Teherforgalmi terminál épül a nagyváradi repülőtéren
Az ingatlanfejlesztő többek között Budapestről szeretne átcsábítani légi úton szállító cégeket.
Nem fogad gépeket május 2. és 15. között a nagyváradi reptér. A forgalmat a repülőtér jövendőbeli teherforgalmi termináljának és a kifutópályának az összekötését célzó munkálatok miatt szüneteltetik. A repteret működtető önálló ügyvitelű vállalat tájékoztatása szerint a szóban forgó időintervallumra megváltott jeggyel rendelkező utasokat az érintett légitársaságok kártalanítani fogják.
A repülőtér teherforgalmi termináljának a megépítésére 2021-ben kötött szerződést a Bihar megyei önkormányzat és a Közép-Európában a logisztikai- és ipari ingatlanfejlesztés terén piacvezetőnek számító, holland tulajdonban levő CTP. A CTPark Oradea Cargo Terminal három, 67 776 négyzetméter összterületű épületből áll majd. Az egyiket ipari termelés céljára adják majd bérbe cégeknek, a másik kettő pedig hangárként, illetve raktárként szolgál majd.
A terminál egyidejűleg 4, Airbus 320 – 321 vagy Boeing 737 méretű repülőgép fogadására lesz alkalmas, de ki tud majd szolgálni nagyobb méretű gépeket is. Utóbbinak a hatótávolsága 5 000 km, 240 köbméter, illetve 40 tonna áru szállítására alkalmas.
„Tárgyalásokat folytatunk több céggel, melyek jelenleg közeli repülőterekről szállítanak, de hajlandóak ezen szállítmányok egy részét átköltöztetni a nagyváradira, amely nagyon versenyképes a reptéri illetékek tekintetében” – nyilatkozta Ana Dumitrache, a CTP romániai vezérigazgatója.
Elmondása szerint a budapesti repülőtér jelentős áruforgalmat bonyolít, s az alacsonyabb költségekkel szeretnének átcsábítani onnan cégeket. „Mivel csak 10 km-re van Borstól, a legnagyobb nyugati határátkelőtől, Nagyvárad stratégiai piac a CTP számára, mellyel megerősítjük jelenlétünket Románia nyugati részén” – mondja Ana Dumitrache. A CTP már jelen van Temesváron, Aradon, Kisjenőben, Nagyszalontán és Karánsebesen.
A CTPark Oradea Cargo Terminalnak a tervek szerint 2023 végére kell elkészülnie. A beruházás becsült értéke 32 millió euró, s előreláthatóan 100 munkahelyet teremt. A tulajdonos CTP kötelezte magát, hogy a teherforgalmi terminál működtetési jogának fejében évi 86 333 euró díjat fizet a megyei önkormányzatnak.
A CTP 9 országban 7,1 millió négyzetméter összterületű ipari és logisztikai ingatlannal rendelkezik, ebből 2,1 millió négyzetméter található Romániában. A nagyváradi reptéri terminál a vállalat első befektetése a légi teherszállítás terén. A cég romániai leányvállalatának 2020-ban 505 millió lej árbevétele volt, s 157 millió lej nyereséget ért el.