banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Alapítójának emlékére nyitja új kiállítását a Székely Nemzeti Múzeum

Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel nyílik meg a Székely Nemzeti Múzeum új alapkiállítása 2024. november 11-én, hétfőn 18 órakor az intézmény Bartók Béla termében. A kiállítás az alapítónő, Csereyné Zathureczky Emília életét, munkásságát, a közel 150 éves múzeum legrégebbi nívós tárgyait mutatja be.

A háromszéki Imecsfalván keletkezett az a nagy nemesi gyűjtemény, melyet 1875 szeptemberében nyilvános kiállításon mutattak be a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók Vándorgyűlése alkalmából. Két évvel az első kiállítás után már Székely Nemzeti Múzeum néven szerepelt intézmény. Csereyné Zathureczky Emília volt tehát a múzeum létrehozója, kiállítással rá emlékeznek.

Ritka volt a 19. században, hogy nő alapítson múzeumot. Az asszonyok kapcsolathálóját társadalmi normák korlátozták. Hogyan sikerült egy nemesasszonynak múzeumot létrehoznia? Ki volt Csereyné Zathureczky Emília? Csupán a múzeumalapítás kötődik a nevéhez, vagy más társadalmi, kulturális események is kapcsolódnak hozzá?

A tizenkét gyermekes Zathureczky család Felvidékről (ma Szlovákia) költözött Erdélybe. Az édesapa, Zathureczky István erdélyi nemesi birtokok tiszttartója volt, aki hamarosan egész Erdély nemességével kapcsolatba került. Tizenkét gyermekét taníttatta, így 1848-as forradalmár, országgyűlési képviselő, katonatiszt, gyártulajdonos és iparpolitikus egyaránt került ki köreikből. Gyermekei mind jelentős nemesi családokkal kötöttek házasságot, így fél évszázaddal az erdélyi betelepülésük (1817) nyomán hatalmas kapcsolathálójuk jött létre. 1848-as forradalmi szereplésük és a forradalmárok iránti elkötelezettségük miatt a közszékelyek is tisztelték a Zathureczky családot. Ez az impozáns társadalmi háttér segítette a családot.

A múzeumalapító Csereyné Zathureczky Emília mindannyiunk példaképe lehet... Férjét és valamennyi gyermekét eltemette, s bár letörték a családi tragédiák, jótékony egyletek finanszírozásában, iskolák és kórházak támogatásában, harangláb építésében, egyházak támogatásában vett részt. Fő megvalósítása a Székely Nemzeti Múzeum létrehozása volt, ezt az intézményt oly intenzíven támogatta és olyan magas színvonalra emelte, hogy 25 évvel az első kiállítás után már a párizsi világkiállításon szerepelt, és kéziratait, levéltárát akadémikusok, kutatók tanulmányozták.

A kiállítás e csodálatos életműbe nyújt betekintést. 17-18. századi hímzésekkel, bútorokkal, 18-19. századi kerámiákkal, keménycserepekkel, üvegtárgyakkal, bronzdepó tárgyaival idézi meg Csereyné Zathureczky Emília lenyűgöző tárgyi világát, a Székely Nemzeti Múzeum korai gyűjteményét. Az esemény házigazdája Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója lesz. Felszólal Beke Mihály András első beosztott konzul a Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusáról, megnyitóbeszédet mond Varga Benedek, a MNM KK MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Adattár igazgatója.  A kiállítást ismerteti Szőcsné Gazda Enikő főmuzeológus, kurátor, konferál P. Magyarosi Imola színművész. A zenét Császár Katalin, a Plugor Sándor Művészeti Líceum tanára és diákjai biztosítják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?