Pánik és leleményesség: boroshordókkal, nejlonszatyrokkal és szekerekkel is lerohanták a benzinkutakat
A pánikszerű vásárlás már nem ismeretlen fogalom Romániában: két évvel ezelőtt a koronavírus-járvány szigorításai őrjítették meg az embereket annyira, hogy a többség a bevásárlóközpontokba rohant, ahol fejvesztve vásárolta a kenyeret, vécépapírt és lisztet, majd zsákmányát otthonában halmozta fel. Noha sokan pórul jártak a tartalékolással, mert a veszélyhelyzet ellenére sem szűnt meg a kereskedelem, idén ismét beleestek a zűrzavar csapdájába. Ezúttal üzemanyagot harácsoltak egymásnak feszülve, már nem a járvány riadalmai miatt, hanem az orosz–ukrán háború következményeként jósolt hirtelen áremelkedés miatt. Szerda este hágott tetőpontjára a pánik: a káosz élénk képzeletűvé tette a kocsisorokban várakozókat, többen üzemanyagtárolókat rögtönöztek. Volt, aki nejlonszatyrokat töltött tele, más boroshordót, IBC-tartályok vagy palackok tucatját, de az is előfordult, hogy valaki szekérrel várta ki a sorát, és lovakkal cipelte haza az üzemanyaggal telített kannáit. Fényképeket gyűjtöttünk a szerda estéről.
Mint írtuk, internetes fórumokon, közösségimédia-csoportokban kezdett el terjedni annak a híre, hogy a következő napokban jelentős drágulás várható, és az üzemanyagok ára meghaladhatja a 10 lejt literenként. Az információ futótűzként söpört végig a településeken, kis idő alatt kilométeres sorok kezdtek kígyózni a vidéki és városi benzinkutak körül. A sofőrök igyekeztek elegendő tartalékot felhalmozni a még átlagosan 7,5-7,8 lej közötti áron kapható benzinből és gázolajból.
Több követőnk hozzászólásban jelezte, hogy a benzinkutakon egymásnak feszülnek az indulatok, az áremelkedés híre és az órákon át tartó várakozás türelmetlenné tette az embereket, így akadtak, akik hangos kiabálások közepette vitatták meg, „melyikük érkezett korábban”. Székelyudvarhelyen például a helyi rendőrség munkatársai is kivonultak, hogy szabályozzák a közlekedést és csillapítsák az összezördüléseket.
De az sem enyhített a helyzet súlyosságán, hogy sorra kerülve nem csupán autóik üzemanyagtartályát, hanem hordókat és kannákat is teletöltöttek gázolajjal vagy benzinnel a sofőrök. A mezőgazdászok, nagyipari gépekkel dolgzók és ipari generátorokat működtetők részéről érthető volt, hogy tartályokban szállítják az üzemanyagot, de jócskán akadtak olyan átlagsofőrök, akik a pánikhangulat miatt harácsoltak minél nagyobb mennyiséget.
A felfordulás láttán Virgil Popescu energiaügyi miniszter Facebook-oldalán jelezte, hogy Romániában nincs gond a benzinkutak üzemanyag-ellátásával, ezért az embereknek nem kell pánikba esniük és sorban állniuk, mert a készletek elegendők. Mint mondta, „Romániában nincs probléma a benzinkutak üzemanyag-ellátásával. Ma munkamegbeszéléseket tartottunk a Rompetrol és az OMV Petrom képviselőivel, és biztosítékokat kaptunk arra, hogy elegendő kőolajtermék-készlet áll rendelkezésre, és biztosítani tudják a fogyasztók ellátását. Ugyanakkor szeretném elmondani, hogy ne essenek pánikba és ne álljanak sorba. Van elég készletünk!”.
Eközben olvasóink szintén hozzászólásban számoltak be arról is, hogy amíg sorban álltak tankolásra várva, a szemük előtt változott a kifüggesztett ár, sőt sokan fényképet is megosztottak Erdély számos pontjáról, hogy jelentősen nőttek az árak akár keddhez képest is. Miután az ország számos benzinkútjánál hosszú sorok alakultak ki, és több településről jelezték, hogy kúsznak fölfelé az árak, Nicolae Ciucă miniszterelnök ellenőrzéseket rendelt el a töltőállomásoknál.
A Versenytanács csütörtökön bejelentette, hogy figyelemmel kísérik az üzemanyagpiacot, és kivizsgálják azokat a helyzeteket, amikor az árak indokolatlanul, meredeken emelkednek. Mint legszögezték, versenytörvénybe ütközhet az, ha egy vállalat az általa alkalmazni tervezett árat előre bejelenti a piacon. A vállalatoknak önállóan, saját stratégiájuknak és költségeiknek megfelelően kell kialakítaniuk árpolitikájukat, a piaci magatartással kapcsolatos megállapodásokat és/vagy összehangolt lépéseket a törvény bünteti – olvasható a közleményben.
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke úgy nyilatkozott, hogy az üzemanyagpiacon kialakult „nehéz és ingatag nemzetközi helyzetet” elsősorban az ukrajnai orosz agresszió miatt hozott gazdasági intézkedések idézték elő. „Mi ügyelünk arra, hogy egyes vállalatok ne használják ki ezt a helyzetet, egy esetleges indokolatlan áremelés ugyanis szankciókat vonhat maga után” – mondta.
CSAK SAJÁT