banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Ez történik a pápa halála után

Évezredek során finomított, és a legapróbb részletekre is kitérő rend határozza meg, hogy mit kell csinálni akkor, ha Róma püspöke megtér Teremtőjéhez. Amint arról beszámoltunk, húsvéthétfőn, 88 éves korában elhunyt Ferenc pápa. A szabályok szerint a halál beálltának tényét az orvosi jelentés alapján a pápai háztartás prefektusa jelenti ki, mégpedig a hagyományoknak megfelelő módon, vagyis azt követően, hogy egy, e célra készített ezüst kalapáccsal néhányszor finoman megkocogtatja a szentatya homlokát. A pápai kamarás ezt követően hitelesíti a prefektus bejelentését, majd értesíti az Apostoli Szék titkárát, aki a halál hírét bejelenti a világegyház hívei számára.

Mindezzel beáll a sede vacante, vagyis a pápai szék megüresedésének ideje. A prefektusnak van még egy fontos teendője: az Apostoli Szék titkárán kívül a pápaválasztó konklávé dékánját is tájékoztatja a rossz hírről, majd értesíti a világ országainak valamennyi, a Vatikánba delegált nagykövetségét. A pápa lakosztályát a szentatya testének elszállítása után lezárják, a hatalmát jelképező pecsétgyűrűt pedig az ezüstkalapáccsal széttörik.

Kiemelt kép: A Vatikáni Média által közreadott képen Ferenc pápa a vatikáni Szent Péter-bazilika erkélyén, ahonnan elmondja hagyományos karácsonyi Urbi et Orbi (a városnak és a világnak) szóló üzenetét karácsony elsõ napján, 2023. december 25-én (MTI/EPA/Vatikáni Média)

A hagyományok és az egyházi előírások értelmében a pápa temetését a lehető leghamarabb meg kell tartani, testét azonban tilos felboncolni, vagy elhamvasztani.

A szokások alapján a szentatya arcát fehér lepellel borítják, testét pedig a lelki alázatosságot jelképező ciprusfából készült koporsóba helyezik. A legutóbbi két pápa, vagyis Szent II. János Pál és XVI. Benedek teste hármas koporsóban nyugszik, lévén hogy a ciprusfa-koporsót egy légmentesen lezárt cink koporsóba rakták, ezt követően pedig az egészet egy tölgyfából készült koporsóba helyezték. 

Ünnepélyes körülmények között megtartott temetése után azonban a katolikusok figyelme már a jövő, vagyis az utód megválasztása felé fordul. Ez az izgatott mérlegelések és találgatások ideje, amely egészen az új pápa megnevezéséig tart.

Ekkor válik főszereplővé a konklávé

Az Universi dominici gregis kezdetű konstitúció szerint a konklávé tanácskozását az Apostoli Szék megüresedésétől számított 15 nap múlva, de 20 napon belül meg kell kezdeni.

A konklávé tanácskozását az Apostoli Szék megüresedésétől számított 15 nap múlva, de 20 napon belül meg kell kezdeni | Fotó: archív/AFP Getty-VATICAN-POPE-CONCLAVE

Soha nem nyilvánosan, a kamerák kereszttüzében, hanem zárt ajtók mögött tanácskozik a konklávé. Maga a konklávé elnevezése is erre utal, hiszen azt jelenti, hogy „kulccsal”.

Jó ideje a Sixtus-kápolna ad otthont a tanácskozásnak. Manapság már nem a Palazzo Apostolico szűk celláiban laknak a konkávé tagjai, hanem az ugyancsak a Vatikán falain belül lévő, de jóval kényelmesebb Ospizio Santa Marta épületében, ahonnan a svájci gárdisták sorfala közt vonulnak át a Sixtus-kápolnába.

Maga a konklávé úgy zajlik, hogy a bíborosok délelőttönként és délután kétszer szavaznak

Az első harminc forduló kétharmados többséget igényel, utána viszont már csak feles többség kell.

A szavazólap felirata: „Eligo in Summum Pontificem”, vagyis „Legfőbb püspökké választom”. A cédulákat középen kettéhajtva kell bedobni a Cecco Bonanotte olasz szobrászművész által készített urnába. A szavazás végén a neveket hangosan felolvassák.

Az eredménytelen fordulók szavazócéduláit tűvel átfűzik, majd nedves szalmával együtt elégetik. Ilyenkor fekete színű füst keletkezik, amit a Szent Péter Bazilika előtti téren gyülekező tömeg is lát. Ha azonban a konklávé egyezségre tud jutni az új egyházfő személyéről, akkor azt fehér füst jelzi Róma, rajta keresztül pedig a világegyház hívei felé.

Ilyenkor az érvényes szavazatot kapó bíborosnak először nyilatkoznia kell, hogy elfogadja-e a pápai tisztet, majd bejelenti, hogy milyen névvel kíván Szent Péter trónjára lépni. Ezt követően felölti magára a szentatyák hófehér reverendáját. A camerlengo, vagyis a szertartást irányító bíboros ekkor kilép a Szent Péter Bazilika erkélyére és az ott gyülekező hívek tudomására hozza: „Gaudum magnum! Habemus papam!” – vagyis Örvendjetek! Új pápánk van.

Ezt követően az új pápa lép ki az erkélyre és beszédet mond, majd Urbi et Orbi áldást ad Rómának és az egész világnak.

Erdő Péter bíboros is az esélyesek között szerepel 

Senki sem tudhatja, hogy kik az esélyes jelöltek, hiszen ezerszeresen beigazolódott már a római közmondás igaza, mely szerint „aki pápaként megy be a konklávéra, az bíborosként jön ki onnan”. A hírek azonban vatikáni forrásra hivatkozva mégis felkapnak neveket:

  • Luis Antonio Tagle (Fülöp-szigetek)
  • Pietro Parolin (Olaszország)
  • Peter Turkson (Ghána)
  • Angelo Scola (Olaszország)
  • Erdő Péter (Magyarország)

A magyar bíboros kapcsán a megfigyelők hangsúlyozzák, hogy konzervatív jelölt, elismert kánonjogi tudós, a hagyományos katolikus tanítások határozott szószólója. Korábban az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának vezetője volt, és a teológiai ortodoxiát hangsúlyozta - írja az MTI.

Kapcsolódók

Kimaradt?