Mezőgazdasági miniszter Brüsszelben: Románia nem ért egyet az élőállat-szállítás korlátozásával

Románia támogatja az állatjóléti feltételek javítását célzó intézkedéseket, de azzal nem ért egyet, hogy korlátozzanak bizonyos típusú élőállat-szállítmányokat – jelentette ki a mezőgazdasági miniszter hétfőn Brüsszelben.

Petre Daea az Európai Unió Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának ülésén vesz részt, amelynek napirendjén olyan témák szerepelnek, mint a bioökonómia, az ipari kibocsátásokról szóló irányelv vagy az élőállatok szállítása.

Fotó forrása: Petre Daea Facebook-oldala

A tárcavezető hangsúlyozta, Románia a második legnagyobb juhtenyésztő az Európai Unióban, és jelentős a harmadik országokba irányuló állatexportja, amely főként tengeri úton zajlik. Az ország támogatja az állatjóléti feltételek javítását célzó módosításokat, ha azok biztosítják a versenyképességet az uniós és a nemzetközi piacon, a jogszabályok felülvizsgálata azonban szerinte nem terjedhet ki bizonyos szállítmánytípusok korlátozására. „Nem fogadhatjuk el az élőállatok hosszútávú szállításának betiltását” – nyomatékosította.

A miniszter hozzátette, Románia a továbbiakban is kiáll a gazdák jogos érdekeiért, hiszen nagy erőfeszítéseket tesznek azért, hogy termékeiket értékesíteni tudják a hagyományos piacokon, „ahol a keresletnek sajátos jellege van, amelyen semmiféle jogszabályi módosítással nem lehet változtatni”.

Az Európai Parlament honlapján közzétett tájékoztatás szerint a haszonállatok szállítás közbeni védelmével foglalkozó vizsgálóbizottság arra a következtetésre jutott az ellenőrzések során, hogy a tagállamok sok esetben nem tartják be az uniós szabályokat. Ugyanakkor javaslatot tett a vonatkozó jogszabályok felülvizsgálatára, amire még idén sor kerül.

A vizsgálóbizottság a szállítási idő csökkentését kérte, a vágóállatok esetében nyolc órára, a tej- vagy tojástermelésre, illetve tenyésztésre tartott állatok esetében négy órára. Emellett követelte a fiatal vagy vemhes állatok fokozott védelmét. Ajánlásuk szerint az elválasztott állatokat öthetes koruk előtt nem lenne szabad szállítani (jelenleg 10 nap az alsó határ), a vemhes állatok pedig a vemhesség kétharmadáig lennének szállíthatók (jelenleg a vemhességi idő 90 százaléka a felső határ).

Az EU-n kívüli szállítással kapcsolatban a testület felhívta a figyelmet, hogy az élőállat-kivitelt korlátozzák azokra az országokra, amelyek garantálják és betartják az állatjóléti normákat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?