banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

A tapasztalás igazsága – Az Alzheimer-kór fájdalmas pillanatai elevenednek meg a Csíki Játékszín színpadán

November 8-án mutatja be az évad első nagyszínpadi előadását a Csíki Játékszín. Florian Zeller Az apa című drámáját Vladimir Anton állította színpadra, a főszerepben az idén 70. születésnapját ünneplő Fülöp Zoltán Jászai Mari-díjas színész, a Csíki Játékszín örökös tagja lesz látható. 

A világ legégetőbb problémái közt tartják számon a gondoskodási válságot. Szinte alig van bárki, akinek ne kellene törődnie idős, beteg hozzátartozóval, vagy épp ő maga ne szorulna gondoskodásra. Az Alzheimer-kór sokakat érintő betegség, és nem csak annak fájdalmas, aki ebben szenved, hanem azoknak is, akik körülveszik. Florian Zeller Az apa című drámája különleges perspektívába helyezi ezt az állapotot, az idős főszereplő szemszögéből mutatva be a történéseket, ahol – mint ahogy az Alzheimer-kórban szenvedők világában – soha nem lehetünk biztosak abban, hogy akit látunk, az pontosan kicsoda, és biztosan az-e, akinek korábban hittük.

„A káosz megteremtéséhez kell a legnagyobb precizitás” – fogalmazott Kész Orsolya, az előadás dramaturgja a keddi sajtótájékoztatón. Egy olyan szövegnek a feldolgozása és színpadra állítása, ahol még az sem mindig biztos, hogy ki kicsoda, igencsak nagy megpróbáltatás elé állítja a művészeket. Hiába keresnénk a valóság igazságát, mert itt az egyetlen igazság a tapasztalásé: egy idős, beteg emberé, aki gondoskodásra szorul, s bár a történetbe valóban idősként lép be, a végére újra magatehetetlen gyermek lesz. Az élete körbeér.

Az előadás alkotói a keddi sajtótájékoztatón osztották meg gondolataikat a darab kapcsán.

Fülöp Zoltán Jászai Mari-díjas színművész, a Csíki Játékszín örökös tagja idén ünnepli 70. születésnapját. Az apa című előadásban főszerepet játszik, s mint fogalmazott, pályafutásának ezen a pontján elmondhatja: ezt a karaktert – mint ahogy az Alzheimer-kórban szenvedőket – nem lehet igazán megérteni. Ezt igyekszik megmutatni a színpadon is: mindent, amit nem ért. Elmondása szerint szerepének megformáláshoz fájdalmas emlékbe kapaszkodott: édesanyja élete utolsó napjaiban épp olyan volt, mint ez a karakter: már nem ismert meg senkit. Ez a környezetének fájt legjobban, mint ahogy az előadásban is megismerhetjük a főszereplő lányát, aki végtelen szeretettel, ugyanakkor állandó feszültséggel áll édesapja mellett. Ez nem egy különleges apa-lánya kapcsolat, ez egy olyan természetes állapot, hogy a nézőtéren ülők mindegyike magára ismerhet majd benne.

Az apa című előadást november 8-án 19 órától mutatják be a Csíki Játékszín nagytermében. Jegyek itt válthatók.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?