Az önvizsgálat művésze, az emberi mélység kiállítása – Részegh Botond munkáit mutatják be a Maros Megyei Múzeumban
Splendid Solitude címmel nyílik egyéni kiállítása Részegh Botond képzőművésznek a Maros Megyei Múzeumban. A tárlat megnyitójára május 9-én, pénteken 18 órától kerül sor a Történeti és Régészeti Osztály Marosvásárhelyi Várban található székhelyén.
Az önvizsgálat művésze, az emberi mélység kiállítása – így jellemzi Részegh Botondot és újonnan nyíló tárlatát a Maros Megyei Múzeum közleménye. „A Splendid Solitude vizuális meditáció a létezésről, művészi reflexió az egyén és a közösség, a múlandó és az örökkévaló közötti feszültségről. Részegh Botond minimalista, de érzelmileg feszültséggel teli grafikai nyelvezete egy esszenciális világot teremt, amelyben az emberi alak mozdulatokra, sziluettekre és belső rezgésekre redukálódik” – fogalmaz Petrányi Zsolt kurátor, hozzátéve, hogy a művész alkotásait vízszintes és függőleges vonalak strukturálják, amelyek referenciateret alkotnak – az ember világhoz való egzisztenciális viszonyának metaforáját.
Részegh Botond 1977-ben született Csíkszeredában, jelenleg Csíkszereda és Budapest között él és alkot. 2011 óta az Új Kriterion Galéria művészeti vezetője. 2018–2024 között a New York-i Yi Gallery képviselte. Egyéni kiállításai között szerepelnek a Román Nemzeti Művészeti Múzeumban, a Yi Gallery New York-ban, a Mogoșoaia Palotában, REÖK Szegedben és a Kolozsvári Művészeti Múzeumban bemutatott tárlatai is.
Művei olyan rangos gyűjteményekben találhatók meg, mint Ferenc pápa, II. Albert monacói herceg, vagy a Northeastern University (Boston) gyűjteménye.
A kiállítás címe a tündöklés és a magány költői szembeállítása. A művész a magányt nem hiányként, hanem belső felfedezésként, szemlélődésből születő rendként értelmezi. Az emberi kapcsolatok bonyolultságát mutatja be. A tőle megszokott, vonalrajzra redukált alakok a kiállításon látható legújabb sorozatokban azonban egy új elemmel gazdagondnak, ez pedig egy viszonyítást jelentő horizont, vagy vertikális irányú vonal – írja Petrányi Zsolt.
„Részegh munkásságában az emberi alak mindig kulcsszerepet játszott. Határozott vonalrajza kifejezi mind a lélektani, mind az azon túlmutató egzisztenciális állapotokat, amelyek munkásságának fő érdeklődését jelentik” – írja a kurátor, hozzátéve, hogy a most bemutatott szériában az új elem a kompozíciókban elhelyezett vonal vagy sáv, ami a testeket egy viszonyítási rendszerbe helyezi. Az „ember” ettől egyszerre egy tájba vagy építészeti környezetbe kerül, egy végtelen térbe, ami ahhoz a világhoz vonatkoztatja, amelyben él, amelyben létezik. Az új művek így egyszerre mutatják a pillanat és az állandó, a jelenlét és az öröklét állapotait, új jelentést adva festményeinek.
A cím és a kiállítás munkái is egy belső utat jelölnek, amelynek kifejezéséhez Részegh Botond egy komplex festészeti rendszert alakított ki, aminek stációi, változatai ismerhetők fel új festménysorozatán.
A most nyíló kiállítás kurátora Petrányi Zsolt, a magyar és közép-európai kortárs művészet meghatározó alakja. 2005 és 2010 között a Műcsarnok igazgatója volt, a Velencei Biennálé magyar pavilonjának kurátora, jelenleg a Magyar Nemzeti Galéria Kortárs Osztályát vezeti, és kulturális menedzsmentet oktat Budapesten. Részegh Botonddal való együttműködése mély kurátori dimenziót ad a tárlatnak, amelyben a belső csend képpé, hanggá válik.
A kiállítás május 9 – szeptember 21 között lesz megtekinthető a Maros Megyei Múzeumban.
CSAK SAJÁT