Billie Jean King Kupa: Buzarnescu második tie-breakes meccsét is elvesztette, az olaszok jutottak a Világcsoportba

Kereken egy év késéssel rendezik meg a kolozsvári BT Arénában a Románia-Olaszország női tenisz párharcot. Az első játéknap után Olaszország 2-0-s vezetést szerzett, miután Irina Bara sima vereséget szenvedett Elisabetta Cocciarettótól, majd egy több mint három órás teniszthriller után Mihaela Buzarnescu 2-6, 6-2, 6-7-re kikapott Martina Trevisantól. Szombaton Gabriela Rusu visszahozta a román esélyeket, de Buzarnescu második tie-breakes meccsét is elveszítette, így Olaszország jutott fel a Világcsoportba.  Fotó: Manases Sándor

A Fed Kupaként ismert sorozat idén vette fel minden idők egyik legnagyobb teniszjátékosának, a 39-szeres Grand Slam győztes (12 egyéni, 16 női páros, 11 vegyes páros) Bille Jean Kingnek a nevét.

A Szamos-parti multifunkcionális csarnok immár hagyományos otthona a román női teniszválogatottnak, felépítése óta öt alkalommal rendeztek már benne Fed Kupa párharcot. A sort 2016-ban Csehország és Németország nyitotta meg, 2018-ban Kanada és Svájc legjobbjaival is itt csaptak össze Simona Halepék, majd tavaly februárban az Oroszország elleni mérkőzést is Kolozsváron rendezték meg. Az Olaszország elleni play off összecsapást eredetileg pontosan egy évvel korábban, 2020. április 17-én és 18-án kellett volna megrendezzék, viszont a koronavírus-járvány miatt a találkozót elhalasztották.

A szerző felvételeiA Románia-Olaszország összecsapást a Billie Jean King Kupa playoff-szakaszában rendezik meg, a győztes a Világcsoportban, a vesztes egy osztállyal lejjebb folytatja a küzdelmeket. A román válogatott biztos továbbjutónak számított volna, ha a WTA-ranglista 3. helyén álló Simona Halep is eljön Kolozsvárra, viszont a konstancai lány sérülésre hivatkozva az utolsó pillanatban lemondta a szereplést. Ezért aztán Monica Niculescu csapatkapitány Mihaela Buzărnescut és Irina Barát nevezte egyesben, akik a csütörtöki sorsolás alapján a következő sorrendben lépnek pályára.

19:55

A román-olasz párharc negyedik mérkőzését Mihaela Buzarnescu és Elisabetta Cocciaretto küzd meg. Míg pénteken Buzarnescu egy több mint 3 órás teniszthrillerben maradt alul Martina Trevisannal szemben, Cocciaretto sima két szettben győzte le Irina Barát.

Az állás jelenleg 2-1 a vendégek javára, így Buzarnescunak mindenképpen nyernie kell ahhoz, hogy a párosnak legyen még tétje.

Cocciaretto semmire nyerte a nyitójátékot, majd Buzarnescu adogatásán nagy csata alakult ki. A 18 perces libikókázás során hol itt, hol ott volt esély a pont begyűjtésére, végül a tenisz istenei az olasz mellé álltak. 0-2

Cocciaretto ismét könnyedén hozta adogatását, majd Buzarnescu is felkerült a táblára. 1-3

Fotó: Moldován Árpád ZsoltEgy újabb maratoni hosszúságú játék következett, ez alkalommal Cocciaretto adogatásán, s hogy a sorminta se romoljon el, most Buzarnescu örülhetett. 2-3

Ha így folytatják, akkor hajnalig itt leszünk, Buzarnescu adogatásán sem tudtak rövid game-et játszani, bármilyen hihetetlenül hangzik is, de 53 perc alatt csak 2-4-ig jutottak.

Az olasz brékjét gyors román re-brék követte, Buzarnescu semmire vette el Cocciaretto adogatását. Íme, így is lehet!!! 3-4

A nyolcadik játék is a fogadó félé lett, így Cocciaretto 3-5-nél az első szettért adogathatott.

Naná, hogy nem nyerte meg, Buzarnescu is brékelt, majd saját szervája megnyerésével egalizált. 5-5

Cocciaretto egy játékra került az első szett megnyerésétől azzal, hogy hosszú idő után neki is sikerült hoznia adogatását. 5-6

Ez sikerült is neki, 1 óra 21 perc után Cocciaretto örülhetett az első szett megnyerésének.

