Maros megyei ízek és képek Románia bécsi nagykövetségén
Marosvásárhely ereje a közösségben rejlik - mondta csütörtökön este, Emil Hurezeanu, Románia ausztriai nagykövete Bécsben azon az állófogadáson, amelynek keretében megnyitották a Maros Megyei Tanács által összeállított fényképkiállítást és a Maros megyei termelők által készített ételek kóstolóját.
A nagykövetség termeiben kiállított - Bereczky Sándor, Metz Balázs, Rab Zoltán és Dragos Asaftei által készített - fénykepeken megelevenedik a megye sokszínűsége. Tájak, kastélyok, népviseletek, marosvásárhelyi épületek és megannyi más turistacsalogató hely.
Az állófogadásra meghívott vendégeknek Maros megyei termelők által kínált ételeket szolgáltak fel. Az esemény megnyitóján Emil Hurezeanu nagykövet közölte Marosvásárhely és a megye a történelmi és kulturális hagyományokat az innováció és a fejlődés dinamikájával ötvözi és sok lehetőséget kínál a befektetőknek.
Ugyanakkor Marosvásárhely egyik értékeként említette dr. Raed Arafat orvost, a romániai Sürgősségi Életmentő Szolgálat (SMURD) alapítóját, aki mai napig fejleszti ezt a területet és egyre erősebb katasztrófavédelmi rendszert alakít ki. Felemlegette, hogy számára akkor vált a közösségi összefogás mintapéldájává a város, amik több mint 30 évvel a SMURD ingyen kapott egy jól felszerelt mentőautót, amire aztán az adóhatóság akkora illetéket vetett ki, hogy többe került, mint amennyiért a járművet megvásárolták volna. A város közössége összefogott és nagyon rövid idő alatt előteremtette a szükséges összeget, így megtarthatták az életmentő autót.
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke beszédében arra világított rá, hogy Maros megye a különböző régiók találkozásának helye. „A megye több UNESCO világörökségi helyszínnel is büszkélkedik. Ezek közül Segesvár, az egykori Szászföld jelentős városa a legismertebb. Európában ez az egyetlen mai napig lakott középkori vár. Maros megye egy másik szász települése, Szászkézd is UNESCO védettség alatt álló erődtemplommal rendelkezik. Emellett idén júliustól Unesco védettség alá került a római limes Maros megyei szakasza is. A Maros Megyei Tanácsnak jelenleg folyamatban van egy turisztikai projektje, amelynek célja a római kori örökség megmutatása” - tette még hozzá Péter Ferenc.
Soós Zoltán polgármester Marosvásárhely épített örökségére és a város által kínált gazdasági lehetőségekre hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy ezzel a kapcsolatfelvétellel gyakorlatilag visszatérünk a gyökerekhez, hiszen többévszázados közös múltunk van: magyarok, románok, szlovákok, osztrákok és más nemzetek egymástól tanultak. Az állófogadáson kínált ételeken felfedezhetik, hogy sok közös találkozási pont van a gasztronómiában is.
Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia koncertje megnyitja az utat több közös kulturális esemény megszervezése előtt.
CSAK SAJÁT