Szakértő: 14-15 lejre nőhet a napraforgóolaj ára
Ez 60-70 százalékos drágulást jelentene az aktuális árakhoz képest.
Ukrajna a világ első számú napraforgótermesztője, s évente körülbelül 1,5 millió tonna nyers napraforgóolajat exportál az Európai Unióba. Idén ez a mennyiség valószínűleg kiesik, s hasonlóképpen az a többmillió tonna is, amelyet más piacokon értékesítene Ukrajna.
Ennek hatására a korábbi, tonnánkénti 1310-1320 dollárról több mint duplájára, 2700 dollárra nőtt a finomítatlan napraforgóolaj ára, tájékoztatott a Román Farmerek Klubja. A napraforgómag ára valamivel kisebb mértékben emelkedett, tonnánként 1120-1140 dollárra a korábbi 660 dollárról. A finomított étolaj körülbelül 50 százalékkal drágább a nyers napraforgóolajnál. „Az olaj fogyasztói ára literenként 14-15 lejre nőhet” – nyilatkozta az economica.net gazdasági portálnak Cezar Gheorghe, a farmerek szakmai szerveződésének az elemzője.
A monitorulpreturilor.info portál adatai szerint a nagy áruházláncokban az egyliteres napraforgó-étolaj ára jelenleg jellemzően a 8–10 lejes intervallumban mozog. Ha valóban 14-15 lejre emelkedne az olaj ára, az 60-70 százalékos drágulásnak felelne meg.
Románia tavaly 2,3 millió euró értékben vásárolt napraforgómagot Ukrajnából. Ha idén ez a mennyiség ki is esik, étolajhiány biztosan nem lesz, Románia ugyanis nettó exportőr, a belső fogyasztás fedezéséhez szükséges mennyiségnél lényegesen több napraforgót termeszt. A tavalyi termés 3,1 millió tonna körül volt, amelyből hozzávetőleg 2 millió tonnát exportálunk.
Az országban öt napraforgóolaj-gyártó van: a Bunge, az Expur, az Argus, az Ardealul és a Prutul. Erdélyben egy üzem található, az Ardelul Rt-é Nagykárolyban. A Román Farmerek Klubjának becslései szerint jelen pillanatban 200 ezer tonna napraforgómag lehet a hazai feldolgozók raktáraiban.
A romániai étolajgyárak kapacitása évi 2,6–2,8 millió tonna napraforgómag feldolgozását teszi lehetővé, azonban csupán 1,5 millió tonnát dolgoznak fel.
CSAK SAJÁT