INUMAN: a kommunizmus árnyoldalait feltáró kiállítás tekinthető meg a gyulafehérvári fejedelmi palotában

A tárlat „a sötétségre, a hidegre, az igazságtalanságra és a kommunizmus minden borzalmára” igyekszik rávilágítani, az 1989-es decemberi forradalom 35. évfordulója alkalmából.

„Amit el akartak titkolni, azt előtérbe hozzuk: Románia közelmúltjának egyik legsötétebb korszakának, a kommunizmusnak az igazi arcát, pontosan úgy, ahogyan azt mi, szüleink, nagyszüleink vagy dédszüleink éreztük. A szovjet eredetű, a román társadalom kommunista diktatúra alatti mindennapi életét, szegénységét, hiányait, félelmeit, traumáit és átalakulásait tükröző történetek, tárgyak és dokumentumok, de a román társadalom abszolút cenzúrája is, mind-mind megtalálta a helyét az INUMAN címet viselő kiállításban” – áll a szervezők sajtóközleményében.

A régi himnusz szövege a táblán. A kiállításon megtekinthető, hogy milyenek voltak az iskolák, egyenruhák | Fotó: Basa Emese

December 16. és január 26. között a gyulafehérvári fejedelmi palota múzeuma időutazást, metaforikus visszatérést kínál a látogatók számára, a kommunista rezsim fájdalmas korszakába. A gazdag tárgyi anyaggal dokumentált és gondosan illusztrált kiállítás azzal a ki nem mondott, ám erőteljesen sugallt gondolattal jött létre, hogy – bár napjaink társadalmának is számtalan kihívással kell szembenéznie –, mégsem akarja visszakívánni senki azt az időszakot. A több részre tagolt kiállítás több, mint történelemóra, alkalom arra, hogy elgondolkodjunk azon, hogyan formálja jelenünket a múlt, és emlékezzünk arra, milyen értékes a szabadság.

Alátámasztott porciók. Ezek voltak a rendszer szerint az egészséges tápanyagszükségletek | Fotó: Basa Emese

„Hamarosan 35 éve lesz a forradalomnak. 35 év, amikor teljesen minden radikálisan jobbra változott Romániában. Ez azonban nem jelenti azt, hogy elfelejtettük, min mentek keresztül és mit voltak kénytelenek elviselni az emberek 1989 előtt” – vallotta az intézmény közleményében Robert Roman, a Gyulafehérvári Palota Kulturális Központ menedzsere.

A maga nemében egyedülálló tárlat segítségével a látogatók jobban megérthetik a kommunista rezsim mindennapi életre gyakorolt hatását, mindenféle nélkülözéssel, a rezsim ideológiája által fémjelzett oktatási rendszerrel, kényszeriparosítással, bármilyen ellenzék brutális elnyomásával és a rettegett Szekuritátéval együtt.

Az épület előtt álló milíciai autóról könnyen felismerhető a kiállítás helyszíne | Fotó: Palatul Principilor Transilvaniei/Facebook

Az elnyomórendszert bemutató kiállítást jelzi a palota előtt kiállított régi, Miliția feliratú, kék-fehér Dacia rendőrautó, a bemutatótér pedig szintén az adott korszak sajátosságait igyekszik felvillantani. Mivel a kommunista ideológia úgy tartotta, hogy a hideg az érzékszervi élmény része, és egy Nicolae Ceaușescunak tulajdonított buzdítás szerint a „Vegyél fel egy extra pulóvert!” mindennapos dolognak számított, a szervezők az akkoriban megszokott környezeti hőmérsékletet is visszaállították. A gyér megvilágítású kiállítótérben, a tematikus pannók mellé kikerültek a korszak jól ismert tárgyai is: az iskolai egyenruháktól kezdve a mustáros- és paradicsompasztás üvegeken át a kommunista újságokig vagy a fémlapokra feltüntetett szlogenekig.

Belügyi dolgozó egyenruhája, irodája | Fotó: Basa Emese

Az INUMAN megnyitóját december 16-án, hétfőn délben tartották, amelyet két történész előadásai fémjeleztek. Liviu Zgârciu A Szekuritáté Fehér megyében a 80-as években, Dragoș Ursu pedig A kommunizmus ellen: röntgenfelvétel a politikai elnyomásról és az antikommunista ellenállásról Fehér megyében címmel tartott előadást.

Mindennapi használati tárgyak a bevásárlás során | Fotó: Basa Emese

A kiállítás létrejöttében közreműködött Remus Baciu gyűjtő, a nagyenyedi börtön, a Temesvári Kommunista Fogyasztói Múzeum, az Országos Levéltár Fehér megyei kirendeltsége, a Lucian Blaga Fehér Megyei Könyvtár, a Maros Megyei Múzeum, a gyulafehérvári Egyesülés Múzeuma, az EXPOROMÂNIA, Emil Ioan Pocol és a Retromobil Club Románia. A rendezvényt a román kormány anyagilag támogatta.

Tipikus lakásbelső. Fekete-fehér televízió csipkével és az ikonikus üvegből készült díszhallal a tetején | Fotó: Basa Emese

A kiállítótérbe a palota jobboldali bejáratán, azaz a Gyulafehérvári Nemzeti Turisztikai Információs és Promóciós Központon keresztül lehet bejutni, látogatási időben, vagyis naponta 09.00 és 17.00 óra között, 30 percenként, az utolsó belépés 16.30-kor van. A belépés a teljes időtartamban ingyenes, a kiállítás 2025. január 26-ig tekinthető meg.

Kötelező tantárgyként oktatják a romániai kommunizmus történetét a 2025–2026-os tanévtől – jelentette be december 16-án Ligia Deca. Az oktatásügyi miniszter tájékoztatása szerint nappali tagozaton a 12. osztályosok kerettantervében szerepel majd a tanagyag, amelyet a kutatóintézetek és egyetemek szakemberei állítottak össze. A tantárgy bevezetését már 2023-ban kilátásba helyezték, a forradalom 35 éves évfordulóján pedig a hivatalosan is bemutatták hétfőn a bukaresti egyetemen. Az Edupedu.ro szerint az eseményen Deca rámutatott arra, hogy a hétköznapi életünkre is hatással van az, hogy a társadalom jelentős része torzítva értelmezi a kommunista rezsimet. „A szomorú emlékű idők nosztalgiája összetett okokkal bír, de ezek közül az egyik legfontosabb a történelmi tények hiányos ismerete. A jelenség aggodalomra ad okot, főleg, hogy különböző korosztályokban tapasztalható, beleértve a fiatalokat is, akik egyetlen napot sem éltek meg a kommunista rezsim alatt, sőt, egyesek a NATO-hoz vagy az Európai Unióhoz való romániai csatlakozás után születtek” – mondta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?