Az építőanyagok további drágulására számítanak az ágazati üzletemberek
Az energia árának emelkedése láncreakciót indított el, ami az építőiparban is érezteti a hatását.
„Valamennyi építőipari cég ugyanazzal a problémával küzd, melyre egyelőre nincs megoldás: az építőanyagok árának a növekedésével. Deszka, acél, cement, beton, járólapok, gipszkarton, vas, vasprofilok, alumínium – valamennyinek az ára nőtt 2021-ben. Arra számítunk, hogy 2022 hasonló lesz 2021-hez” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Sulyok András, a fém tetőfedő termékeket és fémből készült csarnokokat forgalmazó Lindab romániai vezérigazgatója.
Sebastian Bobu, a járólapokat gyártó Symmetrica vezérigazgatója a arra számít, hogy a cement, a homok, a kavics és a kő egyaránt 30 százalékkal fog drágulni idén. Aggódva tekintenek a jövőbe az osztrák Lasselsberger tulajdonában levő, kerámialapokat gyártó kolozsvári Sanexnél is. „Nehéz év lesz az idei, az energia és bizonyos szolgáltatások hatalmas mértékű drágulásával szembesülünk” – nyilatkozta Petrișor Grindeanu, a vállalat vezérigazgatója.
„A félelmek az energia és az alapanyagok áraihoz kapcsolódnak. Az energiaárak növekedése láncreakciót indít el, aminek hatására a fogyasztás visszaesésére számítunk. Az építőanyagok ára most, 2022 első negyedévében is történelmi csúcson van” – mondja Dan Mircescu, a tetőfedő termékekkel foglalkozó Novatik igazgatója.
„Az építőanyagok piaca általánosságban nem változik 2021-hez képest. A közüzemi költségek emelkedése miatt már az év első napjaiban voltak drágulások az alapanyagok terén. Tudatában vagyunk annak, hogy a megnövekedett költségeket nem lehet teljesen áthárítani a fogyasztókra, mivel a vásárlóerejük egy sor területen megcsappan” – nyilatkozta Irina Măndoiu, a festékeket és lakkokat gyártó Policolor-Orgachim vezérigazgatója.
2021-ben minden építőanyag jelentős mértékben drágult, amihez beszerzési nehézségek társultak.