Romániáról is nyilatkozott Putyin tanácsadója
Románia és érdekelt Európa stabilitásában és egy kiegyensúlyozott álláspont kialakításában Oroszországgal kapcsolatban - nyilatkozta Nyikolaj Patrusev az orosz elnöki tanácsadó. Arról is beszélt, hogy a Moldovai Köztársaság megszűnhet létezni.
Romániáról és Moldováról is elmondta véleményét a Vlagyimir Putyin orosz elnök jobbkezének tekintett Nyikolaj Patrusev a Komszomolszkaja Pravda című lapnak adott interjúban, amelyet a Digi 24 portál idézett. „Nem zárható ki, hogy a Chişinău agresszív oroszellenes politikája oda vezet, hogy Moldova vagy egy másik állam részévé válik, vagy megszűnik létezni. Láthatjuk Ukrajna példáját, ahol a neonácizmus és a ruszofóbia már jóval a különleges katonai művelet előtt összeomláshoz vezetett” – mondta a tanácsadó.
Mint mondta, az energiaügyi válságért a Moldovai Köztársaság hatóságai a felelősek, amelyek engedelmesen követik Brüsszel utasításait. Patrusev szerint Oroszország azt próbálja elérni, hogy vessenek véget az orosz lakosság elleni diszkriminációnak számos országban, így a balti államokban és Moldovában.
„Ezen országok hatóságai vakmerő tetteikkel egyre mélyebb válságba sodródnak, miközben továbbra is erőltetik a ruszofób retorikát. Különösen érvényes ez az energiaügyi válságra, amely kizárólag a moldovai hatóságok hibája, akik vakon követik Brüsszel utasításait a függőség csökkentésére az orosz gáztól” – mondta Patrusev. Szerinte a moldovai hatóságoknak nem az országon belül vagy Transznisztriában kell ellenségeket keresniük, hanem „el kell ismerniük hibáikat, és meg kell kezdeniük a helyzet javítását”.
Kapcsolódó
A Gazprom január 1-jétől leállította az Ukrajnán át Európába irányuló földgázszállítást. A gázkimaradás azzal fenyeget, hogy megbénítja Moldova legnagyobb erőművét, a szakadár régióban található Cuciurgant. Az erőmű Moldova nagy részét látja el árammal, leállása sötétségbe boríthatja a régiót.
„A vita egyik oka az, hogy az orosz fél a 709 millió dolláros adósságot úgy fizettetné ki a Moldovai Köztársasággal, hogy abban benne van a szakadár területen felgyülemlett gázdíj-adósságának egy része is, annak fejében, hogy a szakadár területen lévő Cuciurgan gáz alapú erőműtől áramot kapjon Chișinău. Ez az erőmű állt le a napokban, mert az ukránok blokkolták a Gazprom gáztranzitját” - mondta a korábban a Maszolnak Barabás T. János, a budapesti Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
Kiegyensúlyozott álláspont Oroszországgal?
Patrusev azt mondta, az EU vezetése „már régen elvesztette a jogot arra, hogy számos tagállama nevében beszéljen”. Nevesítette Magyarországot, Szlovákiát, Ausztriát és Romániát, mint olyan országokat, „amelyek érdekeltek Európa stabilitásában és egy kiegyensúlyozott álláspont kialakításában Oroszországgal kapcsolatban” – fogalmazott Putyin tanácsadója.
Vladimir Ionaş szociológus Facebook oldalán kommentálta a nyilatkozatokat. „Amikor Patrusev Románia nevét említi egy nyilatkozatában, az szintlépést jelent. Remélem, hogy a román állam reagál. Még ma” - írta az ismert elemző.
CSAK SAJÁT