A G-pont felé – Országszerte vetítették a mozik a marosvásárhelyi Szitai Eszter első nagyjátékfilmjét

A Marosvásárhelyen forgatott produkció a szexuális tabuk témáját járja körül humoros megközelítésben. A filmnek magyar szinkronja is készült.  

Idén ősszel volt a bemutatója A G-pont felé (Spre punctul G) című filmnek, melynek társrendezője a marosvásárhelyi Szitai Eszter, a szereposztásban pedig helyet kapott jópár vásárhelyi színész. A fiatal rendező szülővárosában érettségizett, majd a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem filmszakán diplomázott. Erasmus ösztöndíjjal a gironai Escola Universitaria de les Arts-ERAM és a milánói Universita Cattolica del Sacro Cuore hallgatója volt.

Szitai Eszter a film bemutatóján | Fotó: Nagy Attila

Egyetemi tanulmányai idején is dolgozott, ennek köszönhetően találta meg ez a munka. A marosvásárhelyi Republic Production és a Reea produkciós cégek munkatársa volt, ahol médiatartalmak létrehozásával, animációval és videoklipek rendezésével foglalkozott, kommerszekkel és művésziekkel egyaránt. A főnöke a Szabad Emberek Pártjának (POL) alapítójaként is közismert Dan Mașca volt, aki Vásárhelyen rengeteg művészeti projekt támogatott az elmúlt években. 2022-ben, reggeli kávézás közben, ismerőseinek a felvetésére válaszolva döntötte el, hogy producerként belevág egy film elkészítésébe. Egy filmhez rendező is kell, Eszter pedig kollégaként és szakmabeliként kéznél volt.

Volt egy filmterv

„Egy nap felhívott, és mondta, hogy van egy filmterv, olvassam el, mert filmet csinálunk” – idézi fel a Szitai Eszter a történteket.

Volt már tapasztalata a filmkészítés terén, korábban több kisfilmje és animációja bekerült fesztiválokra, finnaszírozási programokba. A nagyjátékfilm azonban mégis más műfaj, amivel ő maga is tisztában volt.

„Nem éreztem magam elég ügyesnek” – mondja, ráadásul az is akadályt jelentett, hogy akkor épp Milánóban tanult. Az első problémát úgy oldották meg, hogy kerestek egy tapasztalt társrendezőt, akit a marosvásárhelyi színházi világban rendezőként és színészként is aktív Andi Gheorghe személyében találták meg.

Eszter ideiglenes milánói helyhez kötöttsége sem bizonyult megoldhatatlan gondnak, főleg, hogy a tulajdonképpeni munka elkezdésével várni kellett. „A forgatókönyv első verziójában rengeteg szexuális poén volt, komikusak, de kifejezetten vulgárisak. Nem az én stílusom volt” – meséli Eszter. Ezt úgy hidalták át, hogy Andi Gheorghe és Székely Csaba átnézték a forgatókönyvet, alakították, csiszoltak rajta.

A forgatást féléves, főleg szövegtanulásból és előpróbákból álló preprodukció előzte meg. A forgatás rövid volt, lezavarták 15 nap alatt, annak ellenére, hogy a szereplők többségének ez volt az első filmje, erősen dolgozott bennük a lámpaláz, ezért sok jelenetet csak többszöri próbálkozás után tudtak felvenni. A Marosvásárhelyen és környékén zajló forgatás rövidre fogásának főleg pénzügyi okai voltak, lévén szó egy kis költségvetésű produkcióról. Az egész egy nagyon dinamikus folyamat volt, a film munka közben is folyamatosan változott, a végtermék mintegy 80 százalékban esik egybe az eredeti elképzelésekkel.

Célba ért a humor

„Andival nagyon jól kiegészítettük egymást. A színészek egy részét láttam korábban a tévében, ezért túlságosan tiszteltem őket, míg neki könnyebb volt utasításokat adni. Ugyanakkkor Andiból hiányzott a filmes látásmód, ami bennem megvolt” – magyarázza a interjúalanyunk.

A storyboard (képes forgatókönyv) és a shot list elkészítése kizárólag Szitai Eszter feladata volt. Előbbi minden jelenet részletes lerajzolását feltételezi, beleértve a színészek és a világítás helyét, a kamerák elhelyezését, lényegében a majdani film vizuális világának a megteremtését. A shot list a forgatás menetének a megtervezését jelenti, mivel a jeleneteket nem a filmben elfoglalt kronológiai sorrendben veszik fel, hanem a helyszínek függvényében időzítik őket, hogy a munka minél inkább költség- és időhatékony legyen.

A G-pont felé a hazai szexuális tabuk témáját körüljáró társadalmi szatíra. A humor nyelvén beszél fontos dolgokról, melyeket sarkított karaktereken és vicces szófordulatokon keresztül mutat be. A készítők tudatosan törekedtek rá, hogy ne legyen szájbarágós. „A film több szinten működik: kikapcsolódást nyújt, de elgondolkodtató is” – mondja róla a társrendezője.

A film ősbemjutatójára Marosvásárhelyen került sor, amit továbbiak követtek Bukarestben és Kolozsváron. „Nagyon örültem, amikor hallottam, hogy kacagnak a nézők. Ez azt jelenti, hogy a humorunk célba ért” – nyugtázza elégedetten Szitai Eszter.

Elismeri, voltak félelmei a bukaresti premier előtt, amire egy művészmoziban került sor, mélyebb mondanivalójú alkotásokhoz szokott közönség előtt. A vetítés után közönségtalálkozón bebizonyosogott, hogy a nézők jól fogadták az erdélyi alkotók filmjét.

A G-pont felé, magyar szinkronnal, székelyföldi mozikban is bemutatásra került. A filmet országszerte játszották a plázamozikban, sikerrel. A vetítés első hetében 34 film között a 4. helyen állt a bevételek és a nézőszám tekintetében egyaránt, megelőzve számos hollywoodi produkciót. Korábban, egy filmes vásáron érdeklődtek iránta Magyarországról, de váratlan helyekről, dél-amerikai országokból is voltak érdeklődés a forgalmazása iránt, mondja Szitai Eszter.

Az elmúlt időszakban több nagyjátékfilmes ajánlatot kapott, de egyelőre más elképzelései vannak a pályájával kapcsolatban. „A közeljövőben animációval fogok foglalkozni, ebben látom a jövőt. Alapítottam egy saját animációs stúdiót, s kaptunk finanszírozást két saját projektre, most ez a prioritás” – vázolja az elképzeléseit.

Szitai Eszter

A Mirage (Délibáb) című rövidfilmjével részt vett, illetve díjat nyert a Miami-i Ifjúsági filmfesztiválon, a brit Lift-off és a hazai Unscene fesztiválokon.

A Máscara című animációjával a lisszaboni Beast – IFF, a Lift-off, az Unscene, a magyarországi KAFF fesztiválokon és az erdélyi Filmtettfeszten szerepelt és kapott díjat.

Eddmegleves/The Magicsoup és Mr.Ladybug című animációs rövidfilmjével bekerült az Országos Filmközpont (CNC) finanszírozási programjába.

After us the flood (Utánunk a vízözön) című animációs rövidfilmjével bekerült Rajna-vidék-Pfalz médiatámogatási programjába.

Kapcsolódók

Kimaradt?