Fauci: az omikron variáns szinte mindenkit megfertőzhet

A koronavírus omikron variánsa szinte bárkit megfertőzhet. A beoltottak – néhány kivételtől eltekintve – nagy valószínűséggel könnyen meggyógyulnak, esetükben a kórházi kezelés is elkerülhető lehet – mondta  Anthony S. Fauci amerikai virológus, az amerikai elnök egészségügyi tanácsadója egy szerdán tartott videokonferencián.

Fauci megjegyezte, az oltatlanok hússzor nagyobb eséllyel halnak meg a fertőzés következtében, 17-szer nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba, és tízszer nagyobb a megbetegedés kockázata a beoltottakhoz képest – írja a Washington Post.

Az omikron variáns világszerte dominánssá vált, az esetek közel 60 százalékát teszi ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése alapján. Két héttel ezelőtt a laboratóriumokban elemzett minták 1,6 százalékában mutatták ki a mutációt, jelenleg viszont az fertőzések 58,5 százalékát teszi ki az omikron, megelőzve a delta variánst.

Fotó: MTI

A WHO szerdán közzétett heti járványügyi jelentése szerint a GISAID laboratóriumi hálózat által az elmúlt 30 napban elvégzett 357 ezer tesztből több mint 208 ezerben mutatták ki az omikron variánst, további 147 ezer tesztben a delta vírustörzset fedezték fel. Két héttel ezelőtt még az indiai eredetű delta változatot az esetek 96 százalékában azonosították.

A járványügyi jelentésben közzétett információkból kiderül, hogy az omikron változat képes kikerülni az immunitást, tehát azok is megfertőződtek, akik korábban már felvették az oltást vagy egyszer már túlestek a betegségen.

A WHO szerint egyre több bizonyíték mutatja, hogy az omikron variáns kevésbé súlyos, mint a vírus korábbi mutációi. Ugyanakkor a világszervezet arra figyelmeztet, hogy a fertőzés egészségügyi kockázata továbbra is magas a veszélyeztetett személyek körében.

A világjárvány kezdetétől 2022. január 6-án regisztrálták a legtöbb napi új esetet, világszerte több mint 2,6 millió megbetegedést azonosítottak. A WHO szerint azonban ez a szám sokkal magasabb lehet, hiszen az otthon elvégezhető gyorstesztekkel diagnosztizált fertőzések legtöbbször nem kerülnek be a hivatalos jelentésbe. Bár azóta többször is meghaladta a 2 milliót az új esetek száma, a szakértők szerint a világ legtöbb országában még nem érték el az ötödik hullám csúcspontját. Dél-Afrikában viszont úgy tűnik, hogy túlléptek a kritikus állapoton – írja az Agerpres a WHO jelentésé alapján.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?