Tanulmány: nem vonzó a romániai fiatalok számára, hogy szakmát tanuljanak

A szakiskolákban a helyek jelentős része betöltetlen marad, mert a fiatalok nem akarnak szakmát tanulni.

A romániai szakképzés mennyiségileg messze elmarad a munkaerőpiac igényeitől, derül ki a falusi iskolák felújításával foglalkozó Bookland Egyesület tanulmányából.Fotó: Pixabay

2021-ben a szakiskolákban 25 ezren végeztek, írja a tanulmányt idézve a Ziarul Financiar gazdasági napilap. Ez a 144 ezer középiskolai végzősnek mindössze a 17 százalékát jelenti. A rendszerváltás tájékán évente még 200 ezer végzős került ki a szakiskolákból, igaz, hogy akkoriban jóval magasabb volt a diáklétszám a jelenleginél.

A Bookland adatai szerint a 2022/2023-as tanévben a szakiskolák kilencedik osztályában 41 ezer hely volt, azonban ezek zöme, 23 ezer, betöltetlen maradt, csupán 18 ezer fiatal választotta ez a képzési formát.

A tanulmányból kiderül, hogy az ország 41 megyéje közül csak 28-ban működik legalább egy szakközépiskola. Ezek mellett 58 középiskola van, melyekben összesen 400 duális szakképzést biztosító osztály működik. Az Oktatási Minisztérium ezzel szemben 230, duális képzést biztosító osztályokkal rendelkező iskoláról tud. Ez egy olyan képzési forma, melyben a gyakorlati oktatás egy, az iskolával együttműködő cégnél történik.

A Bookland adatai szerint a duális képzésű osztályokból kikerülő diákoknak valamivel több mint a fele dolgozik azoknál a cégeknél, ahol a szakmát tanulta.

A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy a hazai középiskolai szakképzés mennyiségileg messze elmarad a munkaerőpiac igényeitől. A tanulmány szerzői emlékeztetnek rá, hogy Németországban évente mintegy 500 ezren szereznek középfokú szakképesítést, a duális képzésben cégek tízezrei vesznek részt, a végzősöknek pedig a 90 százaléka vállal munkát annál, amelynél a szakmát kitanulta. A Romániánál lényegesen kevesebb lakosú Bulgáriában is fejlettebb a duális képzés, mint nálunk, mivel ott 654 cég vesz részt benne, miközben nálunk ezek száma mindössze 200 körül van.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?