Orbán: az orosz-ukrán háború nem a mi háborúnk, de a Nyugat úgy csinál, mintha az lenne

A magyar szabályok szerint a határ illegális átlépése jogtalan cselekedet, az illegális határátlépés nem emberi jog, hanem bűnelkövetésnek számít; Magyarországon a határ az határ, aki nem jogosult a belépésre, az nem lépi át a határokat - jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök Brüsszelben szerdán.

Orbán Viktor, a Nemzeti Konzervativizmus Konferencián (NatCon), Yoram Hazony filozófussal, a jeruzsálemi Herzl Intézet vezetőjével folytatott pódiumbeszélgetésén hangsúlyozta: a határokon kívül kell várniuk mindazoknak, akiknek menekültügyi kérelmük elbírálása folyamatban van. Ez a legfontosabb kérdés, ez a vörös vonal. Ha ezt nem sikerül elérni Európa-szerte, a migráció kérdése nem oldható meg - szögezte le. Magyarország nem akar kevert társadalmat, meg akarja védeni a határait, meg akarja őrizni a kultúráját és a hagyományait - jelentette ki. Az egyes tagországoknak kell önálló módon dönteniük arról, hogyan kívánják megoldani a migráció kérdését. Nincs szükség közös uniós migrációs politikára, a migráció kérdésének nemzeti hatáskörbe kell tartoznia - idézte az MTI a kormányfőt.

Mint fogalmazott, Európa progresszív liberális óceánjában jelenleg Magyarország a különbözőség szigete, a megfelelő hely, ahol a konzervatívok szabadon beszélhetnek és politikai terveket szőhetnek a jövőre vonatkozóan. Orbán Viktor elmondta, a szabadság harcosainak ismételten aktívnak kell lenniük és cselekedniük szükséges Európában. Konzervatív civil társadalmakat kell létrehozni olyan konzervatív emberekkel, akik készek harcolni a szabadságért. Magyarország megfelelő hely ehhez - jelentette ki a kormányfő.

Az orosz-ukrán háború kapcsán Orbánt megkérdezték, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök barátjának tartja-e magát. A miniszterelnök úgy fogalmazott, Magyarországnak nincs közös határa Oroszországgal és nem is szeretne megint, mert volt a Szovjetunióval. „Ezért szeretnénk egy szuverén Ukrajnát, Putyin inváziója teljesen szembe megy minden értékkel amit képviselünk, tehát a magyar kitétel, hogy legyen valami köztünk és Oroszország között” - idézte a Magyar Nemzet a kormányfőt, aki azt azonban leszögezte, hogy Ukrajna ma csak egy nyugati protektorátus, nem egy szuverén állam, de nekünk a lényeg, hogy valami legyen köztünk.

Orbán Viktor újságíróknak nyilatkozva elmondta: Európa a szabadság és az elnyomás határmezsgyéjén egyensúlyoz Fotó: MTI

„Oroszországgal érdekünk kereskedni. A háború nem a mi háborúnk, de a nyugat úgy csinál, mintha az lenne. Persze annyira nem érzik sajátjuknak, hogy meghalljanak, halljanak csak az ukránok, ők meg ezt támogatják. Nem kritizálom az ukránokat, hogy védik a hazájukat, de a kérdés, hogy okosan teszik-e azt. Nekem kívülállóként a háború okát kell megérteni” - fogalmazott a magyar kormányfő. Az okot pedig Orbán Viktor szerint NATO-tagságnak hívják. „A saját tapasztalataim szerint az oroszok soha nem fogják engedni Ukrajnát jelenlegi állapotában a NATO tagjává válni, mert ők is akarnak a NATO és maguk között egy buffer zónát. Persze ez törvénytelen módon történik, de akkor is ez a háború oka” – mondta.

Mint fogalmazott. „Ukrajnának az az ajánlat, hogy halljatok meg többen, harcoljatok többet és majd nyertek? Ennek a háborúnak nincs a csatatéren megoldása"- Figyelmeztetett: nem kapnak jobb ajánlatot, ha még százezrek halnak meg a csatatéren, mint amit kapnának most. „Nem Putyin-barátságról van ezért szó, hanem a valóságról” – tette hozzá Orbán.

A magyar miniszterelnök a konferencia előtt újságíróknak nyilatkozva azt mondta, a NatCon egy szimbolikus esemény, amely jól írja le Európa helyzetét. Orbán Viktor szerint Európa a szabadság és az elnyomás határmezsgyéjén egyensúlyoz. A miniszterelnök a NatCon második napján azt nyilatkozta, hogy a rendezvény betiltása, majd később az engedélyezése olyan, mintha a nyolcvanas évek végén lennénk Magyarországon, amikor a „szabadság erői, meg az elnyomás erői viaskodnak egymással". „Örülünk, hogy még szabad beszélnünk Brüsszelben" - tette hozzá.  Arra a kérdésre, hogy mi a nemzeti konzervatívizmus legfontosabb feladata most, azt válaszolta: szabadság, család, béke.

Brüsszel polgármestere és a rendőrség mindent megtett, hogy ellehetetlenítse a konzervatív találkozót, de végül nem jártak sikerrel.

Kapcsolódók

Kimaradt?