Kovács Mihály Levente: a kultúrába fektetett pénz a jövőbe való befektetés
Minden kultúrába fektetett pénz a jövőbe való befektetés – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Kovács Mihály Levente, Maros Megye Tanácsának alelnöke.
„Kiemelten figyelünk idén is a Maros megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó kulturális intézmények működésére. A nagy infrastrukturális beruházások mellett legalább olyan fontos, hogy egy élő és egészséges kulturális intézményrendszer működhessen. Ahhoz, hogy minden elképzelésünk megvalósuljon finanszírozás kérdése is, és e tekintetben bár a tavalyinál két százalékkal kisebb költségvetésből kell gazdálkodjanak az önkormányzatok az idei évben, ez az esztendő a Maros Megyei Tanácsnál az építkezésről szól” – fogalmazott a megyei tanács alelnöke.
Mint részletezte, a tavalyi 44,8 millió lejről sikerült 48,5 millió lejre növelni a kulturális intézményeknek szánt támogatásokat. Hozzátette, ugyanez a növekedés látható az inkluzív oktatási központok esetében is, ahol 4,7 millió lejről közel 7 millióra nőtt a támogatás. Kovács Mihály Levente ugyanakkor közölte: a Maros Megyei Hegyimentő Szolgálat támogatása is közel 2,5 millió lejre emelkedett.
Elhangzott az is, hogy két nagy energetikai rehabilitációs projektet nyert a Maros megyei önkormányzat. Mint az alelnök elmondta, a 3-as számú inkluzív oktatási központ Szászrégenben 500 ezer lejt nyert, a maros Megyei Múzeum központi irodaépülete pedig 1 millió lejt. A munkálatok magában foglalják az épületek hőszigetelését, a fűtésrendszer felújítását, a meglévő világítótestek LED-s rendszerre való cseréjét, illetve a napelempanelek felszerelését.
„A Maros Megyei Múzeum is egy fontos projektet nyert meg, a várak, kastélyok és római táborok útvonalának keretében. Ezek a beruházások és fejlesztések a térség turizmusának fellendítését célozzák. 2026 augusztusa a befejezési határideje a Mikházi Régészeti Park és Látogató Központ kialakítására, ennek összértéke 2,1 millió euró, ehhez a Maros Megyei Önkormányzat hozzájárulása közel 700 ezer lej” – közölte Kovács Mihály Levente.
Idén ismét meghirdették a hegyimentő szolgálat Köteles Sámuel utcai központjának a kivitelezéséről szóló pályázatot. Az 112-es segélyhívó központi diszpécserszolgálata mellett egy 500 négyzetméteres felületen a tűzoltóknak gyakorlóközpont létrehozása is tervben van, illetve 700 négyzetméteren elkészülne a hegyimentő szolgálat székhelye. Hangsúlyozta, a beruházás értéke 5 millió lej és remélhetőleg ezúttal, sokadig nekifutás után végre sikerül kivitelező céget találni.
A javában zajló projektek esetében kiemelte a marosvásárhelyi Kultúrpalota felújítását, amelynek a munkálatai jól haladnak. „A közel 11 millió lej értékű beruházáshoz sikerült egy komoly céget találni, amely a külső felújítási munkálatokat követően elkezdte a belső munkát is. Ez év januárjában a kivitelező megkezdte a Tükörterem rehabilitációját. Ezenkívül a Maros Megyei Könyvtár lépcsőházában is lesznek javítási munkálatok, a belső terekben a faburkolatot és a padlózatot is rendbe teszik” – sorolta az alelnök.
A Természettudományi Múzeummal kapcsolatosan kifejtette, befejezik a munkát ott is. Mint mondta, a múzeum a térségben egyedinek számít majd, hiszen olyan innovatív megoldásokat alkalmaznak, amelyeket a nyugati országokban levő múzeumokban is használnak. Eddig sikerült az épület teljesen felújítani, és bíznak abban, hogy tavaszig sikerül beszerezni a belső eszközöket is. A beruházás összértéke közel 12 millió lej.
A Teleki Téka esetében az alelnök kijelentette, bár a beruházás értékben nem olyan nem akkora összegű, mint a nagyobb projektek, a szellemi értéke jelentős. A freskós terem felújítása majdnem teljes egészében befejeződött, hátra van még a teljes padlózat, ami csaknem 200 éves múlttal rendelkezik. A felújításokat a Maros megyei önkormányzat saját költségvetéséből finanszírozta.
Beszámolójában az alelnök elmondta még, hangszereket vásároltak az Állami Filharmóniának, az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínháznak szabadtéri színpadot létesítettek, a Maros Megyei Múzeumnak felszereléseket, bútorzatot, kellékeket vásároltak.
A sajtótájékoztató végén közölte: terveik a Maros megyei könyvtárakban lévő könyvek digitalizálását, digitális katalógusba foglalását, illetve a Maros Megye Tanácsának alárendeltségébe tartozó intézményekkel, valamint más kulturális intézményekkel megyeszerte egy olyan partnerség létrehozását, amely egy olyan online platform létrejöttét segítené, amelyen elérhetők lesznek a kulturális események, melyekre a tervek szerint online lehet majd jegyet váltani – összegezte Kovács Mihály Levente.
CSAK SAJÁT