Idén beüzemelhetik a marosvásárhelyi műjégpályát (VIDEÓ)
Közel két évtizede várják a marosvásárhelyiek, hogy használatba vehessék a Ligetben található műjégpályát, ami, ha minden a tervek szerint alakul, idén elkészül. Az 1800 négyzetméteres létesítmény üzemeltetője, a Maros Sportklub elnöke szerint a munkálatok több mint 80 százaléka elkészült. A multifunkcionális épületben nem csupán korcsolyázni lehet majd.
Tizennyolc éve zajlik a huzavona Marosvásárhelyen a ligeti jégpálya korszerűsítése kapcsán. Hol pénz nem volt, hol politikai akarat, hol jogi akadályok miatt nem tudtak építkezni - meséli a Maszolnak Cosmin Pop a Maros Sportklub igazgatója. A munkatelepen tett látogatásunk alkalmával a munkások is azt erősítették meg, hogy idén elkészül. Mint ismert a fejlesztési minisztérium prioritási programja alapján finanszíroznak minden olyan beruházást, ami közel áll a befejezéshez, így a jégpálya is megkapja a szükséges támogatást.
Pop Cosmint a Maros Sportklub igaztgatóját kérdeztük:
Ha az egyszerű városlakó érdekeit félreteszem és csak a kiadásokat nézem, jelentős költségeket jelenthet a klub számára, hogy versenyekre készítse fel saját korcsolyázóit. Hol edzik őket?
- A marosszentgyörgyi sátortetős korcsolyapályán, németországi és lengyelországi jégpályákon edzenek sportolóink, ami valóban jelentős költségekkel jár. Rövidpályás versenyekre való felkészülésre alkalmas az itthoni létesítmény, a hosszúpályás edzéseket azonban itt nem lehet tartani, ezért választjuk a két külföldi jégpályát. Romániában ilyen nincs.
Hány korcsolyázójuk van jelenleg?
- Jelenleg tízen vannak, de amint sikerül megnyitni a ligeti pályát, növelni szeretnénk a sportolók számát. Az akkor már lényegesen könnyebb lesz.
Műkorcsolya?
- Műkorcsolyázóink nincsenek. A klubnak megvan ugyan a bejegyzett szakosztálya, de nem aktív. A jégkorcsolya sportágak közül csak a gyorskorcsolya aktív, de amint lesz saját létesítményünk, azonnal újraindítjuk a jégkorong szakosztályt is. Kötelező módon. Abban a pillanatban.
Hogy látja, lesznek jelentkezők?
- Meggyőződésem, hogy igen. Az olimpiai medencének köszönhetően sokan kezdtek sportolni és remélem, hogy mágnesként működik majd a jégpálya is. Románia talán legmodernebb jégpályája lesz. 2000 férőhelyes, korszerű öltözőkkel, megfelelő körülményekkel. Minden felszerelést lecseréltünk. A jégkészítő berendezés, a gumírozás, minden új. Olyan rendszerrel látjuk el a pályát, hogy a jégre nagyon rövid idő alatt lerakható parkettával más sportok számára alkalmas felületet lehet kialakítani. Egy sportkomplexum lesz. Mi csak multifunkcionálisnak mondjuk.
Ha az emlékezetem nem csal 18 éve dolgoznak a már meglévő épületen, eddig mennyi pénzbe került?
- Ezt majd csak akkor tudjuk megmondani, ha átvettük a munkálatokat. Valóban 18 éve. 2007-ben írták alá a szerződést, 2008-ban kezdődtek a munkálatok. Akkor az Ifjúsági és Sportminisztérium költségvetéséből 34 millió lejt adtak a korszerűsítésre. 75-80 százalékban elkészültek a munkálatok, csak a felszerelés kellett még. Az sem kevés. Teljes gépezet, hangosítás, világosítás, öltözők, stb…. Az épületnek csak a szerkezete volt kész. Ott akkor leálltak, mindent megpróbáltunk, hogy folytassák a beruházást, de a baj az volt, hogy túlságosan elhúzódott. A szerződés értelmében 2009-ben be kellett volna fejeződjenek a munkálatok. Ez lett volna a természetes. De a finanszírozás nem volt elég, részletekben utalták. Így jutottunk el 2013-ig, amikor már teljesen más összegekre volt szükség. Addig újítgatták a szerződést,ameddig az érték meghaladta a törvény által megengedett 20 százalékot. Ott tehát leállt a történet. Maros Sportklubként már semmit nem tehettünk. Fel kellett bontani a szerződést, és valaki másnak odaadni. A legjobb megoldás az Országos Beruházási Társaság volt. Jó döntés volt. Bár azóta jó néhány probléma adódott, beleértve a telekkel kapcsolatos jogi jellegű gondokat.
A (Dorin Florea vezette-szerk.megj) polgármesteri hivatal - egyébként teljesen törvénytelenül - telekönyveztette a korcsolyapálya alatti földterületet, így nem építkezhettünk másnak a telkén. Perelhettünk volna, de azt tudjuk, hogy évekig húzódott volna. Mi reméltük, hogy sikerül megegyezni. Hát nem sikerült. A telket 2021-ben adta át a (az akkor már Soós Zoltán vezette - szerk. megj.) polgármesteri hivatal. Előtte szakértői véleményezést és hatástanulmányt kellett készíteni. Volt tehát néhány lépés amit meg kellett tenni. Minisztérium, kormány, vissza a polgármesteri hivatalhoz és annak a beleegyezése.
Akkor, 2021-ben kezdődtek újra a munkálatok. Mikorra remélik a befejezést?
- Az Országos Beruházási Társaság egy komoly intézmény, jól haladnak a munkálatok. Reményeim szerint nyárig meglesz és szeptemberben megnyithatjuk. Üléseket helyeztünk el a lelátókon, eddig nem volt, fotovoltaikus elemekkel láttuk el az épületet, így azok majd hozzájárulnak a villanyáram fogyasztás költségeinek csökkentéséhez. Sok a 18 év, tudom, de most már jó lesz. A fontos, hogy elkészüljön. A napokban a fejlesztési minisztériumtól várunk egy jóváhagyást, hogy kicseréljük a jégkészítő felszerelést és akkor biztosra mondhatunk egy időpontot, amikorra elkészül. A sportklubnak majd az udvart kell rendeznie, de azok már tényleg apróságok.
Ha már nyáron átvehetik, elméletileg azt jelenti, hogy már akkor lehet korcsolyázni?
- Valószínűleg nem. Azt tervezzük, hogy szeptember folyamán nyitjuk meg. Nyáron nem érdemes. Túl nagyok a költségek. A megnyitásáig mindent ki kell próbálni, pontra kell tenni. Más jégpályák működtetését is nézve, valahol augusztus végén kezdjük, szeptember elején, amikor a gyerekek már visszatérnek vakációról, megnyitjuk és nagyjából 10 hónapot működne. Minden évben egy hónapig be fogjuk zárni, ellenőrzések és más technikai jellegű karbantartási munkálatok elvégzéséhez.