Háy János darabját és nőnapi ősbemutatót állít színpadra a Szigligeti Színház
Január 9-én kezdte meg a Szigligeti Színház prózai társulatának egy része a legújabb stúdióelőadás, Háy János Mandragóra című előadásának próbáit. Pár órával később a társulat másik része a Szerelmem, Lüszisztraté című produkció munkálataihoz fogott, amely először lesz bemutatva magyar nyelven.
A 2014–2015-ös színházi évadban a DARABoló felolvasószínházi sorozat Háy János – Machiavelli azonos című műve alapján írt – Mandragóra című komédiáját már láthatták Nagyváradon, amelyet most teljes egészében Hunyadi István rendez a Transilvania Színpadra.
Háy János József Attila-díjas magyar író, drámaíró, költő, festő, illusztrátor, a Palatinus Könyvkiadó alapítója. A darab irodalomművészeti különlegessége az eklektika és a posztmodern elemek keveredése. A cselszövések, leleplezések és személyes motivációk kérdőjeles világában a vadnyugat lőportól illatozó kocsmája bizonytalan drámai helyzet kialakulását feltételezné, viszont Háy darabjában erről szó sincs. Bár cselszövést láthatunk egy vadnyugati kocsmában, mégis minden egyértelműen elénk van tárva és egyetlen egy kérdés tevődik fel bennünk a darab során a karaktereket nézve, hogy „Miért?”. A bemutatóra február 22-én 19 órától kerül sor a Transilvania Színpadán – olvasható a színház közleményében.
Ezzel párhuzamosan egy másik előadás próbái is zajlanak a teátrumban. Szerelmem, Lüszisztraté című produkció először lesz bemutatva magyar nyelven.
A darabot Matei Vișniec, radóci születésű francia-román drámaíró, újságíró és dramaturg a pandémia időszakában írta francia és román nyelven a Lysistrata, mon amour címmel, így a legfrissebb drámájának számít. Természetesen a darabban tükröződik a pandémia alatti önreflexió, ahol mindenkiben feltevődött az a kérdés, hogy milyen irányba haladunk, milyen jövő elé nézünk, hogyan változnak a társadalmi és politikai normák és milyen hatással lesz ránk és párkapcsolatainkra a karantén? Vișniec éppen az utóbbihoz kapcsolódó dilemmára tér ki, amely nem más, mint a férfiak és a nők közti különbségek, illetve a béke vagy a háború kérdése és melyik nemnek milyen szerepe van úgy az előbbiben, mint az utóbbiban. Vișniec Arisztophanész Lüszisztraté című komédiájának alapjára építette fel a drámáját, így vegyítve az ókori antikvitást a kortárs gondolkodással.
???? Szintén csütörtökön tartottuk meg a ????????????????????????????????????, ????????̈????????????????????????????????????????́ című előadásunk olvasópróbáját, amelyet ???????????????? ????????????????????...
Közzétette: Szigligeti Színház Nagyvárad – 2025. január 10., péntek
A Lysistrata, dragostea mea az országban először 2023. április 28-án volt bemutatva román nyelven a Jászvárosi Nemzeti Színház (Teatrul Național din Iași) nagytermében, Zakariás Zalán rendezésében. A Szigligeti Színház nagyszínpadára Anca Bradu, nagyváradi születésű rendező adaptálja az előadást, akinek immáron a 6. rendezése lesz a Szigligeti Színház prózai társulatával. Anca elmondása szerint egy olyan előadást akar létrehozni, amely posztmodern, aktuális, élő és nyitott, tele humorral és fájdalommal, mint az élet.
Tótfalusi Ágnes, a darab műfordítója, magyar-francia esztétika szakon végezte tanulmányait az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, így ő a francia szöveggel dolgozott és fordította magyarra, amely - a román verzióhoz képest - esztétikusabb, míg a román pajkosabb és pimaszabb.
Az előadás látványtervezője Andra Vișniec, országos és nemzetközi szinten is elismert tervező. Tagja a Román Színházművészek Szövetségének (UNITER) és a Francia Színházművészek Szövetségének (Maison des Artistes), illetve tanulmányait is Franciaországban végezte Képzőművészet - Dekoratív művészetek szakirányban. Andra dolgozott már a Szigligeti Színház színművészeivel a 2018-2019-es évadban a Napnyugat expressz előadásban, ahol szintén látványtervezőként alkotott.
A bemutatóra március 8-án kerül sor, 19:00 órától a Szigligeti Színház nagytermében.
Az előadásokra jegyek és bérletek válthatók a színház jegypénztárában (hétfőn, kedden és csütörtökön 10-17 óra között, szerdán és pénteken 13-19 óra között), illetve online. Az előadásokról bővebben a Szigligeti Színház honlapján, Facebook és Instagram felületein olvashatnak az érdeklődők.
CSAK SAJÁT