Maszol: 10+1 izgalmas sztori az elmúlt évből
Figyelemre méltó történetekből és interjúalanyokból nem volt ám hiány 2024-ben sem. Beszélgettünk a legendás Macskafogó alkotójával, világszerte hatalmas stadionokat megtöltő magyar előadóművésszel, Izraelben élő családapával és biztonságpolitikai szakértővel, de Németországból hazabicikliző sepsiszentgyörgyi fiatalemberrel is. Összeállításunkban listázzuk az elmúlt év legkiemelkedőbb életútjait, legnagyobb sikereit és legizgalmasabb maszolos megszólalóit.
1. Ternovszky Béla: „A Macskafogó nem fért bele a korabeli kultúrpolitikai elképzelésekbe”
Idén töltötte be 80. életévét Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, érdemes művész. A világhírű alkotóval születésnapja alkalmából beszélgettünk családról, a magyar animációs film hőskoráról és jelenlegi helyzetéről, és nyilván nem hagyhattuk ki a Macskafogót sem, amely korszakalkotó műként vonult be a történelembe, és amely jelentős mértékben rányomta bélyegét a magyar populáris kultúra egészére.
Kapcsolódó
2. Havasi Balázs zongoraművész: „Az igazi csodának a zenéből kell fakadnia”
Nem túl sok magyar előadóművész mondhatja el magáról, hogy akkora sikereket ért el szerte a világban, mint Havasi Balázs zongoraművész a HAVASI Symphonic-kal. Lélegzetállító performanszával megtöltötte a legrangosabb koncerttermeket: többek között a londoni Royal Albert Hallt vagy éppen a New York-i Madison Square Gardent. Újabb erdélyi koncertje apropóján beszélgettünk vele zeneszerzésről, az idő múlásáról, megvalósításra váró álmokról és arról is, hogy kivel ülne le beszélgetni, ha bárkit választhatna.
3. Visky András: „A kultúra maga a változás”
„Gyakran tapasztaljuk, hogy az, amit más kultúrák képviselői vagy mi magunk mondunk a saját kultúránkról, leegyszerűsítések, sőt olykor sztereotípiák” – fogalmazott Visky András író és dramaturg. A magyar kultúra napja alkalmából a nemzeti identitásról, igényességről, felelősségvállalásról, a kultúra határairól és annak változásairól beszélgettünk.
Kapcsolódó
4. Fülöp Zoltán színművész: „Néha még felteszem magamban a kérdést, hogy valóban színész lettem-e”
Fülöp Zoltán Jászai Mari-díjas színművész, a Csíki Játékszín társulatának tagja, minden csíkszeredai szeretett Fülese. Idén ünnepelte 70. születésnapját, és habár hivatalosan már nyugdíjas, ő és a színpad képtelenek elszakadni egymástól. A csíki közönség talán el sem tudja képzelni, milyen lehet a színház nélküle, hiszen egyike volt azoknak, akik megalapították, és 25 éve töretlenül éltetik a Csíki Játékszínt. A színházról, mint féltékeny szeretőjéről, Csíkszeredáról, az öregkorról, no meg Lurkóról, a hűséges társról beszélgettünk vele.
Kapcsolódó
5. Tóth Abigél
Kapcsolódó
6. Robert C. Castel: „A támadást követően rohampuska nélkül nem mentem ki a házból”
Robert C. Castel Izraelben élő biztonságpolitikai szakértő a nyáron volt vendégünk a Mi fér bele egy kávéba? podcast-sorozatban, ahol beszéltünk a közel-keleti helyzetről, valamint más világpolitikai kérdésekről. Akkor a szakértő válaszolt a kérdéseinkre, most azonban magánemberként kérdeztük Robertet az izraeli mindennapokról, arról, hogy mennyire változtak meg az ott élők mindennapjai a tavaly október 7-én elkövetett Hamász-támadást követően, különös tekintettel arra, hogy az elmúlt egy évben a háborús helyzet sajnálatos módon eszkalálódott.
7. Kiscsillag zenekar: újra Erdélyben
Négyállomásos erdélyi turnéra indult a magyar alternatív rock egyik legbefolyásosabb zenekara, a Kiscsillag. Kolozsvári koncertjük előtt az együttes egyik alapító tagjával, Leskovics Gáborral, művésznevén Lecsóval beszélgettünk az elmúlt húsz évükről, turnéélményekről és a jövőre megjelenő lemezükről is.
Kapcsolódó
8. Tókos Attila: „A tánc számomra a legszebb önkifejezési forma”
A történet egy kis erdélyi faluban kezdődött, ahol egy diákcsíny egy egész életet meghatározó események sorozatát indította el. Egyáltalán nem tervezte, hogy valaha táncos lesz, idén mégis Magyarország Érdemes Művésze díjjal ismerték el munkásságát. Tókos Attila táncművésszel beszélgettünk a kezdetekről, nehézségekről, a 21. századi mozgásnyelvről és a jövőbeli tervekről.
9. Tolcsvay Béla: „Mi egy szép lelkű nép vagyunk, kötelességünk ennek hangot adni”
Még a Nap is kisütött Tusnádfürdőn, amikor Tolcsvay Béla kézbe vette a gitárját. Ő mindig mosolyog, mindig jókedvű, ezt pedig az ég is megérzi – állapítottuk meg néhányan a közönség soraiból. A Kossuth-díjas zenész hatvan éve áll a színpadon, lendülete pedig töretlen. A Tolcsvay-trió hirtelen jött népszerűsége olyan meghatározó dallamokat szült, amelyek még annak is ismerősen csengenek, aki önszántából sosem hallgatta őket. Mintha a dalok egy rég elfeledett, de mindannyiunkban benne élő közös tudás részei lennének.
Kapcsolódó
10. Izlandi világhírű író: „A könyvek sokszor többet tudnak, mint az emberek, akik írják őket”
Sigríður Hagalín Björndóttir izlandi író legutóbbi regénye, a DEUS szeptemberben jelent meg magyarul Patat Bence fordításában, a közönségnek pedig nem kellett sokat várni a bemutatóra sem, mert erre már a szeptember végén megrendezett Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál keretében sor került. A teltházas bemutatót követően az íróval új könyvéről, mesterséges intelligenciáról, Izlandról és az írás mágikus erejéről is beszélgettünk.
Kapcsolódó
+1. Nürnbergből haza – Négy országon át biciklizett el szülővárosába a sepsiszentgyörgyi Daczó Jenő
Nem mindennapi kalandba vágott bele a sepsiszentgyörgyi születésű Daczó Jenő. A lassan hat éve Nürnbergben élő fiú úgy döntött, biciklivel teker haza szülővárosába. Elázott, megfázott, kilyukadt a bicikli kereke, megkergették a kutyák, lesérült, ám volt reggel, amikor szarvasok ébresztették, a Duna partján reggelizhetett, az utolsó szakaszon pedig egy régi jó barátja is csatlakozott hozzá. Az izgalmakkal teli nyolc nap aligha foglalható össze egy egyszeri beszélgetésbe, ám a legmaradandóbb emlékeit megosztotta velünk.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT