banner_VUVVdrCD_egy__970x250.png
banner_NTItnOGO_egy__728x90.png
banner_UeafApR8_CR_SM webbbaner_300x250.gif

Nem tudnak versenyezni a hazai gyártók a dömpingáron érkező kínai bútorral

Elárasztja Romániát az olcsó kínai bútor, írja a Ziarul Financiar. Tavaly 43 százalékkal több bútort importáltunk, mint 2023-ban, miközben uniós szinten csak 10 százalékkal nőtt a behozatal.

„Egy nemzetközi rendezvényen találkozta egy kínai céggel, mely 17 euróért árult egy kárpitozott széket. A kárpitozott székeket gyártó román termelők azt mondják, hogy legyártani sem tudják 17 euróból, nemhogy árusítani” – mondja Nadina Nedelea Rus, a Romániai Bútorgyártók Egyesületének (APMR) ügyvezető igazgatója.Olcsóbb a kínai bútor, mint a hazai | Fotó: Pixabay

Állítása szerint az import rohamos növekedésének egyik oka az országos helyreállítási terv (PNRR). „A romániai iskolákat Romániában gyártott bútorokkal kellene berendezni, nem a piacon létező legolcsóbbakkal, anélkül, hogy megvizsgálnák a minőségét, hogy megfele-e azoknak a fontos előírásoknak, melyeket mi betartunk” – nyilatkozta az üzletasszony.

Emlékeztet rá, hogy idehaza az éves szinten kitermelt fa mennyisége 20 millió köbméter, míg a bútorexport értéke 2,5 milliárd euró. Ezzel szemben Lengyelország 40 millió köbméter fát termel ki és 15 milliárd euró értékű bútort exportál. Ez annak a jele, hogy nem tudjuk hatékonyan használni az erőforrásainkat, a kitermelt jó minősége fa jelentős része ugyanis feldolgozás nélkül kerül exportra.

Az APMR vezetője az ágazat állami támogatását sürgeti: „Támogatásra van szükségünk, mert a bútoripar elveszti a versenyképességét. Nem mi vagyunk ezért a hibásak. Az ok a kontextus, hiszen mögöttünk van egy járvány és háború van Európában, a bútoripar pedig nem csak Romániában veszíti el a versenyképességét”.  

Kapcsolódók

Kimaradt?