Az Európai Unió beavatkozik az aranykincs miatt kialakult román–orosz vitába
Segítsen Romániának visszaszerezni az aranyát az oroszoktól, kéri az Európai Parlament (EP) az Európai Bizottságot.
A képviselők felszólítják a Bizottságot és az Európai Külügyi Szolgálatot, hogy amint a regionális kontextus lehetővé teszi a felek közötti politikai párbeszéd újraindítását, Románia nemzeti örökségének visszaszolgáltatását vegyék fel az EU és Oroszország közötti kapcsolatokat szabályozó kétoldalú diplomáciai napirendre.
A Parlament arra is felszólítja a Bizottságot, hogy a kulturális örökség védelmére vonatkozó uniós politikák hatályát terjessze ki a háború alatt az államok közötti kétoldalú megállapodások alapján elszállított javak visszaszolgáltatására is, számol be az Adevărul.
„Különös figyelmet kell fordítani a tagállamok nemzeti kincseinek az uniós szerződésekben előírt megőrzésére (...) Az EU-tagállamok kulturális javainak és nemzeti örökségének egy nem uniós állam által jogellenesen kisajátított értékeinek visszaszolgáltatása jelentős diplomáciai párbeszédet igényel, mind kétoldalúan, mind nemzetközi fórumokon” – áll az állásfoglalásban.
„Románia nemzeti kincstárának Oroszország általi jogellenes eltulajdonítása a nemzetközi jog és szokásjog megsértését jelenti, mivel az aranytartalékok, valamint a kulturális, művészeti és levéltári tárgyak jelentős gyűjteményeinek kivételes körülmények közötti megőrzésre történő átadása megfelelően dokumentált és jogilag érvényes hivatalos megállapodás tárgyát képezte, amely jogi garanciákat tartalmazott a visszaszolgáltatásra, és amelynek előírt kötelezettségeit megsértették” – szögezik le a dokumentumban.
Amint megírtuk, az első világháború idején, 1916 és 1917 között Románia a cári Oroszországnak küldte nemzeti kincstárát – amely jelentős mennyiségű aranyat, művészeti gyűjteményeket, ékszereket, levéltárakat tartalmazott –, hogy az ország területének megszállása esetén megvédjék. A kommunista rezsim hatalomra kerülése után Oroszország lefoglalta a kincset, nem volt hajlandó visszaadni, és nagy része a mai napig nem került vissza.
Oroszország a hadsereg propaganda-dokumentumfilmjével válaszolt Románia ismételt kincstár-követeléseire. A filmet a Zvezda, az orosz hadsereg televíziója készítette. A konklúzió: nincs visszaadandó aranykincs, valójában Románia tartozik Oroszországnak.
A román fél 93 tonna aranyat követel vissza.
CSAK SAJÁT