Közelről is megcsodálható a nagyváradi székesegyház restaurált műemlék-orgonája

Az orgona nem csak sípokból, játszóasztalból és billentyűkből áll, hanem az azokat összekötő bonyolult rendszerből – ezt csodálhatják meg mindazok, akik október 13-án csütörtökön ellátogatnak a nagyváradi székesegyházba.

A Nagyváradi Római Katolikus Székesegyház 18. században megépített, a 19. század végén Országh Sándor által átépített és kibővített nagy orgonája az Interreg V. Európai Uniós alapokból, a RoHu398 kódú projekt keretén belül megújul. A projekt célja a térség turisztikai és kulturális humánerőforrásainak fejlesztése, amiben a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség már több évszázada kiemelkedő szerepet vállal. Az orgona javítási, kibővítési és restaurálási munkálatai már 2020-ban megkezdődtek és folyó év végére teljesen le is zárulnak.

Kép forrása: varad.org

A székesegyház orgonája egy olyan hangszer, amely nem csak hangjával, de mérnöki precizitással megtervezett és kivitelezett technikai megoldásaival is egyaránt lenyűgözi a látogatókat. Az orgona működését biztosító több ezer alkatrész és alkotóelem joggal számíthat érdeklődésre, annál is inkább, mert egy emberöltőben talán csak egyszer adódik alkalom betekintést nyerni egy ilyen összetett hangszer építésébe és működésébe.

A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és a Nagyváradi Székesegyházi Plébánia lehetőséget nyújt az érdeklődők számára, hogy egy nyílt nap alkalmával egész közelről ismerkedjenek meg a hangszerek királynőjével, mielőtt annak lelkét képező alkotóelemek hosszú évtizedekre elfedésre kerülnek.

Október 13-án, csütörtökön, 15 és 17 óra között szeretettel várják a Nagyváradi Római Katolikus Székesegyházba mindazokat, akik élni szeretnének ezzel a ritka és életre szóló élményt nyújtó lehetőséggel – írják a nagyváradi egyházmegye hivatalos oldalán.

Az esemény ingyenes.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?