Hatalmas gázszámlákat eredményezett sokaknak a zimankós január

Sok lakásban lehetetlen volt 264 köbméter alatt tartani a fogyasztást, ezért aztán nem járt a kompenzáció.

K.-ék hárman élnek egy háromszobás, utólag nem hőszigetelt, körülbelül 90 négyzetméteres családi házban Nagyváradon. A 2020/2021-es fűtési szezonban 800 lej körül volt a legnagyobb gázszámlájuk, ezért aztán K., aki nyugdíjas, alig hitt a szemének, amikor meglátta, hogy idén januárra 1 586,41 lejt kell fizetnie.Nagyon pörögtek januárban a gázórák | Fotó: Szász István Szilárd

A horribilis összeg nem a Distrigaz Vest esetleges sumákolásának az eredménye, a szolgáltató tiszteletben tartotta az energiaárak befagyasztásáról és a számlák részleges kompenzációjáról rendelkező 259/2021-es törvényt. Januárra a törvényhozók 370 lej/MWh-s árplafont állapítottak meg a földgáz esetében, amit a szolgáltató be is tartott, 308,4 lej/MWh-s tarifával számlázta az energiahordozót.

A számla azért lett kifejezetten borsos, mivel K.-ék a 259-es törvény által megengedett mennyiségnél több gázt használtak. A jogszabály értelmében januárra 264 köbméter, illetve az annak megfelelő 2,763 MWh volt a fogyasztási küszöb, azok voltak jogosultak kompenzációra, akik legfeljebb ekkora mennyiséget használtak. K.-ék, méreteit tekintve teljesen átlagosnak számító ingatlanjának esetében ez egy teljesíthetetlen feltétel volt, 406 köbmétert, illetve 4,322 MWh-t fogyasztottak, fizethetik tehát a bődületes számlát. Idén januárban K.-nak közel dupla annyiba került lakásának a kifűtése, mint egy évvel korábban.

Kisebb fogyasztás, 60 százalékkal nagyobb számla

K.-ék esete távolról sem egyedi, januárra erdélyi családok ezrei kaptak hajmeresztő összegű, a tavalyinál lényegesen nagyobb gázszámlát, és nem a szolgáltatók hibájából. A Sepsiszentgyörgy vonzáskörzetében élő A.-nak 2021 januárjában 1 170,07 lejt kellett fizetnie a gázért. A fogyasztása két hónapra 777 köbméter, 7,934 MWh volt, amit az Engie 123,92 lej/MWh-s tarifával számlázott ki.

Ekkora összegű számlával A. idén is kiegyezett volna, de nem volt ilyen szerencséje. Ez év januárjában A.-nak 1 876,93 lejt kellett átutalnia a gázszolgáltatójának, annak ellenére, hogy kevesebbet fogyasztott, mint tavaly, 722 köbmétert, 7,365 MWh-t. Az Engie azonban időközben drágított, 214,13 lej/MWh-ra emelte a tarifát. Ez bőven a törvényileg megállapított árplafon alatt van, ráadásul A. kompenzációra sem volt jogosult, nem teljesítette ugyanis a mennyiségi kritériumot.

A.-ék egy hőszigetelt magánházban laknak, s ráadásul az idei szezonban nem is fűtik fel a lakást annyira, mint korábban, hogy így tartsák kordában a számlájukat. Ennek köszönhetően fizettek csak 60 százalékkal többet a tavalyi összegnél, úgy, hogy a fogyasztásuk kb. 8 százalékkal kisebb volt.

Arra, hogy a 259-es törvény eredeti keretszámai családok tíz- és tízezrei számára semmiféle védelmet nem nyújtanak az elszabadult energiaárak ellen, a szaktárca vezetői is rájöttek, sajnos elég későn, hónapokra volt szükségük ehhez, bár az Intelligens Energia Egyesület már decemberben felhívta rá a figyelmet. Január második felében a kormány sürgősségi rendelettel módosította a jogszabály keretszámait: a földgáz esetében az árplafont 370 lej/MWh-ról 310 lej/MWh-ra csökkentette, a fogyasztási küszöböt pedig 1 000 köbméterről 1 500-ra, vagyis havi 300 köbméterre emelte. Az új értékeket február 1-től alkalmazzák, s mivel az idő is megenyhült, a fogyasztók elsöprő többsége nem fogja túllépni azt az értéket, jelentősen bővül a kompenzációra jogosultak köre.

Kapcsolódók

Kimaradt?