Újdonság: mozgóáras áramszolgáltatási szerződést köthetünk
Az ilyen szerződésben nincs előre megállapított tarifa, az ügyfél óránként változó áron fizet a fogyasztásért.
Első alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy mozgóáras áramszolgáltatási szerződést kössenek a romániai lakossági fogyasztók, írja az economica.net. Az E.ON Energie, E.ON Dinamic Electric nevű ajánlata értelmében az ügyfél nem egy adott időszakra érvényes, előre megszabott tarifával fizeti a villanyáramot, hanem a bukaresti áramtőzsde (OPCOM) másnapi szállítási piacának óránként változó árával.
A mozgóáras szerződések bevezetésére az uniós szabályozás kényszerítette Romániát. Ennek értelmében a 200 ezernél több ügyféllel rendelkező szolgáltatóknak biztosítaniuk kell a lehetőséget, hogy az intelligens villanyórával felszerelt fogyasztók mozgóáras szerződést köthessenek. Romániában ez az előírás hat áramszolgáltatóra vonatkozik: Electrica, Hidroelectrica, E.ON, Enel Energie, Enel Energie Muntenia és CEZ. Elsőként az E.ON teremtette meg az EU előírta lehetőséget a kliensei számára.
Az ilyen szerződések rizikósak a fogyasztók számára, mivel a másnapi, vagy úgynevezett spot piac árai nagyon ingadozóak. Az OPCOM adatai szerint október 18-án az árak 0,31 lej/kWh és 1,49 lej/kWh között mozognak, előbbi 14, utóbbi 19 órakor érvényes. Az Európai Bizottság kötelezi a szolgáltatókat, hogy pontosan magyarázzák el a fogyasztóknak a mozgóáras szerződések veszélyeit. Másrészt a rizikót egyelőre nagyban korlátozza, hogy a villanyáram ára hatóságilag szabályozva van, tehát a mozgóáras szerződéses ügyfeleknek sem kell többet fizetniük, a fogyasztástól függően 0,68 lej/kWh, 0,80 lej/kWh vagy 1,3 lej/kWh-nál.
Ezek a szerződések ugyanakkor előnyösek is lehetnek, főleg azok számára, akik szabályozni tudják, hogy mely időintervallumokban használjanak sok, illetve kevés villanyáramot. Az OPCOM folyamatosan közli a másnapra érvényes árakat, ezek tehát hozzáférhetőek a fogyasztók számára.
Előny az is, hogy idén nyáron megjelentek a negatív árak, olyan periódusokban, amikor a napelemparkok és a szélerőművek is működtek, ami miatt túltermelés lépett fel. Ilyen, néhány órás időszakokban a mozgóáras szerződéses klienseknek nem kell fizetniük a felhasznált áramért. Ahogy újabb és újabb megújuló forrásokat használó termelési kapacitásokat adnak át, a negatív áras időszakok szaporodni fognak.