A nemzeti összetartozás jegyében nyílik kiállítás Berecz András fotóiból

A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében május 8-án, 16 órától nyílik meg Budapesten az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Múzeumkertjében Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítása, amelyet június 4-ig Kolozsváron, ezt követően pedig Csíkszeredában is megtekinthetnek az érdeklődők.

Berecz András Kossuth-díjas előadóművésznek nyílik fotókiállítása május 8-án a Magyar Nemzeti Múzeum Múzeumkertjében. A Szívverés a magasban címet viselő tárlat középpontjában a harangok szimbolikus jelentése áll, kulturális szempontból a nemzeti emlékezet és a nemzeti összetartozás értelmezéseire épül.

Berecz András Kossuth-díjas előadóművész./ Fotó forrása: Petőfi Kulturális Ügynökség

A Kárpát-medence harangjai évszázadok óta együtt rezdülnek örömben, bánatban, jóban és veszélyben, határokat átívelve egy egész nemzet szívéhez találnak utat. A kiállítást a nemzeti összetartozás gondolata hívta életre, június 4-ig további hat történelmi régióban: Erdélyben, Székelyföldön, Kárpátalján, Felvidéken, Délvidéken, Muravidéken lesz párhuzamosan megtekinthető. Június 4-én, a nemzeti összetartozás napján Csíkszeredában is megnyitják – olvasható a közleményben.

A Kárpát-medence harangjaiban fellelhető a magyar történelem és kultúra, a hitélet, együtt van jelen a transzcendens és az emberi. „A harang összeköti az Eget a földdel, Istent azzal, akit az Ő képmására teremtett” – hangsúlyozza Berecz András. Ezt a gondolatiságot képviseli a tárlat elrendezése is, a három részre osztható fotók a Szentháromságot idézik. A szemlélő, miközben a múltból a jelenbe ér, végigkísérheti a történelem évszázadait, útja a középkori, elnémult harangoktól az ékesen szóló harangnyelvekig vezet.

„A harang összeköti az Eget a földdel, Istent azzal, akit az Ő képmására teremtett”/ Fotó forrása: Petőfi Kulturális Ügynökség

A harang rendeltetése szerint is időt jelez, ünnepre, imára, emlékezésre hív, végső útra kísér, máskor veszedelemre figyelmeztet, az ellenség jöttét jelzi. Vajon létezik-e még olyan zenei eszköz, amely ugyanazon a hangon évszázadok óta ilyen sokféle érzést tud kiváltani? A kérdés a kiállítás számára fontos, hiszen „ezek a képek úgy szólítanak meg igazán, ha megérted a bennük foglalt időt” – írja a kiállításról Orosz István író, grafikusművész. A 24 tablóból építkező tematikus összeállítás grafikai munkáit Szepessy Béla festőművész, grafikus készítette.

A Kárpát-medence harangjai azért léteznek a jelenben, mert tisztelettel megőriztük őket, hogy a jövő nemzedék örökségei lehessenek. A Petőfi Kulturális Ügynökség a 2025-ös évben, 105 évvel a trianoni békediktátum életbe lépése után, ezzel a tárlattal kíván megemlékezni a magyarság összetartozásról. A Szívverés a magasban kiállítás budapesti megnyitóünnepségére május 8-án kerül sor, ezt követően Lendván, Zentán, Beregszászon, Kassán és Kolozsváron is megnyitják.

A harangok határtalan, messzeségeket átívelő üzeneteik révén összekapcsolják a magyar, keresztény történelmi közösséget – írják a kiállítás szervezői.

Berecz András ének- és mesemondó. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Nemzeti Színház társulatának tagja. 1957-ben született Budapesten. Az első dalokat édesanyjától tanulta, aki a híres kunhegyesi táncos, tréfafa és nótafa, Tanka Gábor lányaként sok ilyet tudott.

Erdélyben, Moldvában, Felvidéken, Somogyban, Nagykunságban, Nyírségben dalokat, meséket, tréfákat „gyűjtöget”. Tanított magyar népzenét Kalotaszentkirályon, Jobbágytelkén, Sopronban, a torontói York egyetemen, amerikai nyári zenei táborokban, Hollandiában magánkurzusokon. Mesét mondott tolmácsok segítségével kanadai, észt, francia, japán, holland, olasz, egyiptomi közönségnek is. Ez úgy igaz, ahogy hiszitek címmel mesemondókról készített dokumentumfilmet. Három nemzetközi mesemondó találkozó megálmodója, szervezője, műsorvezetője. A Károli Gáspár Református Egyetem Japán Tanszékén műfordítás, mesefordítás kurzusokat tart Kaoru Watanabéval.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?