banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Betiltják az Airbnb-t Budapest egyik kerületében, nálunk az adócsalás melegágya

Terézvárosban azt remélik, hogy az intézkedés eredményeként csökkenni fognak a lakásárak és a bérleti díjak.

Betiltják a lakások rövidtávú, turisztikai célú bérbe adását Budapest VI. kerületében. Terézvárosban népszavazást tartottak a témában, melyen a voksolók többsége az Airbnb-típusú szálláshelyek betiltását támogatta. A népszavazáson a jogosultak 20,52 százaléka vett részt, a betiltás 53,67 százalék voksolt, írja a Világgazdaság.Fotó: Pixabay

Soproni Tamás, Terézváros polgármestere bejelentette, hogy a helyi képviselő-testület októberi ülésén beterjeszti a rendelettervezetet, mely 2026 január 1. hatállyal megtiltja a magánszálláshelyek működtetését. Az intézkedéstől azt várják, hogy a megnövekvő lakáskínálat hatására csökkenjenek az ingatlanárak és a bérleti díjak.

Budapesten hat év alatt több mint duplájára nőtt a lakások átlagára. 2018 első félévében 731 ezer forint volt a négyzetméterenkénti átlagár, 2024 első félévében azonban már 1,512 millió forint. Szakemberek szerint a dráguláshoz hozzájárult az is, hogy sok ingatlant a tulajdonosok idegenforgalmi szálláshelyként hasznosítottak.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője az eredmény közzététele előtt bejelentette, hogy a népszavazás eredményétől függetlenül javasolni fogja a kormánynak, hogy a tiltást terjesszék ki egész Budapestre vagy akár országos szintre.

Korábban már egy sor, közkedvelt turisztikai célpontnak számító európai nagyváros (Berlin, Amszterdam, Róma, Lisszabon stb.) tett lépéseket a magánlakások idegenforgalmi célú hasznosítása ellen.

A jelenség Romániában az adócsalás melegágya. Turisztikai szálláshelyeket csak a szaktárca által kibocsátott engedéllyel lehet működtetni. A Gazdasági, Vállalkozásügyi és Turisztikai Minisztérium adatai szerint 24 ezer minősítéssel rendelkező szálláshely működik az országban, melyek között 13 ezernél több magánlakás van. Az, hogy egy lakás rendelkezik idegenforgalmi minősítéssel, nem garancia arra, hogy a tulajdonosa adózik a bevétek után. Amennyiben igen, akkor a jövedelem 10 százalékát kell befizetnie az államkasszába.

„A minisztérium végzi a minősítést, de nem követi a befizetéseket, ez az ANAF feladata. A minisztérium ad egy listát a lakásokról, a többi az ANAF dolga” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak (ZF) Alin Burcea, az Idegenforgalmi Ügynökségek Országos Egyesületének (ANAT) elnöke.

Valójában a turistáknak az Airbnb-n keresztül bérbe adott lakások száma jóval nagyobb annál, ami a szaktárca kimutatásaiban szerepel. Csak Bukarestben, Konstancán, Brassóban, Kolozsváron és Nagyszebenben 13 ezernél több Airbnb-s lakás van, országos szinten pedig mintegy 24 ezer.

„Azt hiszem, hogy 50 ezer szoba van a szürke- vagy feketegazdaságban. Szerintem ez az elvtelen konkurencia területe” – idézi a ZF Călin Ilét, a Romániai Szállodaipari Szövetség (FIHR) tiszteletbeli elnökét.

Az Airbnb egy kaliforniai székhelyű, világszerte népszerű, magánlakásokra specializálódott online szállásfoglalási platform.  

Kapcsolódók

Kimaradt?