Valóra vált egy nemesasszony álma – 150 éves a Székely Nemzeti Múzeum

Cserey Jánosné Zathureczky Emília 150 évvel ezelőtt nyitotta meg családi gyűjteményét a nyilvánosság előtt. Az imecsfalvi kúriájának egyik szárnyában berendezett „kiállítás” óriási népszerűségnek örvendett, így a nő gondolt egy merészet, és a Székely Mikó Kollégiumba szállíttatta át az ereklyéket. Később Kós Károly tervei alapján saját épületet kapott a gyűjtemény, amelyet ma már Székely Nemzeti Múzeumként ismerünk. A kerek évforduló kapcsán Vargha Mihály igazgató számolt be az ünnepi tervekről. 

Egy felsőháromszéki piciny falucskában, Imecsfalván élt egy nemesasszony, Csereyné Zathureczky Emília. 150 évvel ezelőtt úgy döntött, közszemlére teszi családi gyűjteményét, így értékes evőeszközöket, kerámiákat, bútorokat és pénzérméket mutatva be a nyilvánosságnak. A kúriájának egyik szárnyában berendezett „múzeum” igazgatója a nő gyermekeinek nevelője lett, a tárlat pedig igencsak hamar népszerűvé vált.

150 éves a Székely Nemzeti Múzeum. | Fotó: Kovászna Megye Tanácsa/ Vargyas Levente

Számtalan érdeklődő, köztük nemesek is érkeztek, hogy megnézzék a kiállított tárgyakat. Fennmaradt a korabeli vendégkönyv is, amelyből tudni lehet, hogy nemcsak Kézdivásárhelyről, de Kolozsvárról, sőt még Budapestről is voltak látogatók. Zathureczky Emília hamar rájött, hogy egy ilyen kis településen aligha van jövője egy múzeumnak, így a nagy érdeklődés hatására gondolt egy merészet, és Kézdivásárhely, valamint Sepsiszentgyörgy elöljáróinak támogatását kérte, hogy a kiállított tárgyakat beköltöztessék a városba.

A Mikó Kollégium épülete lett a befutó: négy használaton kívüli osztályteremben rendezték be újra a múzeumot, és az iskola mindenkori igazgatója lett egyben ennek is a vezetője. Évtizedekig itt is maradtak a kiállított tárgyak, amikoris úgy hozta a sors, hogy Dr. László Ferenc és Csutak Vilmos szintén egy merészet gondolva a magyar kultúrminiszterhez fordultak egy múzeumszékház építésének ötletével.

A kezdeményezést jó ötletnek tartották. Először egy nagynevű budapesti építész tanár, Hültl Dezső vállalta a tervezést, ám mivel elakadt, kedvenc tanítványát, Kós Károlyt kérte fel a feladatra, mondván, hogy ő erdélyi, jobb választás erre a projektre. Így készült el végül a múzeum, amelyet a világháború kitörése előtt egy évvel adtak át. Így működik azóta is.

Tavaly volt Csereyné Zathureczky Emília születésének 200. évfordulója, amelynek alkalmából egy különleges tárlattal tisztelegtek az alapító előtt. Kizárólag olyan műtárgyakat mutatnak be az azóta is látogatható gyűjteményben, amelyek már 150 éves is szerves részei voltak a múzeumnak. Vargha Mihály úgy fogalmazott, hogy az ősleltárból válogattak.

???? Idén rendkívüli évet ünnepel a Székely Nemzeti Múzeum! ???? Cserey Jánosné Zathureczky Emília imecsfalvi kúriájában 1875-ben látogathatóvá tette magángyűjteményét. Ez azt jelenti, hogy a Székely Nemzeti Múzeum „őssejtje” már akkor létrejött, tehát az idén 150 éves születésnapját ünnepli intézményünk. ???? E jeles évet rendhagyó kiállításokkal, konferenciával, a múzeumot népszerűsítő kiadványokkal és eseményekkel ünnepeljük. A kiállításmegnyitók mellett újabb kiadványokkal, gyerekeket és családokat hívogató programokkal kedveskedünk majd Önöknek. ???? Olvassák el Vargha Mihály múzeumigazgató részletes ismertetőjét arról, hogy mi várható 2025-ben nálunk: https://sznm.ro/iden-150-eves-a-szekely-nemzeti-muzeum/ Várjuk Önöket programjainkra!