A második szett első négy játékában sokkal magabiztrosabban adogattak a felek, a fogadónak esélye sem volt brékelni 2-2

Az ötödik játékban történt az első "rendkívüli esemény", Buzarnescu eljutott két bréklabdáig, amelyek közül a másodikat pontra is tudta váltani. 3-2

Arról, hogy az izgalmas maradjon a végjáték, Cocciaretto gondoskodott, hiszen azonnal visszavette a bréket. 3-3

A lélektani jelentőséggel bíró hetedik játékban Buzarnescu 15/40 jött vissza, bréklabdája is volt, de a pontot az olasz szerezte meg. 3-4

Buzarnescu nagyon nehéz helyzetbe került a következő játékban, ütemtelen ütéseinek köszönhetően Cocciarettónak három bréklabdához jutott , de ezeket Mikinek sikerült hatástalanítania, majd a játékot is behúzta. Nagy gödörből mászott ki! 4-4

Cocciaretto nem zuhant össze a lehetőség elszalasztásától és adogatását megnyerve egy játékra került a mérkőzés és a playoff megnyerésétől. 4-5

Buzarnescu is hozta a kötelezőt és egyenlített. 5-5

Cocciaretto ismét egy játékra a végső győzelemtől, Buzarnescunak azért kell adogatnia, hogy tie-breakre mentse a meccset. 5-6

Villámgyorsan összehozott magának három gémlabdát, amiből kettőt ugyanolyan gyorsan leadott, majd egy ásszal egyenlített 6-6-ra.

Ez lesz Buzarnescu második tie-breakje, pénteken 1-6, 6-1, 6-7-re kapott ki Trevisantól.

Cocciaretto kettős hibája után, Buzarnescu elvesztette mindkét adogatását, majd az olasz nyerte a sajátjait. 1-4. Van-e innen feltámadás?

Egy gyönyörű labdamenet után Miki passzingolta az olaszt és 2-4-nél cseréltek térfelet.

Buzarnescu második adogatását is hozta, de a győzelemhez minibrékekre is szüksége lesz. 3-4

Cocciaretto két adogatásából egyet sikerült elvennie. 4-5

Saját szerváján egyenlített, majd a hátrányba került. 5-6

Cocciaretto az első meccslabdáját értékesítve továbbjuttatta a Világcsoportba Olaszországot.

16:40

Elena Gabriela Ruse-Jasmine Paolini 1-6, 6-3, 6-4

Fotó: Moldován Árpád Zsolt

Hamarosan elkezdődik a román-olasz Billie Jean King Kupa playoff találkozó harmadik mérkőzése Elena Gabriela Ruse és Jasmine Paolini között.

A meccs első játékát az először adogató Paolini nyerte, ehhez kellettek Ruse hibái is, aki három labdát is a hálóba ütött. 0-1

A 25 éves Paoliniről azt írja a Wikipédia, hogy olasz apától és lengyel-ghánai anyától született, profi karrierje során kicsivel több mint félmillió dollárt keresett.

Ruse nagyon megszenvedett első adogatójátékán, a több mint 10 percre elhúzódó game során nagyszerű ütéseket és buta hibákat is bemutatott. A játékot egy ásszal zárta le. 1-1

Paolini adogatásán sokkal gyorsabban dűlőre jutnak, az olasz lány erdeményesen hozza a játékot. 1-2

A meccs első brékje is az olaszé, akinek a harciasságával Ruse egyelőre nem tudni mit kezdeni. 1-3

A felpaprikázódott román teniszező a következő játékban közel állt a re-brékhez, három lehetősége is volt, hogy lezárja a játékot, de egyiket sem tudta  pontra váltani. 1-4

Paolini újabb brékje azt jelentette, hogy az olasz az első szett megnyeréséért adogathat. 1-5

Egy semmire megnyert adogatójátékkal Jasmine Paolini 46 perc után behúzta az első játszmát. 1-6

Fotó: Manases SándorA második szett első játékát Ruse hozni tudta, ezzel a mérkőzés során először vezetett. 1-0

Paolini adogatásán bréklabdája is volt Rusénak, de a pont végül az olasz neve mellé került, aki 1-1-re egyenlíteni tudott.

