Kelemen Hunorral és Marcel Ciolacuval is egyeztet Bukarestben Orbán Viktor
Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel is tárgyal szerdán Bukarestben Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök Klaus Iohannis meghívására érkezik a román fővárosba, ahol az Európai Tanács elnökével, valamint a belga és a horvát kormányfővel közösen tanácskoznak az Európai Unió 2024-2029-es időszakra vonatkozó prioritásairól.
Ahogyan az a vezető magyarországi politikusok hivatalos romániai látogatásakor lenni szokott, a program az RMDSZ elnökével való egyeztetéssel kezdődik. Szerdán a magyar miniszterelnök is Bukarestben tárgyal Kelemen Hunorral - értesült a Maszol. Orbán munkamegbeszélést folytat Marcel Ciolacu miniszterelnökkel, a tárgyaláson jelen lesz Sorin Grindeanu közlekedési miniszter és Bóka János, a magyar kormány európai uniós ügyekkel megbízott minisztere.
Az esti órákban a Cotroceni-palotában tárgyal Klaus Iohannis államfő Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Alexander De Croo belga kormányfővel és Andrej Plenković horvát miniszterelnökkel. A tanácskozás az Európai Unió 2024-2029-es időszakra vonatkozó prioritásait meghatározó folyamat része.
Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint ez a folyamat az Európai Tanács 2023. október 6-i informális találkozóján kezdődött el, amikor a tagállamok vezetői arra a következtetésre jutottak, hogy előtérbe kell helyezni a biztonság és védelem kérdését, a globális szerepvállalást, az Unió bővítését és ellenálló- illetve versenyképességének erősítését. Ezen irányelvek mentén szabják meg cselekvési céljaikat a bukaresti találkozó résztvevői. Klaus Iohannis 17,30-kor fogadja Charles Michelt, a találkozó után a két politikus közös sajtótájékoztatót tart. Egy órával később kezdődik az öt európai vezető politikus egyeztetése.
Román sajtóértesülések szerint a találkozón az uniós kérdések mellett szóba kerülhet a NATO-főtitkári pozícióval kapcsolatos jelölések is. Mint ismert, Magyarország ellenzi, hogy a holland miniszterelnök kövesse Jens Stoltenberget, márpedig a főtitkári poszthoz egységes álláspontra van szükség a tagállamok között.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter március 15-i, sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Iohannis NATO-főtitkári esélyeivel kapcsolatban kijelentette: örülnek, hogy van egy közép-európai jelölt. Egyértelművé tette, hogy a magyar kormány nem támogatja Mark Ruttét, mivel a holland miniszterelnök korábban Magyarország térdre kényszerítését sürgette, így nincs bizalom iránta. „Örülünk, hogy van egy közép-európai jelölt, eddig soha nem volt ebből a térségből érkező főtitkára a NATO-nak” – mondta Szijjártó Péter.
A tárcavezető arról is beszélt, hogy a magyar–román viszony stratégiai jelentőségű, s ebben az RMDSZ, az erdélyi és a székelyföldi magyarság jelenti a legfontosabb alapot. Megemlítette azt is, hogy Románia jelenleg a magyar gazdaság harmadik legjelentősebb exportpiaca. Szijjártó kihangsúlyozta: Magyarország érdeke is a teljes körű román csatlakozás a schengeni övezethez. „Ehhez minden tőlünk telhető támogatást megadunk a magyar uniós elnökség idején” – mondta akkor tárcavezető.
CSAK SAJÁT