Bravúros aranyaival színesíti a hazai szinkronúszást a nyolcéves Ambrus Luca
Egy évvel ezelőtt a marosvásárhelyi Ambrus család két fiatal tagja döntött úgy, hogy a CS Torpi MS klubban elsajátítja a Romániában kevesek által követett szinkronúszás fortélyait. Lucát és Hannát idén kisebb testvérük, Kata is követte az úton. Ambrus Bíborka, a lányok édesanyja a Maszolnak elmondta, lányai saját döntésük alapján tértek át az úszásról a szinkronúszásra, Hegedűs Krisztina irányítása alatt hatékonyan fejlődhetnek társaikkal együtt. Luca idén a küldöttség legjobb egyéni eredményét elérve két győzelemmel térhetett haza egy magyarországi versenyről, a jövő tehát mindenképpen előtte áll. Neki egyelőre csak az a célja, hogy minél jobb szinkronúszó legyen.
A szinkronúszás nem tartozik azok közé a sportágak közé, amelyeknek nagy hagyományuk van Romániában, és az sem mondható el róla, hogy széles körben elterjedt lenne. Televíziós közvetítésben általában az olimpiákon vagy világbajnokságokon láthatjuk, hazai résztvevők nélkül.
Ennek ellenére vannak versenyzői a sportágnak Romániában is, az egyik legfontosabb hazai bázisát a CS Torpi MS nevű klub adja, amely a versenyek szervezése mellett számos jó képességű sportolót készít fel nagyobb eseményekre is.
A marosvásárhelyi klub az Ambrus család tehetséges lányai számára is lehetőséget jelent a fejlődésre. A nyolcéves Luca februárban a küldöttség legjobb eredményét elérve két aranyérmet szerzett egy magyarországi versenyen.
„A lányok 4-5 éves koruk óta általános úszást tanultak, egy adott ponton pedig az ő választásuk volt, hogy átiratkoznak erre. Az uszodákban nincsen minden egyes vízi sportágra külön foglalkozás formájában lehetőség, egyszerre vannak az edzések a távúszóknak, szinkronúszóknak, akár a vízilabdásoknak is. Látták tehát a gyerekek, hogy milyen lehetőségek közül lehet választani, így tetszett meg nekik ez a sport” – avatott be minket lányai választásának hátterébe Ambrus Bíborka édesanya.
Ami a felkészülést illeti, Hegedűs Krisztina vezetőedző keményen dolgozik azért, hogy sportolói hazai és külföldi szinten is helyt tudjanak állni, eredményességét a szinkronúszók remek magyarországi eredményei is megmutatják. A Torpinél korosztály és tudás alapján négy kategóriára vannak osztva a gyerekek, a kezdők mellett két haladó csoportot különböztetnek meg, valamint egy olyant, amelyben már a 14 év felettiek versenyeznek.
„Szerettem már az elején szinkronúszásra járni, mert nagyon hajlékony vagyok és csapatban dolgozunk a többiekkel. Könnyen meg tudtam szokni, hogy egyszerre mozogjunk, ez nem volt olyan nehéz” – osztotta meg velünk kezdeti tapasztalatairól Ambrus Luca, aki az eredmények mellett sok barátot is szerzett a klubnál.
Felkészülési programja kapcsán elmondta, heti háromszor jár edzeni, jelenleg a szinkronúszást teljes mértékben élvezetből csinálja, célja az, hogy minél jobban teljesítsen benne. Mivel a sportág elsősorban a technikai képességek fejlesztéséről és a mozgás összehangolásáról szól, számára nem túl fárasztóak vagy megterhelőek az edzések.
Ambrus Bíborka hozzátette az elmondottakhoz, hogy ma már mindhárom kislányuk szinkronúszik. Luca a nővérével, Hannával kezdte el egyszerre a sportot egy éve, januártól pedig húguk, az ötéves Kata is csatlakozott hozzájuk.
A Torpi MS nemcsak Marosvásárhelyen meghatározó bázisa a sportágnak, a bukaresti és brassói csapatok is részt szoktak venni az ott szervezett versenyeken. Bár a szinkronúszás romániai helyzete sok más kevésbé elterjedt sportághoz hasonlóan nem egyszerű, a magyarországi állomások jó lehetőséget jelentenek a lányoknak a tapasztalatszerzésre és tudásuk megmutatására.
A sportág 1984 óta része a Nyári Olimpiai Játékoknak, az évtizedek során egyértelműen az orosz sportolók voltak a legsikeresebbek benne, de az amerikaiak, a japánok és a kínaiak is értek már el kiemelkedő eredményeket. Bár a szinkronúszás alapvetően női sportnak számít, a 2015-ös évtől kezdődően csapatban férfi versenyzők is indulhatnak benne. A tavalyi párizsi olimpia programjában már műúszásként (angol nevén artistic swimming) szerepelt, de a köznyelvben még mindig a szinkronúszás megnevezés a megszokott.
CSAK SAJÁT