Rajzfilm készült a csíksomlyói Szűz Mária-szobor történetéről
Elkészült a Legendárium csapatának legújabb animációs filmje, a Babba Mária, amely a csíksomlyói Szűz Mária-szobor történetét és legendáját dolgozza fel úgy, hogy az a legkisebbek számára is érhető és élvezhető legyen. A készítők nem titkolt célja, hogy a kegyhely híre eljusson a magyarlakta területeken túlra is. Az elkészült alkotásról, a munkafolyamatról, a motivációról és a jövőbeli tervekről Fazakas Szabolcs, a stúdió vezetője számolt be.
Már évekkel ezelőtt elkészült, ám a technológia fejlődésével lépést tartva idén újra elővette és felújította a Babba Mária című animációját a Legendárium csapata. „Pontosan kilenc évvel ezelőtt készítettük el a Babba Máriát, a helyzet viszont az, hogy olyan változáson ment át a stúdió, akkorát fejlődött a technológia, hogy úgy döntöttük, újraanimáljuk az egészet. Az a része, ahol magát a legendát mutatjuk be, megmaradt 2D-ben, de az is fel lett újítva. Sokkal szebb lett. Én viszont azt hiszem, nem is a technika a lényeg, hanem az a tudás, ami mögötte van. A kollégák már jóval felkészültebbek, tapasztaltabbak, mint kilenc éve, így teljesen más minőségű rajzfilm készülhetett el. Persze a forgatókönyvet is kibővítettük: ha jól emlékszem, a régi változat 6 perc 25 másodperc volt, most már egy 10 perces filmről beszélhetünk. Kiegészítettük, érthetőbbé tettük, alaposabban kidolgoztuk a részleteket” – mesélt a munkafolyamatról Fazakas Szabolcs, hozzátéve, hogy a program, amellyel dolgoznak, csupán egy eszköz, magát az animációt, a pózokat, a figurákat az animátorok mozgatják másodpercről-másodpercre.
A Babba Mária 2024-es verzióján egy 36 fős csapat dolgozott. Céljuk az volt, hogy a legkisebbek számára is érthetővé és élvezhetővé tegyék a csíksomlyói kegyszobor legendáját. „Annak idején ez az animáció épp akkor készült, amikor Botár Gábor atya tragikus körülmények között, egy síbalestben elhunyt. Róla azt kell tudni, hogy ő volt az az udvarhelyi pap, aki a rendszerváltás után az udvarhelyi fiatalokat tömegével, szervezetten elkezdte zarándokútra vinni Csíksomlyóra. Visszavezette az embereket Szűz Mária lábához, ennek emlékére pedig ő is helyet kapott a rajzfilmben. Nyilván nem a valós személye, hanem egy úr, aki zarándoklatot vezet Csíksomlyóra, de úgy alkottuk meg a figuráját, hogy nála legyen az a vándorbot és tarisznya, amelyről mindazok, akik a valóságban ismerték, itt is felismerhetik” – fogalmazott Fazakas Szabolcs.
A rajzfilm tehát a csíksomlyói Szűz Mária szobor legendáját tárja a nézők elé. Azt, hogy miként érintkeztek vele először a székelyek, hogy megvédte őket, figyelmeztette a közeledő veszélyre, hogy fájdalmában könnyezett, de természetesen nagy hangsúly kerül a tatárjárás azon eseményére is, amikor a betolakodók képtelenek voltak elmozdítani a szobrot.
„Próbáljuk érthetőbbé tenni a gyerekeknek azt a múltat, ami miatt az emberek mai napig elzarándokolnak Csíksomlyóra. Nekem ez egy régi vesszőparipám. A Legendáriumnak van is egy kiadványa, ahol feldolgoztuk azokat az európai Mária-búcsújáró kegyhelyeket, amelyeket Róma is elismert. Csíksomlyón is ott van az aranyrózsa. Róma által elismert zarándokhely közelében élünk, én pedig azt szorgalmazom, hogy az emberek figyeljenek fel rá: ez nem csak pünkösdről szól. Pünkösdkor óriási tömeg van, gyakorlatilag megrohamozzák az emberek Székelyföldet, ami egy szép dolog, egy nagy találkozás a Kárpát-medence magyarságának, de sajnos az év többi részén nem annyira látogatott, mint más hasonló kegyhelyek. Úgy gondolom, nemzetközi szinten kicsit ismertebbé kéne tenni, ezt próbáltuk erősíteni ezzel a rajzfilmmel is. Az EWTN (Eternal Word Television Network) nemzetközi katolikus világhálózat magyar nyelvű adásának köszönhetően több országban is sugározták és sugározni is fogják már több nyelven is. Azt akarom, hogy jusson el a híre Csíksomlyónak, de ne csak Magyarországig, hanem szerte Európában, hiszen egy olyan helyről beszélünk, amely az egész világ kereszténységét érinti. Jöjjenek és zarándokoljanak, ne csak pünkösdkor.
„Én nem vagyok csíki, de ugyanúgy udvarhelyiként is egy meghatározó története ez az életemnek. Ez itt a fő szándék. A rajfilm egy jó eszköz arra, hogy a gyerekekhez és minden keresztény közösséghez eljusson a híre annak, hogy itt van egy hely, itt van egy szobor, amely arany rózsát kapott a pápától” – foglalta össze Fazakas Szabolcs.
A stúdió munkatársai mellett az egyház részéről is érkezett segítség a rajzfilm elkészítéséhez. Urbán Erik tartományfőnök segítette a munkát, vendégül látta az alkotókat Csíksomlyón, ahol bemutatta az öltözet, a viselkedést, a kéztartást, valamint a szövegeket is ellenőrizte. Emellett az udvarhelyi esperes is figyelemmel követte az animáció készítésének folyamatát, hogy minden részlet hiteles legyen.
„Mi egy nagyon egyszerű emberi szemszögből, gyerekszemszögből közelítettük meg ezt a témát. Nem komplikáltuk túl sem a párbeszédeket, sem a szimbolikát. Inkább csak amolyan figyelemfelhívás ez, hogy nézzenek utána, de ne csak ennek a történetnek, hanem mindennek, ami Csíksomlyóhoz kapcsolódik” – mondta a stúdió vezetője.
A televíziós premier már megvolt, s bár nem személyesen, közvetett módon kapott visszajelzést a csapat arra vonatkozóan, hogy a nézők szeretnék még látni a rajzfilmet, amely hamarosan YouTube-ra is felkerül majd. Jövő év elején elkezdik a szinkronokat is hozzá, bízva abban, hogy így majd még több emberhez eljuthat.
December 19-én, csütörtökön 18 órától a székelyudvarhelyi közönség is megtekintheti a filmet a karácsonyi vásáron. Fazakas Szabolcs elmondása szerint már sok az érdeklődő, és a tapasztalat azt mutatja, hogy többen lesznek, mint ahány személyre számítanak.
CSAK SAJÁT