Alakulóban az Erdélyi Vízilabda- és Úszóakadémia
Erdélyi Vízilabda- és Úszóakadémiát terveznek Bihar megyében, a Nagyvárad melletti Bors községben hoznák létre a központot.
Pető Dalma, aki a Nagyváradi Crișul Sportklub elnökeként tagja a kezdeményező bizottságnak a Maszol érdeklődésére elmondta, hogy a projekt gyökerei hosszú évekkel ezelőtre nyúlnak vissza és illeszkedik az RMDSZ startégiájába.
Felidézte, hogy még Bíró Rozália alpolgármestersége idején bevezették az úszásoktatást a váradi diákoknak. Később, amikor a megyei tanácsnak volt RMDSZ-es vezetés, belevágtak a tanuszodák megépítésébe a megye kisvárosaiban. Ezek, amint arról már mi is beszámoltunk, mostanra már elkészültek és működnek. Emiatt is jöhet következő lépésként, hogy hálózatba foglalják őket, magyarázta Pető.
A központ Borson lenne, ott viszont még csak ezután fog felépülni az uszoda az Országos Beruházási Vállalat (CNI) révén.
A vízilabdasport ismerői aligha lepődnek meg azon, hogy miért pont Bihar megyében terveznek akadémiát a pólósok és úszók kinevelésére. Amellett, hogy a vízilabdázásnak hagyománya van Nagyváradon, Bukarest mellett máig a sportág legnagyobb központjának számít az országban. A Nagyváradi Crișul, később pedig a Nagyváradi CSM nyerte az országos bajnoki címeket, ugyanakkor utánpótlás terén a Crișul csapatai is az élmezőnybe tartoznak.
Pető Dalma figyelmeztetett viszont, hogy az akadémia kiépítése jó pár éves, hosszadalmas projekt. Az Erdélyben már megismert sportakadémiák mintájára tervezik, ugyanakkor a vízilabda jóval specifikusabb sportág mint például a labdarúgás, előbb az infrastrukturális feltételeket kell megteremteni hozzá.
A kezdeményező bizottság szeptemberben alakult meg, most pedig azon dolgoznak, hogy sportegyesületként bejegyezzék. Ehhez egy logópályázatot is hirdettek, október 31-ig várják a jelentkezőket. A pályázat részletes kiírása megtalálható a Bihar megyei RMDSZ Facebook-oldalán, abban leszögezték többek között, hogy az arculati elemben kötelező a tengerkék, a zöld és az ezüst színek használata, ugyanakkor tartalmaznia kell az akadémia román és magyar nyelvű megnevezését és az alapítási évét. Azaz 2024-et.
Pető Dalma érdeklődésünkre elárulta, hogy az akadémia már akkor is szóba került, amikor Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere legutóbb Nagyváradon járt, ugyanakkor a szakmai kapcsolatok is megvannak úgy az itthoni, mint a határon túli szakemberekkel. A Crișul Sportklub például épp a jövő héten készül együttműködési megállapodást kötni a gödöllőiekkel, jegyezte meg. Az akadémia stratégiáján a kezdeményező bizottság egyik tagja, Tőkés Máté dolgozik, és bár egyelőre még nem egyeztettek a sportági szövetségekkel, szakmai segítséget és támogatást kérnek majd a folytatásban.
CSAK SAJÁT