Súlyos migrációs válság alakult ki a lengyel-fehérorosz határon

Lengyelország 12 ezer fősre növelte az őrséget a keleti határán, ugyanis attól tart, hogy Fehéroroszország felől jelentős számú menekült próbál behatolni a területére, írja a BBC.

A hírportál szerint több száz fős tömeget filmeztek le egy szögesdrótos határkerítés mellett, más források több ezer menekültről számolnak be. Lengyelország kormánya hétfőn válságtanácskozást tartott, és azzal vádolja keleti szomszédját, hogy szándékosan tereli a menekülteket a határ felé.Fotó: Agerpres/EPA Piotr Müller lengyel kormányszóvivő szerint három-négyezer menekült tartózkodik jelenleg a lengyel határ fehérorosz oldalán, a nap folyamán pedig több csoportos határsértési kísérletet hiúsított meg a lengyel határőrség, illetve a támogatásukra kivezényelt rendőrök és katonák. A szóvivő elmondta, a lengyel titkosszolgálatok információi szerint Fehéroroszországon belül legalább tíz-húszezer további illegális bevándorló készül a határ átlépésére, közben Minszk folyamatosan újabb migránscsoportok szállítását szervezi az arab országokból.

A lengyel közszolgálati televízióban közzétett, drónokkal készített videofelvételek szerint a menekültek alkonyatkor sátrakat vertek és tüzeket raktak a határon. Láthatók a felvételeken drótkerítést átvágó illegális bevándorlók is, akikkel szemben a határőrök könnygázt alkalmaznak.

A migránsokat kísérő fehérorosz fegyveresek részéről a határon számos provokációra került már sor – mondta Müller. A közeljövőben az ilyen cselekmények eszkalálódása várható, fegyverhasználatra is sor kerülhet – jelentette ki. Szólt arról is, hogy a lengyel fél „csak végső esetben folyamodna fegyverhasználathoz”.

Többen megfagytak a határ menti erdőkben

A BBC szerint az utóbbi hónapokban Lengyelország mellett Litvánia és Lettország is növekedést tapasztalt az illegális határátlépési kísérletekben Fehéroroszország felől, és ezek többségét közel-keleti és ázsiai menekültek követték el.

Lengyelország szögesdrót-kerítést épített a határ mentén, a menekülteket kitoloncolják az országból, azonban Fehéroroszország nem fogadja vissza őket, így már többen megfagytak a határ menti erdőkben. A BBC felvette a kapcsolatot az egyik lengyel-fehérorosz határnál várakozó iraki menekült testvérével, aki elmondta, a határon rekedt embereknek nincs elegendő élelmük. Az iraki férfi szerint a határ hétfői csoportos megközelítését a migránsok tervezték a közösségi oldalakon, de a háttérben fehérorosz nyomás áll.

EU: Aljakszandr Lukasenka nyomásgyakorlásáról van szó

Lengyelországnak igényelnie kellene az uniós hatóságok segítségét a Fehéroroszországgal közös keleti határon kialakult migrációs helyzetre tekintettel – jelentette ki Adalbert Janz, az Európai Bizottság belügyekben illetékes szóvivője a brüsszeli testület hétfői sajtótájékoztatóján.

Mint mondta, az Aljakszandr Lukasenka vezette fehérorosz rezsim, a migránsok kihasználásával „kétségbeesett” kísérleteket tesz az Európai Unió destabilizálására, amelynek következtében ismét több száz migráns gyűlt össze a fehérorosz-lengyel határon.

„A legfontosabb feladat most az, hogy hatékonyan védjük meg a határainkat, olyan uniós értékeken alapuló eszközökkel, amelyek méltányosak és humánusak az érintettekre nézve” – emelte ki.

Hozzátette: közös uniós határt, csakis közös eszközökkel lehet a legjobban védeni, ehhez az uniós hatóságok – a Frontex határvédelmi ügynökség, az EASO menekültügyi és az Europol bűnüldözési hivatalok – nyújthatnak segítséget.

Adalbert Janz szóvivő szerint ezek a hatóságok segítenek a migránsok nyilvántartásba vételében, a menedékkérelmek feldolgozásában, és erősítik az embercsempészet elleni küzdelmet. Lengyelországnak először is hivatalosan kérnie kell ezt a segítséget, ahogyan azt a bizottság korábban is szorgalmazta – tette hozzá.

Dana Spinant bizottsági vezető szóvivő nyomatékosította: az Európai Unió nem finanszíroz se falakat, se szögesdrót-kerítéseket, helyettük inkább a határok védelméhez kapcsolódó felszereléseket és kapacitások megerősítését támogatja pénzügyileg.

Peter Stano uniós külügyi szóvivő arról tájékoztatott, hogy az EU-tagállamok kormányait tömörítő Tanácsban, már tárgyalások folynak arról, hogy sürgősen módosítani kell a már folyamatban lévő szankciókat az elnyomó minszki vezetés ellen, úgy hogy azok már az aktuális hibrid fenyegetésekre válaszoljanak.

A NATO is a helyzet eszkalálódásától tart

A NATO egyik magasrangú tisztségviselője hétfői nyilatkozatában aggodalmát fejezte ki a lengyel-fehérorosz határszakaszon kialakult helyzet miatt, és elfogadhatatlannak nevezte, hogy Minszk a migránsokat nyomásgyakorlásra használja.

A tisztségviselő szerint a migránsok bevetése kombinált, katonai és politikai műveletnek számít, ezért – mint mondta – a NATO készen áll arra, hogy további segítséget nyújtson szövetségeseinknek és fenntartsa a biztonságot a térségben. Hozzátette: a NATO arra szólítja fel Fehéroroszországot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?