Szabó Ödön a családi adókedvezmény megvonásáról: állami támogatás nélkül nem lesz demográfiai növekedés

Annak ellenére kritizálja és felfüggesztené a 239-es törvényt a Pénzügyminisztérium, hogy a szakbizottsági viták során semmiféle kifogást nem emelt vele szemben – nyilatkozta a Maszolnak Szabó Ödön,  a jogszabály korábbi előterjesztője.

A Bihar megyei képviselőt azért kerestük meg, mert a Pénzügyminisztérium felfüggesztené a törvényt, amelynek értelmében a cégek 1500 lejes értékhatárig leírhatják az adójukból az alkalmazottak bölcsődei és óvodai költségeit. A tárca fő kifogása az, hogy a jogszabály alkalmazása révén az államkassza 4,5 milliárd lej bevételtől esne el, a költségvetési hiány pedig 7,16 százalékról 7,56 százalékra nőne.

Szabó Ödön szerint a minisztérium érvei nem állják meg a helyüket. Az RMDSZ politikusának elmondása szerint ez az összeg úgy jön ki, ha a bölcsődés és óvodás korú generációk létszámát beszorozzák a törvény által megszabott adókedvezmény maximális értékével, 1 500 lejjel. Azonban a valós költségvetési vonzat ennél jóval kisebb, két ok miatt: az állami óvodákban a havi díj meg sem közelíti az 1 500 lejt, ugyanakkor nem minden gyerek családja jogosult a kedvezményre.

„A Pénzügyminisztérium valószínűleg azért írt ekkora összeget az üggyel kapcsolatos közleményébe, hogy minél többen értsenek egyet a felfüggesztés szükségességével” – nyilatkozta a Maszolnak Szabó Ödön.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A 239-es törvényt november elején szavazta meg a parlament, a szakminisztériumnak tehát bőven lett volna ideje, hogy a költségvetésre gyakorolt hatását kielemezze. Ennek ellenére, amikor a kormány takarékossági megfontolásokból, az év végén egy sor intézkedés felfüggesztéséről döntött (közalkalmazotti bérek és nyugdíjak befagyasztása stb.), ez a családi adókedvezmény nem volt köztük.

A Pénzügyminisztérium azzal is takarózik, hogy a törvény több tekintetben nem egyértelmű, az a kitétele pedig, hogy a szülőknek visszatérítendő pénzt a munkáltató levonhatja az áfából vagy a jövedéki adóból, ellentmond az uniós szabályozásnak.

Szabó Ödön emlékeztetett arra, hogy a tárca szakemberei részt vettek a törvénynek a szakbizottságokban történt megvitatásán, de semmiféle módosító javaslatot nem tettek. "Ha a minisztérium célja nem a törvény alkalmazásának minden áron való akadályozása lenne, akkor sürgősségi rendelettel felfüggesztés helyett módosíthatná a jogszabályt" – magyarázta.

A képviselő szerint a törvény felfüggesztésének valós oka az lehet, hogy a minisztériumban alábecsülték azok számát, akik igénybe vették az általa nyújtott kedvezményeket, ugyanis nagyon népszerűnek bizonyultak.

„Nem lehet demográfiai növekedést elérni költségvetési támogatás nélkül. Ez a törvény a dolgozó fiatalok támogatását célozza, azt, hogy a megszülető gyerekek ne váljanak teherré a számukra. Azt, gondolom, hogy ez egy jó irány. A Pénzügyminisztérium is meg kell értse, hogy ha nem mozdulunk el ebbe az irányba, akkor egy generáción belül a szociális ellátási rendszer fenntarthatatlanná válik. Az a gyerek, aki most nem születik meg, 25 év múlva nem fog adót fizetni” – nyilatkozta Szabó Ödön.

(Nyitókép: rmdsz.ro)

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?