Hétezer fölött volt az építőipari vendégmunkások száma tavaly, de sokkal többre lenne szükség
A külföldön dolgozó romániaiakat nemigen sikerül hazacsábítani.
Az Erdélyi-szigethegység egyik, korszerűsítés alatt álló mellékútján autózunk. Szombat délelőtt van, de a munka, ha nem is nagy intenzitással, de folyik. Helyenként munkásokat látunk, az autó zajára kíváncsian megfordulnak, van, aki integet. A fizimiskájuk alapján indiaiaknak, pakisztániaknak vagy bangladesieknek tűnnek, de van köztük turbános szikh is, európai kinézetűt ellenben egyet sem látunk.
Hasonló látványban egyre gyakrabban lehet majd része annak, aki romániai építőtelepekre látogat, mivel az ágazatban krónikus a munkaerőhiány. 2021 első tíz hónapjában 7 ezernél több vendégmunkás érkezett az építőiparba az Európai Unión kívülről. A Bevándorlásügyi Főfelügyelőség adatai szerint a legtöbben, 1 706-an, Törökországból jöttek, 1 225-en Indiából, 771-en pedig Bangladesből. Jelentős kontingensek keltek útra Vietnámból, Sri Lankáról, Nepálból, Marokkóból, a Moldovai Köztársaságból és Pakisztánból is.
A legtöbb EU-n kívüli építőipari munkavállaló segédmunkásként dolgozik, de vannak köztük szakképzett kőművesek, vasalat készítők és betonozók, lakatosok, festő-mázolók és ácsok is. Románia azért vonzó célország számukra, mivel többszörösét megkapják annak a pénznek, amit odahaza keresnének.
Romániában jelenleg 3 ezer lej az építőipari minimálbér, ami annak köszönhető, hogy az ágazatban dolgozók teljes adómentességet élveznek, nyugdíj hozzájárulást sem fizetnek. A hatályos jogszabály értelmében ez 2028 végéig érvényes, azonban az országos helyreállítási tervben a kormány kötelezettséget vállalt, hogy 2026-ig megszünteti az adófizetési kedvezményeket. Ez az egyik oka annak, hogy a Nyugaton dolgozó építőipari munkások tömegeinek hazacsábítására tett kísérletek nem igazán sikeresek.
„Romániában a legtöbb építőipari segédmunkás 700 euró körül keres, míg külföldön a fizetés 1 000 euró fölött van. Azonban már nem csak a bérekről van szó, hanem a nálunk uralkodó politikai és törvényi bizonytalanságról. Nincsenek meghatározva bizonyos irányok, nem létezik egy országos stratégia. Egy román munkás talán hazatérne, de tudja, hogy itt a szabályok egyik napról a másikra megváltozhatnak” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Adriana Iftimie, az Építőipari Munkáltatók Szövetségének (FPSC) vezérigazgatója.
2022-ben Románia 100 ezer munkavállalási engedélyt bocsáthat ki az EU-n kívülről érkező személyek részére, dupláját a tavalyi mennyiségnek. Ez azt jelenti, hogy az építőiparba is sokkal többen érkezhetnek, mint tavaly. Szükség is van az import munkaerőre az ágazatban, az országos helyreállítási tervbe belefoglalt beruházásokat ugyanis a jelenlegi létszámmal lehetetlen megvalósítani. Amint azt korábban megírtuk, ágazati szakemberek egybehangzó véleménye szerint a jelenlegiek mellett további 300 ezer emberre volna szükség az építőiparban ahhoz, hogy ki lehessen vitelezni az elkövetkező évekre tervbe vett nagyléptékű beruházásokat.