Ruse adogatójátéka nagyon hullámzó, kettős hiba után ászt ütött, de végül egy tenyeres egyenessel megadásra kényszerítette a hősiesen védekező Paolinit. 2-1

A második szett negyedik játékáig kellett várni Ruse első brékjére, aki ezzel nagy lehetőséget kapott arra, hogy kiegyenlítse az állást szettek tekintetében. 3-1

Ruse saját, majd Paolini adogatásának megnyerésével egy gémre került az egyenlítéstől. 5-1Fotó: Manases Sándor

Rusénak 1 óra 24 perc játék után szettlabdája is volt, de Paolini nem adta meg magát, egyet visszavett az elvesztett brékekből. 5-2

Paolini kapaszkodása folytatódott a következő játékban is, de ezután Ruse adogathatott - immár másodszor - a szettért. 5-3

Ez végül sikerült is neki, 1 óra 34 perc után kiegyenlítette az állást. 6-3

A döntő szett, hasonlóképpen a másodikhoz, egy Ruse brékkel indult. 1-0

Saját dolgát nehezítette meg a román teniszező amikor első adogatójátékán két kettős hibát is vétett, viszont ezeket a hibákat sikerült olyan szervákkal semlegesítenie, amiből meg tudta nyerni a játékot. 2-0

Paolini nem hagyta véglegesen kicsúszni a kezéből a meccset. 2-1

Amikor Ruse első adogatásai bemennek,akkor Paolini nagy bajban van, ugyanis az erős és jól helyezett szervák többnyire pontot is hoznak a románnak. 3-1

Második brékjével Gabi Ruse óriási lépést tett a győzelem felé. 4-1

Önbizalma átváltott elbizakodottsággá, így aztán a következő játékot saját szerváján vesztette el nullára. 4-2

Paolini adogatásán az egyik vonalbíró lépéshibát kiáltott, ami olaszos reklamálást váltott ki a vendégeknél, de a svéd vezetőbíró helybenhagyta román kollégája döntését. Szakértők szerint a hetedik játék lélektani fontosságú, ezért mindkét fél az utolsó energiacseppig harcolt a sikerért. Az utolsó labdamenetben Ruse iszonyatosan megfuttatta ellenfelét és újabb brékjével egy játékra került a mérkőzés megnyerésétől. 5-2

Ruse két kettős hibával nyitott, aztán egy fonák egyenessel "elküldte szivarért" ellenfelét. Paolini keresztfonákja szélesre ment, majd Ruse hosszúra ütötte első meccslabdáját. Az olasz egy brékkel közelebb került, de Rusénak még mindig volt egy esélye - ellenfele adogatásán - hogy rövidítés, vagy tie-break nélkül dűlőre vigye a dolgot. 5-3

Paolini második adogatását rendre megtámadja Ruse, a mérkőzés során legalább 10 pontot szerzett így, de Ruse ki nem kényszerített hibájával Paolinit visszajött a meccsbe. 5-4

Ruse másodszor adogathatott a győzelemért, és hosszú labdákkal küldte jócskán az alapvonalon túlra ellenfelét védekezni. Ennek a játéknak a rizikója, hogy eshet labda a vonal rossz oldalára is. Újabb két meccslabdát hozott össze, az elsőt még elrontotta, de a másodikkkal 2 óra 32 perc után megnyerte a meccset. 1-6, 6-1, 6-4

13:41

Mindkét csapat cserélt

A pénteki, két olasz győzelemmel zárult összecsapás után, szombaton mindkét csapat lecserélte első számú játékosát, így 14:00 órától nem az eredeti sorsolás szerinti Irina Bara-Martina Trevisan mérkőzéssel, hanem Elena Gabriela Ruse- Jasmine Paolini találkozóval folytatódik a Románia-Olaszország női tenisz Billie Jean King Kupa párharc.

A román csapat harmadik számú játékosa, Gabriela Ruse a világranglista 168. helyét foglalja el. Ellenfele, Jasmine Paolini jóval előrébb áll, az olasz teniszező jelenleg a WTA-ranglista 104. helyén áll.

20:50

Mihaela Buzarnescu-Martina Trevisan 2-6, 6-2, 6-7

Bár a világranglistán jelenleg elfoglalt hely (WTA 137) alapján a román csapat második számú játékosának számít, Mihaela Buzarnescu sok szempontból előrébb áll az első mérkőzést simán elveszítő Irina Baránál. Ha csak abból indulunk ki, hogy 2018-ban a világranglista 20. pozícióján is volt, akkor egyértelműen elmondható, hogy a tapasztalat mellette szól.