Közzétette: Székely Nemzeti Múzeum – 2025. február 10., hétfő

A Székely Nemzeti Múzeum 150 éves évfordulóját méltóképpen igyekeznek megünnepelni. Sok tervük volt, ám Vargha Mihály úgy fogalmazott: beárnyékolja mindezt a számos megszorítás, hiszen takarékosságra szólították fel a közintézményeket. „Nem mondhatjuk, hogy határ a csillagos ég, de mindenképpen méltó lesz az ünnep Csereyné Zathureczky Emília emlékéhez”.

Gyárfás Jenő (1857-1925) festőművész halálának 100. évfordulójára tárlatot szerveztek, ahol főművei mellett (Tetemrehívás, Mátyás király kiutasítja az otrantói püspököt, Gábor Áron halála) olyan „zsengéit” is bemutatták, amelyeket eddig még nem láthatott a nagyközönség. Ugyanakkor kiállították az utóbbi években aukciókon vásárolt munkáit, bemutatták a művész szüleihez írt leveleit, vázlatait, modelljének, Fogolyán Idának az eredeti ruháját és virtuálisan azt a festményét is, amely most épp Budapesten a Néprajzi Múzeumban vendégszerepel.

A Gyárfás-kiállítás után, május közepétől a budapesti Magyar Építészeti Múzeum, Budapest Főváros Levéltára és a Műcsarnok által a tavaly létrehozott kiállítás, a Kós Károly műhelye című nagyszabású tárlat utazik a Székely Nemzeti Múzeumba, amely eredeti tervek, archív fényképek, kortárs ábrázolások és dokumentumok segítségével mutatja be a fiatal építész korai remekműveit. Itt nemcsak Kós zseniális tervrajzait nézheti meg majd a látogató, de a rajzai alapján készült bútordarabokat, valamint a sztánai Varjúvár rekonstrukcióját is.

A tervek között szerepel ugyanakkor egy Kós Károly-emlékszoba létrehozása is a múzeum tornyában, hiszen hol máshol lehetne méltóbb módon a polihisztorra emlékezni, mint éppen abban az épületben, amit öregkori interjúiban legkedvesebb művének nevezett. Rendhagyó gesztusuk nemcsak időszerű, hanem egyedülálló is, hiszen ez lesz az egyetlen Kós-emlékszoba Erdélyben.

Ősszel két fontos kiállítással tisztelegnek a 150 éves múzeum előtt: hazahozzák Budapestről, a Magyar Néprajzi Múzeumból a nagysikerű Székelyek. Örökség-mintázatok című kiállítást, amelynek főkurátora dr. Kinda István néprajzos-muzeológus, illetve az erősdi leletanyagot bemutatva régészeti alapkiállítást nyitnak dr. László Ferenc régész- múzeumőr halálának 100. évfordulójára emlékezve.

A jubileumi év egyik fontos mozzanata lesz a Bartók Béláról elnevezett koncertterem felavatása is, ahol az elképzelések szerint a régió legnevesebb előadóművészei örvendeztetik meg majd muzsikájukkal a közönséget, sőt, ha minden a tervek szerint alakul, egy nagyon jó minőségű zongorával is gazdagodnak. A kiállításmegnyitók mellett újabb kiadványokkal, gyerekeket és családokat hívogató programokkal kedveskednek majd olyan jeles napokon is, mint a madarak és fák napja, a műemlékvédelmi világnap, vagy a múzeumok éjszakája.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?