Szilágysomlyó: egy évtizede van Báthory Fest a város szülöttjének emlékére

Idén is ágyúdörgéstől és puskaropogástól volt hangos a szilágysomlyói Báthory-vár udvara, ahol tizedik alkalommal tartották meg a Báthory Festet. A hagyományőrzők felelevenítették az egykori idők hangulatát és éltették Báthory István emlékét.

A kétnapos eseménysorozat csütörtök délután ünnepélyes megnyitóval kezdődött, amelyen a város polgármestere kiemelte a város szülöttjének nagyságát, Seres Dénes parlamenti képviselő elmondta, Báthory István Erdély fejedelme, lengyel király, litván elöljáró a 16. században már európaiként viselkedett, ugyanazon értékek alapján próbálta egyesíteni a nemzeteket. Megvédte a keresztényeket, az oroszok ellen Lengyelországot, valamint az első egyetem Vilniusban és Kolozsváron neki köszönhető. Már akkor felismerte, hogy a tudomány és a kultúra elősegíti az emberiség fejlődését. A vár felújításával a helyiek méltó tisztelettel adóznak emléke előtt.

A korhű jelmezekkel hozzájárultak a hangulat megteremtéséhez | Fotó: Kulcsár Mária

„A templomban több mint pap, az országban több mint király. A véleménynyilvánításban több mint szenátor. Az ítélkezésben több mint jogtudós. A hadseregben több mint hadvezér. Az ütközetben több mint katona. A balsors elviselésében több mint férfi. A közszabadság védelmében több mint polgár. A barátság ápolásában több mint barát. A társalgásban több mint bizalmas. A vadászatban több mint oroszlán. Az élet minden más területén több mint bölcs” – olvasható a Vilnius egyetem falán lévő márványtáblán, amely szavak nem költői túlzás szüleményei, hanem egy korabeli kortás gondolatai Báthory Istvánról – mondta Demeter Katalin, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának konzulja ünnepi beszédében.

A kétnapos esemény péntek délelőtt futóversennyel kezdődött, amelyen Paula Todoran atléta, országos bajnok, a 2016-os Rio de Janeiro-i olimpia résztvevője és a Bukaresti Nemzetközi Maraton győztese is indult. A rajtvonalnál minden korosztály képviseltette magát, mert nem a győzelem, hanem a részvétel volt fontos.

Időközben megérkeztek az első „várlakók”, hagyományőrzők, és az udvaron felállította sátrát a már péntek délután Magyarországról érkező Gajzágó András történelmi ékszerkészítő is, aki a tavaly is részt vett az eseményen.Gajzágó András visszatérő mesterember a fesztiválon | Fotó: Kulcsár Mária

„A hagyomány, a hangulat, az emberek, az alkotás az, ami visszahozott. Mindazok a dolgok, amelyeket mi figyelembe veszünk, amikor dolgozunk. Nekünk, kézműveseknek nagyon fontos, hogy amit teremtünk, amit a világra hozunk, azt megoszthassuk az emberekkel. A tematikánk is történelmi, így ezek azok a rendezvények, amelyeken részt szeretünk venni” – mondta, miközben az általa készített láncinget és a történelmi ékszereket megmutatta.

Kollégája, Izsóf László bőrműves tarsolyokat, íjászfelszerelést, tegezeket, alkarvédőket és hasonló eszközöket készít. Egy magyarországi kardkovácsműhellyel is dolgoznak – mondta –, ahol hagyományőrző fegyverek készülnek különböző csatákra, versenycélokra.

A déli órákban megérkeztek a hagyományőrző csapatok, majd a Kalotaszegi Turul Nomád Hagyományőrző Egyesület lovasbemutatót tartott. Demartin Lajos, a csapat tagja elmondta, 2004-ben alakultak, a honfoglaláskori hagyományőrzéssel kezdték, de a tizenhatodik századig le tudják fedni az erdélyi illetve a Kárpát-medencei korszakot. A Báthory Festen 16. századi csapatként az erdélyi nemességet, illetve a tatár csapatot képviselik, amely a törökök mellett csatlósként szerepelt. A nap folyamán a harcra való felkészítést, a vágó, szúró fegyverek, az íj használatát mutatták be. „Innen mindig feltöltődve térünk haza, így egy évre szinte megvan az energia ahhoz, hogy újrakezdjünk” – fogalmazott.

A kézműves számos értékes darabbal érekeztek a fesztiválra | Fotó: Kulcsár Mária

Este akusztikus koncerttel színpadra léptek a Peregrinii trubadúrok, majd fáklyás felvonulással, Silvania Rock-, Desperado- és Horia Brenciu-koncerttel zárták a pénteki eseménysorozatot.

Papp Lajos helyi tanácsos elmondta, már egy évtizede Szilágysomlyó nyárindítóként megtartja a Báthory Festet, abból a célból, hogy őrizze, megtartsa és életben tartsa Báthory István emlékét, szellemiségét, a város egyik nagy szülöttjéét.

Papp Lajos helyi tanácsos szerint a rendezvény létjogosultsága bizonyított | Fotó: Kulcsár Mária

„A város ezt felkarolta, mint egy lehetőséget, hogy új színt, lendületet hozzunk a városba, és korhű hangulatot teremtsünk, amely visszaviszi az embereket a középkorba, Báthory korába, és általa megmutatjuk, hogy milyen volt akkor az élet, hogyan éltek, melyek voltak a prioritások. Olyan programot próbáltunk összeállítani, amely több generációt is átölel. Fontos megjegyezni, ha minden igaz, akkor ebben a formátumban talán most vagyunk így itt utoljára, hiszen jövőre több mint valószínű elkezdődik a vár felújítása, amelyre több mint nyolc millió eurós pályázatot nyertünk” – mondta Papp Lajos.

A jövő évi Báthory Festet emiatt már egy másabb jellegű várudvarban tartják meg, de folytatják és életben tartják a hagyományokat, átadva a következő generációnak, a fiataloknak, hogy lássák, átérezzék, tegyék magukévá a Báthory-várat és a Báthory család történelmét. A tanácsos hozzátette, a helyi magyarság több mint harminc éve már elkezdte a Báthory Napok programsorozatát, amely ősszel, szeptember végén van, és lényegében ez a két rendezvény valamilyen szinten összekapcsolható, hiszen ugyanannak a személynek állít emléket, ugyanarról a korról szól. Most a nyarat a Báthory Festtel indítják, a fejedelem emlékéhez köthető ünnepségsorozatot pedig a Báthory Napokkal zárják – mondta Papp Lajos.

Érdekes bemutattókkal készültek a korhű ruhákba öltözött résztvevők | Fotó: Kulcsár Mária

A hagyományőrző csapatok szombat délelőtt megbeszélést tartottak, volt ragadozómadár- és lovasbemutató, akusztikus koncert, majd délután a már várt ostromra került sor. Délután kovácsbemutatót, karddal való harc- és íjászatbemutatót tartottak, valamint középkori zenei műhelybe hívták az érdeklődőket. Kora este visszatértek a hősök, és visszafoglalták az elveszett várat, majd színpadra lépett a magyar Transylvanium együttes, a The Motans, ezt követően pirotechnikai bemutatóval és éjjel két óráig tartó diszkóval zárult a fesztivál.

Az esemény ideje alatt többek között Szabó Attila kerámiaműhelyét, Csapó Attila Gábor és Fiare din beci kovácsműhelyét, valamint Natura Paper kézműves papírműhelyét is meglátogathatták az érdeklődők. „Jövőre ugyanitt!” – hangzott el zárásként a kijelentés.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?