banner_DVdnQ8MO_970x250 (2).png
banner_yxa2hhhn_728x90 (3).png
banner_6Z9d5FZx_300x250.png

Az atomfizikusok valóra váltották az alkimisták álmát

Immár nincs gyakorlati akadálya annak, hogy arannyá alakítsák át az ólmot, de nem éri meg.

Az alkimisták évszázadokon át próbálkoztak azzal, hogy az ólmot arannyá alakítsák át, sikertelenül. Bár a tudomány nem foglalkozik aranycsinálással, az atomfizikusoknak, teljesen véletlenül, sikerült valóra váltaniuk az alkimisták álmát.Itt történt az aranycsinálás | Fotó: Facebook/CERN

A transzmutációra az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjében (LHC) került sor, egy, a misztikumot teljesen nélkülöző kísérlet során. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogyan viselkednek a szubatomi részecskék olyan extrém körülmények között, amilyenek röviddel az ősrobbanás után uralkodtak, írja a bursa.ro. Ebből a célból ólomatomokat ütköztettek a fényét megközelítő sebességgel a 27 km hosszú részecskegyorsítóban.  

A kísérlet során a kutatók azt vették észre, hogy az ólomatomok egy része arannyá alakult át. A jelenségnek egyértelmű természettudományos magyarázata van.

Az atomok ütközése nem minden esetben frontális, van, hogy csak súrolják egymást, ami erős elektromágneses mezőt gerjeszt. Ez egy intenzív energiaimpulzust vált ki, aminek hatására az ólomatomról leválik három proton, s ezáltal aranyatommá válik.

„Az ólomnak arannyá történő átalakítása a középkori alkimisták álma volt. Az LHC-ben valóra váltottuk ezt az álmot” – nyilatkozták a kutatók.

Hangsúlyozzák, hogy bár a transzmutációnak nincs technikai akadálya, nem egy ipari léptékben alkalmazható módszerről van szó. A kísérletekre, melyeknek erről a vetületéről csak most számoltak be a Physical Review Journals című tudományos folyóiratban, 2015 és 2018 folyamán került sor. Ezek során mindössze 86 milliárd aranyatom keletkezett, ami a töredéke egyetlen grammnak.

„Gyakorlati szempontból ez a folyamat teljesen híján van a hatékonyságnak és nagyon költséges” – szögezték le.

A Genf közelében, a föld mélyén található berendezést 2008-ban helyezték működésbe. A részecskegyorsítóban a protonnyalábok a fénysebesség 99,9999991 százalékával keringenek.  

Kapcsolódók

banner_t5aBq6wf_ME_BGA.png
banner_OtixH2AV_keszult.jpg

Kimaradt?