A németek többsége nem örül Trumpnak - Mit lép az új kancellár?
Javában zajlanak a német kormánykoalíciós tárgyalások. Friedrich Merz, a februári választásokat megnyerő Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke, Németország következő kancellárja még húsvét előtt szeretne kormányt alakítani.
Jelenleg a kereszténydemokraták és a szociáldemokraták nem értenek egyet abban, miként lehet finanszírozni a kampányígéretek megvalósítását - számolt be a Euronews. Felmerült a magasabb jövedelműek vagy a vállalatok adójának emelése. A nyugdíjakról és a hadkötelezettségről sincs megegyezés. Németországra nem csak gazdasági nyomás nehezedik, hanem Donald Trump kereskedelmi politikája is sürgeti, hogy minél előbb megalakuljon az új kormány.
Az bizonyos, hogy Németország, az Olaf Scholz vezette hárompárti koalíciós kormány novemberi bukásával egy új politikai korszak küszöbén áll. Bauer Bence, a a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Magyar-Német Intézetének igazgatója kedden Marosvásárhelyen tartott előadást a berlini fejleményekről. A Maszol azon kérdésre, hogy miként viszonyul majd a Merz-kormány Trump-adminisztrációhoz, s változik-e Berlin külpolitikája az orosz-ukrán háborút illetően, a szakértő kiemelte: a transzatlanti kapcsolatok mindig nagyon fontosak voltak a CDU/CSU számára.
Bauer Bence ugyanakkor elmondta: a német politikát hidegzuhanyként érte Donald Trump megválasztása. Mint megjegyezte, Trumpot Németországban szinte kizárólag az ellenzéki, de látványosan megerősödött Alternatíva Németországért (AfD) párt szavazói támogatják, s ez meghatározza Friedrich Mertz lépéseit. A németek nagy többsége szkepticizmussal tekint Trumpra, szerintük az új amerikai elnök megkérdőjelezi a jelenlegi transzatlanti kapcsolatrendszert - fogalmazott a szakértő. Bauer Bence úgy látja, Ukrajnát illetően nem várható nagy változás a német viszonyulásban. Mint mondta, a CDU alapállása az, hogy Németországnak, Európának az a jó, ha Ukrajnát felfegyverzik.
Bauer Bence kérdésünkre adott részletes válaszát az alábbi videóban láthatják.