Sosem volt még ennyire drága a földgáz Romániában

Két évtized alatt kilencszeresére nőtt a földgáz ára.

Mióta földgázt forgalmaznak Romániában, soha nem volt még ilyen magas az energiahordozó ára, jelentette be a független energetikai szakembereket tömörítő Intelligens Energia Egyesület. A Román Árutőzsdén végrehajtott legutóbbi tranzakciók során ezer köbméter gáz ára 450 dollár volt. Ez a nagykereskedelmi ár, nem pedig a fogyasztói ár, amit a háztartások fizetnek.

A korábbi csúcs 2011-ben volt, amikor ezer köbméter körülbelül 375 dollárba került. A mostani rekordértéknek két fő oka van: magas a földgáz világpiaci ára, illetve egyre nagyobb az import részaránya a hazai fogyasztáson belül.

1914-ben, jelenlegi árfolyamon 100 dollár körül volt ezer köbméter földgáz ára. A két világháború között 160 dollár körüli volt a legmagasabb ár, majd az 50-es évekre 50 dollárra süllyedt. A szocializmus időszakában a 60-as évek második felében volt csúcson a gázár, 140 dolláros szinten.

A 90-es években több alkalommal is 50 dollár alá ment a gáz ára, hogy aztán a 2000-es években meredek emelkedésbe kezdjen. Néhány év alatt több mint hétszeresére drágult, a harmadik évezred első évtizedének végén már 350 dollárnál több került. 2011 után ismét csökkenő tendencia érvényesült, az évtized közepén 280 dollár körüli szinten is mozgott az ár.

Az Intelligens Energia Egyesület számításai szerint az életszínvonal és a vásárlóerő utóbbi években végbement rohamos emelkedése nem tudta kompenzálni teljes mértékben az energiahordozó drágulását. Jelenleg az éves romániai átlagkeresetből 31-32 ezer köbméter földgázt lehet vásárolni, kevesebbet mint a 90-es években és a 2000-es évek elején. Jövedelemarányosan az évezred első éveiben volt legolcsóbb a gáz, akkor kb. 85 ezer köbméterre tellett volna egy éves átlagkeresetből.

2008 és 2013 között azonban a jelenleginél is rosszabb volt a helyzet, akkor 15-20 ezer köbmétert tudott volna csak vásárolni egy átlagos román állampolgár, ha gázra költötte volna a teljes jövedelmét.

Kapcsolódók

Kimaradt?