Ellenfele, a WTA-ranglista 99. helyét elfoglaló 27 éves, firenzei születésű Martina Trevisan.

Első blikkre két azonos képességű teniszező küzdelmére volt kilátás, a felek viszonylag magabiztosan hozták adogatásukat, így egy brék jelentősége hatványozottan megnőtt. 1-2

Második adogatása alkalmával Buzarnescu megmutatta, hogy miért volt egykor a világ 20. legjobb női teniszezője, erős, lapos és jól helyezett tenyeresei folyamatos védekezésre kényszetítették Trevisant. A firenzei lány valóságos védekezőspecialistának bizonyult, iszonyatos lábmunkával érte el a legreménytelenebb labdákat is. Öt játék után 3-2-re vezetett.

Az egyensúly Buzarnescu harmadik adogatásán bomlott fel, Trevisan első bréklabdáját pontra váltva elhúzott 4-2-re. A következő játékban Buzarnescunak volt lehetősége visszajönni a meccsbe, rebrékelni, de Trevisan jól állta a sarat és egy játékra került az első szett megnyerésétől. 2-5

Buzarnescu nehéz helyzetbe került következő adogatásán, az olasz lánynak 0/40-nél három szettlabdája is volt, de ezeket a Mikinek becézett Mihaela semlegesíteni tudta. Mitöbb előnyhöz is jutott, de Trevisan töretlen önbizalma meghozta eredményét: megfordította a fordítást és 45 perc után megnyerte az első szettet. 2-6

Fotó: Manases SándorA második szett első játékában Buzarnescu elvette Trevisan adogatását, ezzel megalapozva a hazai tábor által remélt comeback-et. A román teniszezőnek sikerült megvédenie előnyét a következő játékban, sőt második brékjével és második adogatójátéka megnyerésével el is tudott húzni ellenfelétől. 4-0

Trevisan az ötödik játékban megtörte a jeget és remélte, hogy vissza tud jönni a meccsbe. Buzarnescu adogatásán 40/0-ról egyenlített az olasz, de végül a játék a románé lett. 5-1

Újabb olasz game után, Buzarnescu az egyenlítésért adogathatott. Magabiztos tenyeresekkel fárasztotta el Trevisant, a szettet 5-2-re megnyerve 1-1-re egyenlítette az állást.

A döntő szett - hasonlóképpen a másodikhoz - egy Buzarnescu brékkel indult, amit viszont az olasz lány azonnal visszavett. A brékek sorozata nem szakadt meg, Mikinek és Martinának is sikerült egy-egy újabb brék. 2-2

A mérkőzés ezen szakaszában érezni lehetett, hogy aki hamarabb nyer saját szerváján, az nagy lépést tesz a győzelem felé. Trevisannak sikerült ez hamarabb, az ötödik játékot 0/30-ról fordította meg és "dúgta előre az orrát".  Buzarnescu lekopirozta ellenfelét, és kereken 2 óra játék után az állás nem is lehetett volna kiegyensúlyozottabb: 2-6, 6-2, 3-3

Buzarnescu óriási lépést tett a végős győzelem felé az amúgy is lélektaninak tartott hetedik játékban azzal, hogy ismét elvette Trevisan adogatását. Igen ám, de ez az olasznak sem okozott különösebb gondot. A nyolcadik játékban 0/40-ről mentett három bréklabdát Buzarnescu, amire az olasz válasza ... egy újabb brék volt.  4-4

A sorminta nem szakadt meg a kilencedik játékban sem, s ez azt jelentette, hogy Buzarnescunak már "csak" a saját adogatását kellett volna megnyernie ahhoz, hogy az első játéknap után Románia és Olaszország 1-1-re álljon.

De ez a mérkőzés nem a szokványos forgatókönyvek szerint alakult a továbbiakban sem, Trevisan két meccslabdát hárítva egyenlített 5-5-re.

A döntő szett eddigi 10 játékából nyolcat a fogadó fél nyert. Mi lesz még itt?

