Rio 2016: nehezen nyertek az amerikai kosarasok

Végre megszorongatták a címvédő Egyesült Államok csapatát a riói férfi kosárlabdatornán. Veretlen, egyben nyeretlen maradt a már három iksznél járó magyar vízilabda-válogatott. Cristina Neagu és Paula Ungureanu győzelemre vezette a kézilabdázókat, a nap magyar hőse pedig a kardívó Szilágyi Áron.

Százszázalékos együttesek találkoztak az 1-es Karióka Arénában csütörtök éjjel. Az amerikaiak jóformán átmozgató edzést tartottak Kína és Venezuela ellen, miközben az ausztrálok nagyon komoly eredményeket tettek le az asztalra. Négy NBA-játékossal a keretében az ausztrál csapat Franciaország, illetve Szerbia legjobbjait is legyőzte, ráadásul a toronymagas favoritok ellen sem vallottak szégyent Andrej Lemanis kosárlabdázói. Az utolsó negyed elején még 70:70 állt az eredményjelzőn, az amerikaiak végül tíz ponttal nyertek.

„Ez a sorsunk úgy látszik, hogy ennyire nehéz és rögös úton kell előre jutnunk. Igazából bármilyen játékról, jóról vagy rosszról beszélünk, egyetlen dolognak van jelentősége, hogy ki nyer a végén egy góllal. Ez a meccs döntetlen lett most, ez nekünk rossz, úgyhogy nincs ezen mit túlmagyarázni” – mindezt Benedek Tibor nyilatkozta, miután a magyar férfi vízilabda-válogatott már harmadik döntetlenjét játszotta Brazíliában, most a görögök egyenlítettek ki a végén. A hatos csoportban perpillanat a negyedik helyet foglalják el a magyar pólósok, s ennél talán csak a szerbek helyzete meglepőbb. A szomszédok óriási meglepetésre kikaptak egy góllal a braziloktól, most kieső pozícióban vannak.

A magyar olimpikonok mindent összevetve egyáltalán nem zártak rossz napot Rio de Janeiróban. A cselgáncsozó Tóth Krisztián igaz csak a nyolcaddöntőig jutott el, miközben sem a sportlövők, sem az úszók nem értek el kiemelkedő eredményt, de vívásban Szilágyi Áron megvédte londoni elsőségét. Ami nekünk kívülről sokszor nagyon simának tűnt, arról a magyar kardozó azt mondta, hihetetlenül nehéz volt belülről. Szilágyi – aki többek között Tiberi Dolniceanut győzte le „aranyos” menetelése során – a végén elismerte, ezért az olimpiai elsőségért sokkal jobban megszenvedett, mint Londonban. Egyébként férfi kardvívásban legutóbb az 1988-as szöuli olimpián volt címvédés, akkor a francia Jean-Francois Lamour győzött újra. A magyar sikersportág képviselői már három éremnél tartanak Brazíliában.

A sok rossz hír után egy jót is kaptak a román sportkedvelők. Az ötödik versenynapig a Tomas Ryde által irányított kézilabdacsapat mélyen az elvárások alatt teljesített, de a csoportkör harmadik fordulójára valami történt a lányokkal. Montenegróval szemben már működött a védekezés, Ungureanu tette a dolgát a kapuban, miközben Neagu szórta a gólokat. Ezzel a munkás győzelemmel ugyan nincs kint a gödörből a válogatott, de a továbbjutási esélyek nem szálltak el teljesen. Szerdán a kézilabda mellett evezésben és teniszben volt érdekelt a román küldöttség, de mindkét sportág eseményeit el kellett halasztani a kedvezőtlen időjárás miatt.

Összesen 18 számban avattak új bajnokot az olimpia legutóbbi versenynapján. Országúti kerékpározásban a Tour-győztes Cristopher Froome harmadik lett a holland Tom Dumoulin, valamint az újdonsült aranyérmes Fabian Cancellara mögött. Asztaliteniszben Ding Ning visszavágott Li Xiaoxia-nak a londoni olimpia döntőjében elszenvedett vereségért. Az éremtáblázaton Magyarország visszacsúszott a harmadik az ötödik helyre. Előztek a cselgáncsban mindkét számot megnyerő, ugyanakkor a tornászoknál is győzedelmeskedő japánok, illetve az úszódöntők alatt három érmet szerző ausztrálok.