Financial Times: Kapitulált az Unió Orbán Viktor előtt – Brüsszel 13 milliárd eurót ad Magyarországnak


Az Európai Bizottság arra készül, hogy több milliárd eurónyi uniós forrást szabadítson fel Magyarország számára, idézi a Hotnews hírportál a Financial Times beszámolóját.

Emlékeztetnek, a pénzeket a jogállamisági aggályok miatt zárolták, ám az engedménnyel szereznék meg Budapest támogatását az uniós költségvetés növeléséhez és az Ukrajnának nyújtott jelentős pénzügyi segítséghez. Kijev is meghátrált a Budapesttel való kapcsolatában, hétfőn bejelentette, hogy levette a magyar OTP Bankot a „nemzetközi háborús szponzorok" listájáról, amelyre az orosz háborút anyagilag támogató cégek kerültek fel.
A tavaly december óta befagyasztott pénzek felszabadítása győzelmet jelentene Orbán Viktor miniszterelnöknek, aki kitartott amellett, hogy nem járul hozzá az uniós költségvetés emeléséhez, amíg Magyarországnak ezekhez nincs hozzáférése, állapítja meg a Financial Times.

Fotó: Orbán Viktor Facebook oldala
Az Európai Bizottság november végéig mintegy 13 milliárd euró értékben tervezi felszabadítani a forrásokat – mondta a londoni üzleti napilapnak három, a tárgyalásokról tájékoztatott tisztviselő. Ketten közülük azt nyilatkozták, hogy a felszabadítást részben az a törekvés befolyásolta, hogy biztosítsák Orbán támogatását az uniós költségvetés növeléséhez.
Tavaly decemberben az EU befagyasztotta a Magyarországnak szánt 22 milliárd eurós kohéziós alapot, miután úgy döntött, hogy az ország nem tartja be az emberi jogokat és a jogállamiságot védő szabályokat.
Magyarország májusban igazságügyi reformokat fogadott el Brüsszel követelésére válaszul, ami lehetővé tenné a Bizottság számára, hogy 13 milliárd eurót, azaz a befagyasztott források több mint felét felszabadítsa – közölték névtelenségük megőrzése mellett nyilatkozó tisztviselők.
Az információ azután hangzott el, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kabinetfőnöke, Gulyás Gergely a múlt héten azt mondta, Magyarország nem fogadja el, hogy az Európai Unió újabb pénzügyi támogatást ajánl Ukrajnának az uniós költségvetésből mindaddig, amíg az Európai Bizottság befagyasztja az uniós forrásokat.
„Amíg egy uniós tagország nem kapja meg a számára elkülönített forrásokat, addig egyetlen nem uniós ország sem kaphat forrásokat a közös költségvetésből" – mondta a magyar tisztségviselő a sajtónak az Ukrajnának nyújtott uniós pénzügyi támogatással kapcsolatos kérdésre válaszolva.

Gulyás Gergely szerint különben már semmilyen akadálya nem lenne annak, hogy az uniós kohéziós forrásokat elkezdjék folyósítani Brüsszelből.
Az Európai Bizottság már idén nyáron további 65,8 milliárd eurót kért az uniós országoktól a 2027-ig szóló többéves költségvetéséhez, elsősorban az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatás finanszírozására, de a járvány utáni helyreállítási alap kamatainak kifizetésére, a migráció kezelésére, a zöld energiával kapcsolatos beruházásokra és a brüsszeli intézmények működési költségeire is. Az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi támogatással kapcsolatban – Magyarország kivételével – konszenzus van az uniós országok között.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT







banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?