A maratoni hosszúságúra nyúlt 11 gémben hol egyik, hol másik oldalon volt az előny, Trevisan egy kettős hibával vesztette el az idegek harcát. 6-5

Buzarnescu a győzelemért adogathatott, de ezen a meccsen a szerva inkább hátrányt, mint előnyt jelentett. A román teniszező 0/30-nél ráijesztett csapatára, de egyenlített. de aztán Trevisan mégis brékelt, így jöhetett a mindent eldöntő tie-break.

Buzarnescu egy minibrékkel indított, majd természetesen Trevisan visszevette azt. Második szerváját már megnyerte a román teniszező, majd Trevisan adogatásaiból is egyet az ő javára írtak. 3-2.

A dráma folytatódott:  Miki elvesztett egy újabb adogatást, így térfelet 3-3-nál cserélhettek a felek, majd Trevisan egy elemi erejű tenyeressel ragadta magához a vezetést. 3-4

Trevisan következett az a adogatással, a pontokon "testvériesen" megosztoztak. 4-5

Buzarnescu a mérkőzés első ászával egyenlített, de aztán egy buta hibával meccslabdához juttatta ellenfelét, aki ezt a lehetőséget már nem hagyta ki. Az olasz teniszező 3 óra 7 perc után 6-2, 2-6, 7-6-ra megnyerte a meccset és Olaszországot már csak egy győzelem választja el a párharc megnyerésétől.

Folytatás szombaton 14:00 órától.

17:12

A nyitómérkőzésen a románok első számú játékosa, Irina Bara (WTA 132) a vendégek második számú teniszezőjével, Elisabeta Cocciarettóval (WTA 111) csap össze. A felek eddig még soha nem játszottak egymás ellen.

Miközben a 20 éves olasz játékos nagyon magabiztosan hozta első és második adogatójátékát is, román ellenfelének nagyon meg kelle küzdenie azért, hogy ne veszítse el már a mérkőzés elején a szerváját. A második adogatójátéka még nagyobb harcot hozott, hosszú labdamenetek, egy kettős hiba és 6 egyenlő után után Cocciaretto elvette Bara szerváját. 1-3

A következő adogatását hibátlanul hozta Cocciaretto, majd Bara szerváját ismét nagyon agresszíven támadva kettős brékelőnybe került. 1-5

35 perc játék után Cocciaretto az első szettért szerválhatott, az olasz lány egy erős tenyeressel késztette hibára Barát. 1-6

A második játszmában a vaskohsziklási születésű Irina Bara adogatott elsőként, amit sikerrel abszolvált is. Ezután Cocciarettónak gyűlt meg a baja a szerváján, 47 perc játék után Barának először volt bréklabdája, amit sikerült is game-re váltania. 2-0

Lélektanilag nagyon fontosnak bizonyult Bara második adogatása, ugyanis a román lány bréklabdát mentve tudott elhúzni 3-0-ra.

Amikor Bara már azt hihette, hogy "zsebben van" a második szett, Cocciaretto megnyerte a következő két játékot és 2-3-án az egyenlítésért adogathatott. Bara ugyan volt egy fellángolása és elvitte 40/40-ig a játékot, de az utolsó szó az olasz lányé volt, aki 3-3-ra egyenített.

Kezdődött minden előlről. Irina Bara becsületére váljon, hogy a lehetőség elszalaszása után nem omlott össze, pragmatikus tenisszel ismét előnyhöz jutott. 4-3

4-4-nél ismét Bara adogathatott, a román lány annak tudatában játszott, hogy szervája elvesztésével Cocciaretto egy adogatójátékra lenne a győzelemtől. A Bihar megyei lány szép labdamenetek után alulmaradt, így Cocciaretto azért adogathatott, hogy megszerezze hazája első győzelmét. 4-5

Az anconai teniszező biztons kézzel hozta szerválát és másfél óra játék után 6-1, 6-4-re megnyerte az első mérkőzést.

15:40

Trikolórban az egész aréna

Kolozsvár a román tenisz nem hivatalos fővárosa lett az elmúlt években, ezt a kiváltságos helyzetét elsősorban annak köszönheti a kincses város, hogy itt található az ország legnagyobb és legmodernebb multifunkcionális csarnoka. A 9200 befogadására alkalmas BT Aréna az elmúlt években rendszerint megtelt, amikor Halep és társai itt fogadták ellenfeleiket a Fed Kupában. Mivel a koronavírus jérvány miatt idén nem lehetnek szurkolók a lelátókon, a kolozsvári szervezők piros, sárga és kék táblákat helyeztek el a székekre.