Éghajlati vészjelzést adott ki az ENSZ a tengerszint-emelkedés miatt

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár kedden globális éghajlati „vészjelzést” adott ki a csendes-óceáni szigetekkel foglalkozó csúcstalálkozón, felfedve egy kutatást, amely szerint a régió tengerei sokkal gyorsabban emelkednek, mint a globális átlag – írja az AFP hírügynökség.

„Azért vagyok Tongán, hogy globális SOS-t adjak ki a tengerszint emelkedése miatt. Egy globális katasztrófa veszélyezteti ezt a csendes-óceáni paradicsomot” -– mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár.

A ritkán lakott és kevés nehéziparral rendelkező csendes-óceáni szigetek együttesen az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának kevesebb mint 0,02%-át termelik évente. Ennek ellenére az alacsonyan fekvő vulkanikus szigeteket és korallatollakat nagymértékben fenyegeti az óceán térhódítása.

Tonga |  Forrás: Wikipedia

A Meteorológiai Világszervezet az 1990-es évek eleje óta figyeli a csendes-óceáni szigeteknél levonuló árapályokat. Az ENSZ legfőbb éghajlat-ellenőrző szerve által közzétett új jelentés szerint a Csendes-óceán egyes részein az elmúlt 30 évben mintegy 15 centiméterrel emelkedett a dagály.

A jelentés szerint a globális átlag 9,4 centiméter volt.

„Egyre világosabbá válik, hogy kifutunk az időből, hogy változtassunk a helyzeten” – mondta Celeste Saulo, az előrejelző ügynökség vezető tisztviselője. Néhány helyszínen, nevezetesen Kiribatiban és a Cook-szigeteken a globális átlagot elérő vagy az alatti növekedést mértek. Más helyeken azonban, például Szamoa és a Fidzsi-szigetek fővárosaiban a növekedés közel háromszorosa volt. Tuvaluban, a Csendes-óceán alacsonyan fekvő országában a földterület már annyira szűkös, hogy sok gyerek a nemzetközi repülőtér aszfaltját használja rögtönzött játszótérként.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?