Agyagkatonák a marosvásárhelyi Kultúrpalotában: Kétezer év történelme testközelben
A világ egyik legismertebb régészeti szenzációját, az agyaghadsereg másolatát hozta el Marosvásárhelyre a szegedi Móra Ferenc Múzeum. Az Agyagkatonák - Az első kínai császár halhatatlan hadserege című látványos kiállítás szerda délután nyílt meg a Kultúrpalotában, és az első kínai császár, Csin Si Huang-ti monumentális temetkezési örökségét mutatja be. A tárlat a kínai történelem mellett a kelta civilizációba is betekintést nyújt.
Az agyaghadsereg vagy más néven terrakotta hadsereg az első kínai császár, Csin Si Huang-ti (Kr. e. 259–210) sírhelyét őrző szoborcsoport elnevezése. Az agyagból készült katonák, lovak, harci kocsik és zenészek Senhszi tartományban, Hszian városától mintegy 30 kilométerre, Lintung kerületben találhatók. A világhírű lelőhelyet 1974 márciusában helyi földművesek fedezték fel egy kútásás során, négy méter mélyen. A feltárások során három nagy gödörből álló rendszert tártak fel, amelyben a becslések szerint mintegy 8000 katona, 130 harci szekér 520 lóval és 150 lovas található.
A figurák részletgazdagsága lenyűgöző: a 184–197 centiméter magas szobrok mérete és megjelenése attól függ, milyen rangot töltöttek be a hadseregben – a legmagasabbak a tábornokok. A katonák mellett hivatalnokok, parasztok, zenészek, akrobaták, sőt női alakok is helyet kaptak az agyaghadseregben. Ezt a lenyűgöző világot idézi meg most a Kultúrpalotában látható kiállítás.
Betekintés a kínai és kelta civilizációba
A kiállítás megnyitóját a Kultúrpalota kistermében tartották, ahol a Tiberius vonósnégyes koncertje után Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. Mint mondta, „ez egy rendkívüli alkalom, a kiállítás révén betekintést nyújtunk a kínai és a kelta civilizációba.”
A kínai nagykövetség kulturális megbízottja, Yu Fei először látogatott el a Kultúrpalotába, és nagyra értékelte a helyszínt. „Az első kínai császár koráról mesélő agyagkatonák nemcsak egyszerű régészeti értéket képviselnek, hanem a kínai nép egyesítéséről is mesélnek, és a modern kori Kína megalapításának is a jelképei” – fogalmazott. Örömét fejezte ki, hogy a Maros Megyei Múzeum nyitott volt befogadni a tárlatot, és mindenkit meghívott, hogy látogasson el a „távoli és lenyűgöző Kínába”.
Interaktív élmény az egész családnak
A kiállításon csaknem ötven életnagyságú agyagkatona-hasonmás látható, köztük egyetlen színes figura is. Külön rész mutatja be azokat a pigmenteket, amelyekkel a szobrokat Kr. e. 200 körül eredetileg lefestették. Az interaktív elemekről sem feledkeztek meg a szervezők: a gyerekek számára külön teremben játékos foglalkozásokat és feladványokat alakítottak ki, míg a másik teremben a kelta temetkezési szokásokat lehet tanulmányozni – például a Csomaközön feltárt híres kelta törzsfőnök fegyverzetét.
Maradandó élmény a látogatóknak
A tárlat kurátora, Berecki Sándor elmondta: lenyűgözte, hogy a kínai és a kelta temetkezési kultúra időben egybeesik, és mindkettő rendkívüli betekintést nyújt egy-egy civilizáció értékrendjébe. „Az első kínai császár nagysága nemcsak hatalmas birodalmában mutatkozott meg, hanem abban is, hogy maradandó szobrokat, temetkezési épületeket hagyott maga után. Minden látogató maradandó élménnyel térhet haza” – hangsúlyozta.
Az Aradon is nagy sikert arató tárlat október 31-ig látogatható a marosvásárhelyi Kultúrpalotában.
CSAK SAJÁT






