banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Harris vagy Trump? – Szavaznak az amerikaiak, egy faluban már eredményt hirdettek

Az Egyesült Államok keleti államaiban helyi idő szerint reggel 6 órakor megkezdődött kedden az általános választás, amelyen az elnök személyéről, a Képviselőház összetételéről és a szenátusi helyek mintegy harmadáról szavaznak az amerikaiak.

Elsőként New York, New Jersey, Maine, Virginia, Kentucky és Indiana lakói szavazhatnak. A szavazóhelyiségek Alaszkában és Hawaiin nyitnak legkésőbb, de a 240 millió választásra jogosultból hozzávetőleg már mintegy 75 millióan a szavazás napja előtt leadták voksukat személyesen vagy levélben.

A New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt az amerikai elnökválasztáson, döntetlen született. A holtversenyben egyaránt három szavazatot kapott a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris és a republikánusok elnökjelöltje, Donald Trump – jelentették be helyi idő szerint nem sokkal éjfél után egy kézzel írott táblán. A szavazóhelyiségek éjfélkor nyíltak meg a kanadai határ mentén fekvő faluban. A választási részvétel 100 százalékos volt. Mivel a településen csak hat regisztrált szavazó él, a számlálás gyorsan zajlott. Az amerikai televízió élőben közvetítette a szavazást és a számlálást.

Elektronikus módon voksolnak Fotó: Agerpres

Az Egyesült Államokban a szavazóhelyiségek kedd este (közép-európai idő szerint szerda reggel) zárnak, de ha a várakozásoknak megfelelően szoros lesz az eredmény, valószínűleg még napokig nem fogjuk tudni, hogy Donald Trump vagy Kamala Harris nyert-e. A közvélemény-kutatások ugyanis úgy váltak egyre szorosabbá, ahogy közeledett a választás napja. Szoros küzdelem esetén előfordulhat, hogy az alulmaradó jelölt bizonyos államokban vagy megyékben a szavazatok újraszámlálását kéri, amire az Egyesült Államok alkotmánya lehetőséget biztosít.

Az MTI beszámolója szerint előfordulhat az is, hogy az eredmények lassabban érkeznek be, mivel 2020 óta megváltozott az egyes államok – köztük mind a hét ingadozó állam – választási adminisztrációja. Ugyanakkor felgyorsult a szavazatszámlálás az egyik legnépesebb és legnagyobb államban, Michiganben, valamint ezúttal sokkal kevesebb szavazatot adnak le levélben, mint 2020-ban, amikor a koronavírus-járvány idején tartották a a választásokat. Akkor november 3-án, kedden tartották a választásokat, de az amerikai televíziós csatornák csak négy nappal később, szombat délelőtt hirdették ki Joe Bident győztesnek.

A négy évvel ezelőtti választásokhoz hasonlóan idén is nagyon valószínű, hogy a szerda reggeli adatok még nem a végleges eredmények lesznek. Néhány napot ugyanis igénybe vesz a 75 millió korai szavazat összeszámlálása, szortírozása. Egy azonban biztos: a megválasztott elnököt 2025. január 20-án iktatják majd be a Capitolium épületében, és az lesz a 60. elnöki beiktatás az Egyesült Államok történetében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?