Mi lesz Németországban? - Szakértő: az AfD titka, hogy karanténba zárták

Előre hozott választásokat tartanak vasárnap Németországban. A választás két fő kérdése, hogy alakulhat-e stabil kormány, és hogy mekkora lesz a jobboldal előretörésének mértéke. Minden felmérés szerint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) pártszövetsége fog az élen végezni 30 százalék körüli eredménnyel.

Prőhle Gergely szerint hiába győz vasárnap a német szövetségi választáson a CDU-CSU, csak olyan koalíciót hozhat létre, amelyben nagy kompromisszumokra van szükség; a volt berlini nagykövet erről az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában beszélt csütörtökön, amelyben szó volt az ukrajnai háború esetleges lezárásáról is. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének programokért felelős igazgatója azt mondta: a német választók azt gondolják, legyen CDU-SPD nagykoalíció, de lehetőleg AfD-s programmal, ami „fából vaskarika, nem fog működni".

Friedrich Merz lehet Németország következő kancellárja Fotó: Friedrich Merz Facebook oldala

Hozzátette, nincs jelentősége, hogy az AfD (Alternatíva Németországnak) 19 vagy 21 százalékos eredményt ér el, a többi párt politikai tűzfal mögött fogja tartani, ebből adódik a németországi helyzet megoldhatatlansága. Kifejtette, hogy a II. világháború után Nyugat-Németországban „agymosás" volt, amit a náci Németország 12 éve indokolttá tett. Az, hogy ez az agymosás „túl jól sikerült", az Egyesült Államok felelőssége volt. A német választás alapkérdése, hogy „náci vagy-e"; ha valaki ezt a kérdést helyesen válaszolja meg, akkor rendben van, ha bizonytalankodik, akkor problémák vannak; ezért van a tűzfal az AfD-vel kapcsolatban.

Az amerikai ideológiai ráhatás elérte, hogy Nyugat-Németországban alacsonyabb az AfD támogatottsága. Keleten „más típusú agymosás volt", ott abból indultak ki, hogy náluk senki nem náci, ezért van, hogy a párt ennyivel népszerűbb a keleti tartományokban. Az MTI által idézett volt nagykövet szerint az AfD titka az, hogy karanténba van zárva. Elitellenesség is megjelenik náluk, a keleti tartományokban a német újraegyesítést úgy élik meg, mint a nyugatiak általi megszállást, az AfD erre tudatosan rájátszik - mondta.

Úgy vélekedett, hogy az AfD programja vegyes: konzervatív professzorok alapították azért, hogy megmentsék a német gazdaságot, ugyanakkor most inkább piacpárti programot képviselnek. Szerintük több népszavazásra lenne szükség, ami egy plebejus politikát sejtet, de nehezen megvalósítható Németországban. Náluk is megjelenik jelszóként a nemzetek Európája, és hivatkoznak a szubszidiaritás elvére, amelynek jobban kellene érvényesülnie a maastrichti szerződés szerint. A kérdésre, miszerint Németország elvesztette-e vezető szerepét, Prőhle Gergely azt mondta, „igen, más viszont nem nyerte meg". Ma nincs meg az az erő, amely képes lenne megvalósítani azt, ami Németország sikerét jelentette: olcsó energiára építve technológiai fejlettséget tudjon biztosítani.

Fodor Gábor, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója többek között arról beszélt, hogy a választás után nem lesz egyszerű a koalíciókötés, elhúzódó krízisre számít. Ha a CDU-CSU elhatárolódik az AfD-től, csak a nagy pártokkal tud koalíciót alkotni, ami ugyanaz lesz, mint az elmúlt időszakban. Kijelentette, helytelennek tartja az AfD karanténba zárását. Megemlítette, hogy a Magyar Liberális Párt elnökeként is azt mondta, hogy az akkori Jobbikkal - amely szavai szerint antiszemita és cigányellenes volt - le kell ülni, és vitatkozni. Ezt kell tenni az AfD-vel is, amely Izrael-párti - jegyezte meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?