Elnökválasztás az USA-ban – Miért a sajtó közli az eredményt?

Az amerikai elnökválasztás hivatalos eredménye az ország választási rendszere miatt csak 2025 januárjában lesz ismert. Az amerikai sajtó azonban már várhatóan a választás napján beszámol az eredményekről, kivéve, ha a rendkívül feszült politikai légkörben elővigyázatosságból később jelenti be a győztest.

Az elnökválasztás első eredményeit az amerikai média fogja közölni, és több napon keresztül közvetíti azokat. Ennek egyik oka az amerikai választási rendszer működése, számol be a News.ro. Az Egyesült Államokban az elnökválasztás közvetett, általános választójog alapján, egyetlen fordulóban, az elektorok rendszerén keresztül zajlik. Összesen 538 elektor van. Többségük választott képviselő és helyi pártfunkcionárius, de nevük nem szerepel a szavazólapokon, és többségük ismeretlen a nagyközönség előtt.

A Miami-Dade megyei választási iroda dolgozói készülnek a szavazólapok beolvasására. | Fotó: Agerpres

Minden államnak annyi elektora van, ahány megválasztott tagja van a képviselőháznak (a lakosság száma alapján) és a szenátusnak (államonként kettő). Kaliforniának például 55, Texasnak pedig 38 elektora van. Vermont, Alaszka, Wyoming és Delaware csak hárommal rendelkezik. Az a jelölt, aki a legtöbb szavazatot kapja egy államban, megkapja az összes elektort az adott államban, kivéve Nebraskát és Maine-t, amelyek arányosan osztják el az elektoraikat. Az elektorok december közepén találkoznak újra az államukban. A hivatalos szavazatszámlálás után, 2025. január 6-án a kongresszus hivatalosan is kihirdeti az elnököt.

Az eredmény azonban sokkal hamarabb kiderül. Ahogy az AP hírügynökség, amely maga is szolgáltat számadatokat az amerikai választásokról, kifejti, a közvélemény „nem akar december közepéig várni, hogy megtudja az eredményeket”. Mint kifejtik, az Egyesült Államok szövetségi állam lévén különböző államokból áll, amelyek különböző feltételek írnak elő a szavazásokra vonatkozóan, és a szövetségi hatóságok soha nem kezdeményezték, hogy a különböző államok eredményeit a választók eredményei előtt összesítsék – ezt a szerepet és ennek költséget csak a média vállalta, mondta Rick Edmonds, a Poynter Intézet, egy médiakutatásra szakosodott amerikai kutatószervezet médiaügyekért felelős elemzője az AP-nek 2020-ban.

Amint azt az AP és az NBC elmagyarázza, az eredményeket közlő médiaorgánumok ezt különböző forrásokból teszik: közvélemény-kutató intézetektől országszerte, statisztikusok és elemzők csapataitól, állami adatokból stb. Az adatokat több forrásból gyűjtik össze a választás napján, és a riporterek és közvélemény-kutatók országszerte folyamatosan jelentik az eredményeket a nap folyamán. A szavazási adatokat az állami és megyei weboldalakon és webes feedeken keresztül is gyűjtik.

Az amerikai média azonban a rendkívül feszült politikai légkörben elővigyázatosságból nem biztos, hogy már november 5-én bejelenti a győztest. 2020-ban Joe Biden győzelmét az elnökválasztáson négy napnyi feszült várakozás után jelentették be. Idén „hét vitatott államban fog eldőlni minden, és az eredmények előrejelzéséhez a legtöbb államban nem lesz elég csak adat késő este vagy másnap kora reggel, egyes esetekben pedig néhány nappal a választás után” – jósolta az AFP-nek Joe Lenski, az Edison Research ügyvezető alelnöke, annak az intézetnek a vezetője, amely a csatornák (ABC, CBS, NBC News, CNN) konzorciumát látja el exit pollokkal, előrejelzésekkel és számlálási eredményekkel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?