Egyöntetűen elítélik a „borzalmas” virágvasárnapi orosz támadást (VIDEÓ)
Az európaiak és az amerikaiak elítélik a Szumi elleni orosz támadást, amely legalább 34 ember – köztük két gyermek – halálát és további 117 személy sérülését okozta.
Az Egyesült Államok, az európai országok és az ENSZ határozottan elítélték az orosz bombázásokat az északkelet-ukrajnai Szumi városában, amelyekben eddigi információk szerint 34-en – köztük két gyermek – is meghalt, és további 117-en megsérültek. A támadás olyan körülmények között történt, hogy épp diplomáciai tárgyalások zajlanak a tűzszünetről.
„Szerintem ez borzalmas. Azt mondták, hibát követtek el. De úgy gondolom, hogy ez egy szörnyű tett” – nyilatkozta Donald Trump amerikai elnök vasárnap este az Air Force One fedélzetén.
A támadás két nappal egy magas rangú amerikai tisztségviselő oroszországi látogatása után történt, hónapok óta a legsúlyosabb civil terület elleni támadás Ukrajnában, különösen mióta február közepén újraindultak a tárgyalások Washington és Moszkva között, emlékeztet a News.ro.
A Fehér Ház szerint a szumi támadás „brutális emlékeztető” arra, hogy mennyire sürgető a tárgyalásos megoldás keresése „ennek a szörnyű háborúnak a befejezésére” – mondta Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.
A bombázást elítélte az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg is, aki az X-en „elfogadhatatlannak” nevezte a csapást, amely „túlmegy a tisztesség határain”. Az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio „szörnyűnek” minősítette a támadást.
„Ez egy súlyos, szándékos és tudatos háborús bűncselekmény” – jelentette ki Friedrich Merz, Németország leendő kancellárja. „Ez az, amit Putyin tesz azokkal, akik tűzszünetről tárgyalnak vele” – tette hozzá.
A hivatalban lévő német kancellár, Olaf Scholz „barbár támadásnak” nevezte a történteket, míg
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök „szörnyű és gyáva” csapásként jellemezte az esetet, amely „ellentmond minden valódi békés szándéknak”.
„Mindenki tudja, hogy ezt a háborút csak Oroszország akarta. Ma már világos, hogy csak Oroszország akarja folytatni is” – mondta Emmanuel Macron francia elnök, „határozott lépésekre” szólítva fel Moszkva tűzszünetre kényszerítése érdekében.
Keir Starmer brit miniszterelnök „megdöbbentőnek” nevezte az esetet, míg Antonio Guterres ENSZ-főtitkár „sokkhatásként” reagált.
Marcel Ciolacu miniszterelnök az X-en fejezte ki részvétét az orosz rakétatámadás áldozatainak családjai felé, kiemelve, hogy a román kormány szolidaritást vállal Ukrajnával.
Ilie Bolojan ideiglenes elnök szintén az X-en tett közzé üzenetet.
„Szívszorító képek érkeznek Szumiból ezen a Virágvasárnapon, miután orosz rakéták ártatlan civileket öltek meg. Gondolataink az ukrán nép és az áldozatok családjai felé irányulnak. Továbbra is támogatunk minden béketörekvést, és azt, hogy véget vessünk ezeknek a háborús bűncselekményeknek” – írta Bolojan.
Miután Oroszország nagyrészt visszaverte az ukrán betörést Kurszk régióban, fokozott nyomást gyakorol Szumi és Harkiv régiókra. Kijev szerint Moszkva célja pufferzónák létrehozása, hogy megakadályozza az újabb ukrán behatolásokat orosz területre.
Oroszország 2022 februárjában indította el teljes körű invázióját Ukrajna ellen, és jelenleg az ukrán terület mintegy 20%-át – főként a keleti és déli régiókat – tartja megszállás alatt. Bár keleten lassan haladnak az orosz csapatok, a konfliktust jelenleg főként rakéta- és dróntámadások jellemzik. Az orosz védelmi minisztérium szombaton azt állította, hogy Ukrajna öt támadást hajtott végre oroszországi energetikai infrastruktúrák ellen az előző napon, megszegve egy, az USA által közvetített moratóriumot.
Múlt hónapban a két fél megállapodott abban, hogy kerülik az energetikai létesítmények elleni támadásokat, ám azóta kölcsönösen egymást vádolják a megállapodás megszegésével.
CSAK SAJÁT