyit tudunk jelenleg a jégpályáról, ami a sajtóban is megjelent, tehát azt, hogy állítólag az idén meglehet. Ha ez sikerülne, akkor szeptembertől június-júliusig jégen tudnánk készülni. A sátortetővel logikus módon nem lehet 25 fokos melegben tartani a jeget. Ebben a szezonban októbertől kezdhettünk el rajta készülni” – árulta el a lehetőségekkel kapcsolatban Kun László.
Nyáron a görkorcsolya jelent remek felkészülési esélyt a gyerekeknek. Természetesen ebből a sportágból is rendeznek országos versenyeket, a Speed Club sportolói közül Kun Petrának és Lacikának sikerült kupát és bajnokságot is nyernie, ebben az évben pedig elkezdenek külföldi versenyeken is szerepelni. Kun László nagyon büszke gyerekei teljesítményére, de természetesen a sportban megszokott módon néha kisebb nehézséget is jelent, hogy ő edzi őket, hiszen meg kellett értetnie velük az elején, a klubnál ugyanúgy kell kezelnie őket, mint a többi sportolót.
A jövőt illetően szeretné elérni, hogy minél több sportoló csatlakozzon hozzájuk. Bár a szövetség és a jégpálya körüli folyamatokra nincs nagy ráhatása, reménykedik a körülmények javulásában is, a Speed Club Jegesmedvék ajtaja pedig mindig nyitva áll azok számára, akik szeretnék kipróbálni a gyorskorcsolyát.
CSAK SAJÁT